Bookly - en to fa translation catalogue (2750 entries)

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Instructions
fa: دستورالعمل‌ها

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
fa: در <b>گزینه‌های پرداخت</b> حساب 2Checkout خود مراحل زیر را انجام دهید:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
fa: در <b>بازگشت مستقیم</b> گزینه <b>هدایت سربرگ (آدرس شما)</b> را انتخاب کنید.

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
fa: در <b>آدرس تأیید شده</b> آدرس صفحه رزرو خود را وارد کنید.

en: Finally provide the necessary information in the form below.
fa: در نهایت اطلاعات لازم را در فرم زیر وارد کنید.

en: Account Number
fa: شماره حساب

en: Secret Word
fa: کلمه مخفی

en: Sandbox Mode
fa: حالت Sandbox

en: No
fa: خیر

en: Yes
fa: بله

en: OFF
fa: خاموش

en: Time interval of payment gateway
fa: فاصله زمانی درگاه پرداخت

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
fa: این تنظیم محدودیت زمانی را تعیین می‌کند که پس از آن پرداخت انجام شده از طریق درگاه پرداخت ناقص در نظر گرفته می‌شود. این قابلیت نیاز به یک کار زمان‌بندی شده (cron job) دارد.

en: I will pay now with Credit Card
fa: اکنون با کارت اعتباری پرداخت می‌کنم

en: Calendars synchronized successfully.
fa: تقویم‌ها با موفقیت همگام‌سازی شدند.

en: Synchronize with Google Calendar
fa: همگام‌سازی با تقویم Google

en: Google Calendar
fa: تقویم گوگل

en: Synchronization mode
fa: حالت همگام‌سازی

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
fa: با همگام‌سازی "یک‌طرفه" Bookly قرار ملاقات‌های جدید و هرگونه تغییرات بعدی را به تقویم Google ارسال می‌کند. با همگام‌سازی "دوطرفه فقط بخش جلویی" Bookly به‌طور اضافی رویدادها را از تقویم Google دریافت می‌کند و بازه‌های زمانی مربوطه را قبل از نمایش مرحله زمان فرم رزرو حذف می‌کند (این ممکن است منجر به تأخیر شود زمانی که کاربران برای رسیدن به مرحله زمان روی بعدی کلیک می‌کنند). با همگام‌سازی "دوطرفه" تمام رزروهایی که در تقویم Bookly ایجاد شده‌اند به‌طور خودکار به تقویم Google کپی می‌شوند و بالعکس. مهم: وب‌سایت شما باید از HTTPS استفاده کند. API تقویم Google فقط در صورتی قادر به ارسال اعلان‌ها خواهد بود که یک گواهی SSL معتبر بر روی سرور وب شما نصب شده باشد.

en: One-way
fa: یک‌طرفه

en: Two-way front-end only
fa: دو طرفه فقط در رابط کاربری

en: Two-way
fa: دو طرفه

en: Sync appointments history (past and future)
fa: همگام‌سازی تاریخچه قرارها (گذشته و آینده)

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0 in either field, synchronization of past or future events will not be performed
fa: این تنظیم مشخص می‌کند که چه تعداد روز از داده‌های تقویم گذشته و آینده را می‌خواهید در زمان همگام‌سازی اولیه همگام‌سازی کنید. اگر در هر یک از فیلدها 0 وارد کنید، همگام‌سازی رویدادهای گذشته یا آینده انجام نخواهد شد.

en: Copy Google Calendar event titles
fa: کپی عناوین رویداد تقویم Google

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
fa: اگر فعال باشد، عناوین رویدادهای تقویم Google به قرار ملاقات‌های Bookly کپی خواهند شد. اگر غیرفعال باشد، یک عنوان استاندارد "رویداد تقویم Google" استفاده خواهد شد.

en: Overwrite the description of the original Google Calendar events
fa: بازنویسی توضیحات رویدادهای اصلی تقویم Google

en: If enabled then the description of the Google Calendar events originally copied to Bookly will be overwritten by the Bookly appointment data after they have been edited in Bookly Calendar
fa: اگر فعال باشد، توضیحات رویدادهای تقویم Google که به‌طور اصلی به Bookly کپی شده‌اند، پس از ویرایش در تقویم Bookly با داده‌های قرار ملاقات Bookly بازنویسی خواهند شد.

en: Google Calendar event
fa: رویداد تقویم Google

en: API Login ID
fa: شناسه ورود API

en: API Transaction Key
fa: کلید تراکنش API

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
fa: قابل مشاهده زمانی که بازه زمانی انتخاب شده قبلاً رزرو شده است

en: Date
fa: تاریخ

en: Time
fa: زمان

en: Price
fa: قیمت

en: Edit
fa: ویرایش

en: Remove
fa: حذف

en: Total
fa: جمع کل

en: Show "Book more" near "Next" button
fa: نمایش "رزرو بیشتر" در نزدیکی دکمه "بعدی"

en: Show Cart step
fa: نمایش مرحله سبد خرید

en: N/A
fa: موجود نیست

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit
fa: پیش پرداخت

en: Tax
fa: مالیات

en: Total tax
fa: مالیات کل

en: Waiting list
fa: لیست انتظار

en: Subtotal
fa: جمع جزء

en: Added to cart
fa: به سبد خرید اضافه شد

en: Cart is empty
fa: سبد خرید خالی است

en: Oops, it looks like some items in your cart are no longer available
fa: اوه، به نظر می‌رسد برخی از آیتم‌های سبد خرید شما دیگر در دسترس نیستند

en: Item count
fa: تعداد آیتم

en: Below you can find a list of items in your cart
fa: در زیر می‌توانید لیستی از آیتم‌های سبد خرید خود را پیدا کنید

en: Some items are no longer available
fa: برخی از آیتم‌ها دیگر در دسترس نیستند

en: Hide cart step
fa: پنهان کردن مرحله سبد خرید

en: Book more
fa: رزرو بیشتر

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
fa: در زیر می‌توانید لیستی از خدمات انتخاب شده برای رزرو را پیدا کنید.
    اگر می‌خواهید خدمات بیشتری اضافه کنید، روی رزرو بیشتر کلیک کنید.

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Next
fa: بعدی

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
fa: زمان برجسته شده دیگر در دسترس نیست. لطفاً یک بازه زمانی دیگر انتخاب کنید.

en: Show chain appointments
fa: نمایش قرار ملاقات‌های زنجیره‌ای

en: Add service
fa: افزودن خدمت

en: Collaborative service
fa: خدمت مشارکتی

en: Close
fa: بستن

en: Part of collaborative service
fa: بخشی از خدمت مشارکتی

en: Delete
fa: حذف

en: Duration
fa: مدت زمان

en: Add simple service
fa: افزودن خدمت ساده

en: Equal duration
fa: مدت زمان برابر

en: Enabled
fa: فعال

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
fa: مدت زمان هر خدمت را برابر با مدت زمان طولانی‌ترین خدمت کنید.

en: Collaborative
fa: مشارکتی

en: Settings saved.
fa: تنظیمات ذخیره شد.

en: Collaborative services
fa: خدمات مشارکتی

en: Do not allow to select a specific staff member
fa: اجازه انتخاب یک عضو کارکنان خاص را ندهید

en: If this option is enabled then customers won't be able to select a staff member for collaborative services in the first step of the booking form
fa: اگر این گزینه فعال باشد، مشتریان نمی‌توانند در اولین مرحله فرم رزرو یک عضو کارکنان برای خدمات مشارکتی انتخاب کنند.

en: Compound service
fa: خدمت ترکیبی

en: Part of compound service
fa: بخشی از خدمت ترکیبی

en: Spare time
fa: زمان آزاد

en: === Spare time ===
fa: === زمان آزاد ===

en: Same staff member for all sub-services
fa: همان عضو کارکنان برای تمام زیرخدمات

en: If this option is enabled and the customer selects a staff member in the first step of the booking form then only this staff will be used for searching available slots for all sub-services.
fa: اگر این گزینه فعال باشد و مشتری در اولین مرحله فرم رزرو یک عضو کارکنان را انتخاب کند، فقط این کارکنان برای جستجوی بازه‌های زمانی موجود برای تمام زیرخدمات استفاده خواهد شد.

en: Compound
fa: ترکیبی

en: Show coupons
fa: نمایش کوپن‌ها

en: Discount should be between 0 and 100.
fa: تخفیف باید بین ۰ و ۱۰۰ باشد.

en: Deduction should be a positive number.
fa: کسر باید یک عدد مثبت باشد.

en: Min appointments should be greater than zero.
fa: حداقل قرار ملاقات‌ها باید بیشتر از صفر باشد.

en: Max appointments should be greater than zero.
fa: حداکثر قرار ملاقات‌ها باید بیشتر از صفر باشد.

en: The code already exists
fa: کد قبلاً وجود دارد

en: Please enter a non empty mask.
fa: لطفاً یک ماسک غیر خالی وارد کنید.

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
fa: تولید %d کد برای این ماسک ممکن نیست. فقط %d کد موجود است.

en: All possible codes have already been generated for this mask.
fa: تمام کدهای ممکن برای این ماسک قبلاً تولید شده‌اند.

en: All
fa: همه

en: Duplicate
fa: تکراری

en: No coupons found.
fa: هیچ کوپنی یافت نشد.

en: No data available in table
fa: هیچ داده‌ای در جدول موجود نیست

en: Processing
fa: پردازش

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Are you sure?
fa: آیا مطمئن هستید؟

en: No results found
fa: هیچ نتیجه‌ای یافت نشد

en: Searching
fa: در حال جستجو

en: Remove customer
fa: حذف مشتری

en: All services
fa: همه خدمات

en: No service selected
fa: هیچ خدمتی انتخاب نشده است

en: All staff
fa: تمام کارکنان

en: No staff selected
fa: هیچ کارمندی انتخاب نشده است

en: All customers
fa: تمام مشتریان

en: No limit
fa: بدون محدودیت

en: New coupon series
fa: سری کوپن جدید

en: New coupon
fa: کوپن جدید

en: Edit coupon
fa: ویرایش کوپن

en: Code
fa: کد

en: Generate
fa: تولید

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
fa: می‌توانید یک ماسک حاوی ستاره‌ها "*" برای متغیرها اینجا وارد کنید و روی تولید کلیک کنید.

en: Mask
fa: ماسک

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
fa: یک ماسک حاوی ستاره‌ها "*" برای متغیرها وارد کنید.

en: Quantity
fa: تعداد

en: Discount (%)
fa: تخفیف (%)

en: Deduction
fa: کسر

en: Services
fa: خدمات

en: Providers
fa: ارائه‌دهندگان

en: Usage limit
fa: محدودیت استفاده

en: Once per customer
fa: یک بار به ازای هر مشتری

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
fa: این گزینه را انتخاب کنید تا استفاده از کوپن را به ۱ بار به ازای هر مشتری محدود کنید.

en: Date limit (from and to)
fa: محدودیت تاریخ (از و تا)

en: Clear field
fa: پاک کردن فیلد

en: Limit appointments in cart (min and max)
fa: محدودیت قرار ملاقات‌ها در سبد خرید (حداقل و حداکثر)

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
fa: حداقل و حداکثر (اختیاری) تعداد خدمات از نوع مشابه را که برای اعمال کوپن لازم است مشخص کنید.

en: Limit to customers
fa: محدود به مشتریان

en: Create another coupon
fa: ایجاد کوپن دیگر

en: Save
fa: ذخیره

en: Export to CSV
fa: خروجی به CSV

en: Delimiter
fa: جداکننده

en: Comma (,)
fa: ویرگول (,)

en: Semicolon (;)
fa: نقطه ویرگول (;)

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Export only active coupons
fa: فقط کوپن‌های فعال را صادر کنید

en: Coupons
fa: کوپن‌ها

en: Add Coupon Series
fa: افزودن سری کوپن

en: Add Coupon
fa: افزودن کوپن

en: Coupon code
fa: کد کوپن

en: Service
fa: خدمات

en: Staff
fa: کارکنان

en: Customer
fa: مشتری

en: Show only active
fa: فقط فعال‌ها را نشان دهید

en: Default code mask
fa: ماسک کد پیش‌فرض

en: Enter default mask for auto-generated codes.
fa: ماسک پیش‌فرض برای کدهای تولید شده خودکار را وارد کنید.

en: Your coupon code if you have one
fa: کد کوپن شما اگر یکی دارید

en: Apply
fa: اعمال

en: Coupon
fa: کوپن

en: This coupon code is invalid or has been used
fa: این کد کوپن نامعتبر است یا استفاده شده است

en: This coupon code has expired
fa: این کد کوپن منقضی شده است

en: The total price for the booking is {total_price}.
fa: قیمت کل برای رزرو {total_price} است.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
fa: شما انتخاب کردید که {appointments_count} قرار ملاقات با قیمت کل {total_price} رزرو کنید.

en: ID
fa: شناسه

en: Customers limit
fa: محدودیت مشتریان

en: Number of times used
fa: تعداد دفعات استفاده شده

en: Active from
fa: فعال از

en: Active until
fa: فعال تا

en: Min. appointments
fa: حداقل قرار ملاقات‌ها

en: Max. appointments
fa: حداکثر قرار ملاقات‌ها

en: Custom
fa: سفارشی

en: Unit duration
fa: مدت زمان واحد

en: Minimum units
fa: حداقل واحدها

en: Maximum units
fa: حداکثر واحدها

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
fa: مدت زمان خدمت را تنظیم کنید. اگر سفارشی را انتخاب کنید، مشتری در هنگام رزرو باید مدت زمان خدمت را از چندین واحد زمانی انتخاب کند. در فیلد "قیمت واحد" هزینه ۱ واحد را مشخص کنید، بنابراین هزینه کل خدمت با افزایش مدت زمان آن به صورت خطی افزایش می‌یابد.

en: Unit price
fa: قیمت واحد

en: Hide this field
fa: پنهان کردن این فیلد

en: Show service price next to duration
fa: نمایش قیمت خدمت در کنار مدت زمان

en: Units
fa: واحدها

en: Custom fields
fa: فیلدهای سفارشی

en: Combined values of all custom fields
fa: مقادیر ترکیبی از تمام فیلدهای سفارشی

en: Custom field
fa: فیلد سفارشی

en: Custom Fields
fa: فیلدهای سفارشی

en: Custom field description
fa: توضیحات فیلد سفارشی

en: Field will be displayed in booking form
fa: فیلد در فرم رزرو نمایش داده خواهد شد

en: Field will not be displayed in booking form
fa: فیلد در فرم رزرو نمایش داده نخواهد شد

en: You can select only Checkbox Group, Radio Button Group or Dropdown in "If" statement.
fa: شما می‌توانید فقط گروه چک‌باکس، گروه دکمه رادیویی یا منوی کشویی را در عبارت "اگر" انتخاب کنید.

en: Add condition
fa: افزودن شرط

en: in
fa: در

en: not in
fa: نه در

en: Enter a description
fa: یک توضیح وارد کنید

en: Bind fields to services
fa: اتصال فیلدها به خدمات

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
fa: هنگامی که این تنظیم فعال باشد، می‌توانید فیلدهای سفارشی خاص خدمات ایجاد کنید.

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
fa: ادغام فیلدهای سفارشی تکراری برای رزروهای متعدد خدمات

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
fa: اگر فعال باشد، مشتریان فیلدهای سفارشی را برای قرارهای منحصر به فرد در حالی که چندین نمونه از خدمات را رزرو می‌کنند، مشاهده خواهند کرد. فیلدهای سفارشی تکراری به یک فیلد ادغام (فشرده) می‌شوند. اگر غیرفعال باشد، مشتریان فیلدهای سفارشی را برای هر قرار در مجموعه رزروها مشاهده خواهند کرد.

en: Text Field
fa: فیلد متنی

en: Text Area
fa: ناحیه متنی

en: Text Content
fa: محتوای متنی

en: Checkbox Group
fa: گروه چک‌باکس

en: Radio Button Group
fa: گروه دکمه رادیویی

en: Drop Down
fa: منوی کشویی

en: Numeric Field
fa: فیلد عددی

en: Date Field
fa: فیلد تاریخ

en: Time Field
fa: فیلد زمان

en: Captcha
fa: کپچا

en: HTML allowed in all texts and labels.
fa: HTML در تمام متون و برچسب‌ها مجاز است.

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Enter a label
fa: یک برچسب وارد کنید

en: Required field
fa: فیلد ضروری

en: Enter a content
fa: یک محتوا وارد کنید

en: Checkbox
fa: چک‌باکس

en: Radio Button
fa: دکمه رادیویی

en: Option
fa: گزینه

en: Use limit values
fa: استفاده از مقادیر محدود

en: Min value
fa: حداقل مقدار

en: Max value
fa: حداکثر مقدار

en: Delimiter, minutes
fa: جداکننده، دقیقه

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Remove item
fa: حذف آیتم

en: General
fa: عمومی

en: Conditions
fa: شرایط

en: Extended staff agenda for next day
fa: برنامه گسترده کارکنان برای روز بعد

en: Combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
fa: مقادیر ترکیبی از تمام فیلدهای سفارشی (فرمت شده در ۲ ستون)

en: Another code
fa: کد دیگر

en: Incorrect code
fa: کد نادرست

en: Incorrect value
fa: مقدار نادرست

en: Required
fa: ضروری

en: Enter a JavaScript code that will be executed when the button is clicked
fa: یک کد JavaScript وارد کنید که هنگام کلیک بر روی دکمه اجرا خواهد شد

en: Your custom JavaScript was saved
fa: JavaScript سفارشی شما ذخیره شد

en: Edit custom JavaScript
fa: ویرایش JavaScript سفارشی

en: No statuses found.
fa: هیچ وضعیتی یافت نشد.

[ctx: order of elements]
en: Reorder
fa: دوباره مرتب‌سازی

en: Free
fa: آزاد

en: Busy
fa: مشغول

en: Custom Statuses
fa: وضعیت‌های سفارشی

en: New Status
fa: وضعیت جدید

en: Edit Status
fa: ویرایش وضعیت

en: Name
fa: نام

en: Free/Busy
fa: آزاد/مشغول

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
fa: اگر مشغول را انتخاب کنید، مشتری با این وضعیت یک مکان در قرار ملاقات را اشغال خواهد کرد. اگر آزاد را انتخاب کنید، مکان به عنوان آزاد در نظر گرفته خواهد شد.

en: Custom statuses
fa: وضعیت‌های سفارشی

en: Add status
fa: افزودن وضعیت

en: Customer cabinet
fa: کابینت مشتری

en: A custom block for displaying customer cabinet
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش کابینت مشتری

en: show
fa: نمایش

en: Show
fa: نمایش

en: Filters
fa: فیلترها

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Location
fa: مکان

en: Category
fa: دسته‌بندی

en: Employee
fa: کارمند

en: Status
fa: وضعیت

en: Cancel
fa: لغو

en: Cancellation reason
fa: دلیل لغو

en: Reschedule
fa: تغییر زمان‌بندی

en: Online meeting
fa: جلسه آنلاین

en: Join online meeting
fa: پیوستن به جلسه آنلاین

en: Email
fa: ایمیل

en: Phone
fa: تلفن

en: Birthday
fa: تاریخ تولد

en: Address
fa: آدرس

en: Customer address
fa: آدرس مشتری

en: WordPress password
fa: رمز عبور وردپرس

en: Customer information
fa: اطلاعات مشتری

en: Delete account
fa: حذف حساب

en: Appointment management
fa: مدیریت قرارها

en: Profile management
fa: مدیریت پروفایل

en: Add Customer Cabinet
fa: افزودن کابینت مشتری

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
fa: کابینت مشتری (تمام خدمات در تب‌ها نمایش داده می‌شوند)

en: Show timezone
fa: نمایش منطقه زمانی

en: Insert
fa: درج

en: Cancel Appointment
fa: لغو قرار

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
fa: شما قصد دارید یک قرار برنامه‌ریزی شده را لغو کنید. آیا مطمئن هستید؟

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
fa: شما قصد دارید حساب خود و تمام اطلاعات مرتبط با آن را حذف کنید. برای ادامه روی تأیید کلیک کنید یا برای لغو عمل روی لغو کلیک کنید.

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
fa: این حساب نمی‌تواند حذف شود زیرا با قرارهای برنامه‌ریزی شده مرتبط است. لطفاً رزروها را لغو کنید یا با ارائه‌دهنده خدمات تماس بگیرید.

en: Confirm
fa: تأیید

en: Ok
fa: باشه

en: Wrong current password
fa: رمز عبور فعلی اشتباه است

en: Passwords don't match
fa: رمزهای عبور مطابقت ندارند

en: No appointments.
fa: هیچ قراری وجود ندارد.

en: Any time
fa: هر زمان

en: Expired
fa: منقضی شده

en: Not allowed
fa: مجاز نیست

en: Payment
fa: پرداخت

en: There are no time slots for selected date.
fa: هیچ بازه زمانی برای تاریخ انتخاب شده وجود ندارد.

en: Profile updated successfully.
fa: پروفایل با موفقیت به‌روزرسانی شد.

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
fa: متأسفانه، شما نمی‌توانید قرار را لغو کنید زیرا محدودیت زمانی مورد نیاز قبل از لغو منقضی شده است.

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
fa: زمان انتخاب شده دیگر در دسترس نیست. لطفاً یک بازه زمانی دیگر انتخاب کنید.

en: Oops!
fa: اوه!

en: It seems like you are trying to log in with a user that is not associated with an existing customer or staff member.
fa: به نظر می‌رسد که شما سعی دارید با کاربری وارد شوید که با مشتری یا عضو کارکنان موجود مرتبط نیست.

en: Please double-check your credentials and ensure that you are using the correct login information.
fa: لطفاً اطلاعات ورود خود را دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که از اطلاعات ورود صحیح استفاده می‌کنید.

en: Appointments
fa: قرارها

en: Profile
fa: پروفایل

en: WP user
fa: کاربر وردپرس

en: Current password
fa: رمز عبور فعلی

en: New password
fa: رمز عبور جدید

en: Confirm password
fa: تأیید رمز عبور

en: Group
fa: گروه

en: No group
fa: بدون گروه

en: Settings for customers without group
fa: تنظیمات برای مشتریان بدون گروه

en: New group
fa: گروه جدید

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: Group name is required
fa: نام گروه الزامی است

en: Group name
fa: نام گروه

en: Default appointment status
fa: وضعیت پیش‌فرض قرار ملاقات

en: Skip payment step
fa: رد کردن مرحله پرداخت

en: Available payment methods
fa: روش‌های پرداخت موجود

en: All methods
fa: تمام روش‌ها

en: No methods selected
fa: هیچ روشی انتخاب نشده است

en: Total discount
fa: تخفیف کل

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
fa: مقدار ثابت تخفیف را وارد کنید (مثلاً 10 تخفیف). برای تعیین درصد تخفیف (مثلاً 10٪ تخفیف)، نماد '%' را به مقدار عددی اضافه کنید.

en: Description
fa: توضیحات

en: Customer group based
fa: بر اساس گروه مشتری

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: All groups
fa: تمام گروه‌ها

en: No group selected
fa: هیچ گروهی انتخاب نشده است

en: Note that only common payment methods for customer and staff will be available on Payment step
fa: توجه داشته باشید که فقط روش‌های پرداخت مشترک برای مشتری و کارکنان در مرحله پرداخت در دسترس خواهند بود

en: Form view in case of payment has been skipped
fa: نمای فرم در صورت رد شدن پرداخت

en: No customer groups yet.
fa: هنوز هیچ گروه مشتری وجود ندارد.

en: Customer Groups
fa: گروه‌های مشتری

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Customers without group
fa: مشتریان بدون گروه

en: Group discount
fa: تخفیف گروهی

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
fa: متشکریم! رزرو شما کامل شد. یک ایمیل با جزئیات رزرو شما برایتان ارسال شده است.

en: Number of users
fa: تعداد کاربران

en: Appointment status
fa: وضعیت قرار ملاقات

en: Discount
fa: تخفیف

en: Payment methods
fa: روش‌های پرداخت

en: Combined values of all customer information fields
fa: مقادیر ترکیبی از تمام فیلدهای اطلاعات مشتری

en: Info field
fa: فیلد اطلاعات

en: Customer Information
fa: اطلاعات مشتری

en: Customer Information description
fa: توضیحات اطلاعات مشتری

en: Ask once
fa: یک بار بپرس

en: Customer information field
fa: فیلد اطلاعات مشتری

en: Download
fa: دانلود

en: Disable deposit update
fa: غیرفعال کردن به‌روزرسانی پیش‌پرداخت

en: Amount due
fa: مبلغ بدهی

en: Amount to pay
fa: مبلغ پرداختی

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit value
fa: مقدار پیش‌پرداخت

en: Amount paid
fa: مبلغ پرداخت شده

en: Total deposit amount to be paid
fa: مبلغ کل پیش‌پرداخت برای پرداخت

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit options
fa: گزینه‌های پیش‌پرداخت

[ctx: portion of the payment]
en: Deposit only
fa: فقط پیش‌پرداخت

en: Deposit or full price (deposit by default)
fa: پیش‌پرداخت یا قیمت کامل (پیش‌پرداخت به‌طور پیش‌فرض)

en: Full price or deposit (full price by default)
fa: قیمت کامل یا پیش‌پرداخت (قیمت کامل به‌طور پیش‌فرض)

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
fa: اگر "فقط پیش‌پرداخت" را فعال کنید، از مشتریان خواسته می‌شود فقط مبلغ پیش‌پرداخت را پرداخت کنند. اگر "پیش‌پرداخت یا قیمت کامل" را فعال کنید، از مشتریان خواسته می‌شود مبلغ پیش‌پرداخت یا مبلغ کامل را پرداخت کنند.

en: Pay now
fa: اکنون پرداخت کنید

en: Pay now tax
fa: مالیات پرداخت اکنون

en: Would you like to pay deposit or total price
fa: آیا می‌خواهید پیش‌پرداخت یا قیمت کل را پرداخت کنید

en: I will pay deposit
fa: پیش‌پرداخت را پرداخت خواهم کرد

en: I will pay total price
fa: قیمت کل را پرداخت خواهم کرد

en: New discount
fa: تخفیف جدید

en: Edit discount
fa: ویرایش تخفیف

en: Title
fa: عنوان

en: State
fa: وضعیت

en: Select if the discount is enabled and applied to the booking price if the conditions are met, or if it is disabled and not applied
fa: انتخاب کنید که آیا تخفیف فعال است و به قیمت رزرو اعمال می‌شود اگر شرایط برآورده شود، یا غیرفعال است و اعمال نمی‌شود

en: Condition to apply the discount
fa: شرط اعمال تخفیف

en: If %s equals or exceeds %s
fa: اگر %s برابر یا بیشتر از %s باشد

en: and the service is one of the selected
fa: و خدمت یکی از انتخاب شده‌ها است

en: No discounts found.
fa: هیچ تخفیفی یافت نشد.

en: Discounts
fa: تخفیف‌ها

en: Add discount
fa: افزودن تخفیف

en: number of persons
fa: تعداد افراد

en: number of appointments
fa: تعداد قرار ملاقات‌ها

en: Condition
fa: شرط

en: Failed
fa: ناموفق

en: Add ticket
fa: اضافه کردن بلیطافزودن خدمت

en: and
fa: و

en: Any orders
fa: هرگونه سفارش

en: Any tickets
fa: هر بلیطی

en: Attendees
fa: شرکت‌کنندگان

en: Available
fa: موجود است

en: Back
fa: بازگشت

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Create
fa: ایجاد

en: This will permanently remove the ticket %s
fa: این کار باعث حذف دائمی تیکت %s خواهد شد.

en: This action cannot be undone.
fa: این اقدام قابل لغو نیست.

en: Event
fa: رویداد

en: Tickets are not yet available
fa: بلیط هنوز موجود نیست

en: Set up pricing and inventory to enable sales
fa: قیمت‌گذاری و موجودی را برای فعال کردن فروش تنظیم کنید

en: Not paid
fa: پرداخت نشده

en: On hold
fa: در انتظار

en: Order
fa: سفارش دهید

en: Paid
fa: پرداخت شده

en: Reserved
fa: رزرو شده

en: Search
fa: جستجو

en: Select
fa: انتخاب

en: Send notifications
fa: ارسال اطلاعیه‌ها

en: Sold
fa: فروخته شد

en: temporarily on hold by the payment system
fa: سیستم پرداخت موقتاً در حالت تعلیق قرار دارد

en: Ticket
fa: بلیط

en: Tickets
fa: بلیط‌ها

en: Use reserved tickets
fa: از بلیط‌های رزرو شده استفاده کنید

en: Search for customer
fa: -- جستجوی مشتری --

en: New customer
fa: مشتری جدید

en: copied
fa: کپی شد

en: Copy to clipboard
fa: کپی به کلیپ‌بورد

en: Create online meetings
fa: ایجاد جلسات آنلاین

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new event bookings with the selected online meeting provider.
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، جلسات آنلاین برای رزرو رویدادهای جدید با ارائه‌دهنده‌ی جلسه‌ی آنلاین انتخاب‌شده ایجاد می‌شوند.

en: Make sure that the provider is configured properly in Settings > <a href="%s">Online Meetings</a>
fa: مطمئن شوید که ارائه‌دهنده به درستی در تنظیمات > <a href="%s">جلسات آنلاین</a> پیکربندی شده است.

en: This link can be inserted into notifications with {online_meeting_start_url} code
fa: این لینک می‌تواند با کد {online_meeting_start_url} در اعلان‌ها درج شود

en: Save event to create a meeting
fa: ذخیره رویداد برای ایجاد جلسه

en: Meeting host
fa: میزبان جلسه

en: Select the staff member who will be assigned as the meeting host
fa: عضوی از کارکنان را که به عنوان میزبان جلسه تعیین می‌شود، انتخاب کنید

en: Please configure Zoom <a href="%s">settings</a> first
fa: لطفاً ابتدا تنظیمات <a href="%s">Zoom</a> را پیکربندی کنید

en: Color
fa: رنگ

en: Edit event
fa: ویرایش رویداد

en: Hidden
fa: پنهان

en: Image
fa: تصویر

en: Info
fa: اطلاعات

en: This text can be inserted into notifications with %s code
fa: این متن را می‌توان با کد %s در اعلان‌ها وارد کرد

en: New event
fa: رویداد جدید

en: Organizers
fa: برگزارکنندگان

en: Plan and manage the event from start to finish
fa: برنامه‌ریزی و مدیریت رویداد از ابتدا تا انتها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Ticket sales end at
fa: فروش بلیط در ساعت پایان یافت

en: Notification about new event
fa: اطلاع رسانی در مورد رویداد جدید

en: Support staff
fa: کارکنان پشتیبانی

en: Assist with setup, operations, and attendee support during the event
fa: کمک به راه‌اندازی، عملیات و پشتیبانی از شرکت‌کنندگان در طول رویداد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Ticket mask
fa: ماسک بلیط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Booking product
fa: محصول رزرو

en: Cart item data
fa: داده‌های آیتم سبد خرید

en: Nothing selected
fa: چیزی انتخاب نشده است

en: No tickets added yet
fa: هنوز بلیطی اضافه نشده است

en: Click "%s" to create your first one
fa: برای ایجاد اولین مورد، روی «%s» کلیک کنید.

en: Events form
fa: فرم رویدادها

en: Present events and sell tickets with a fast and clear form.
fa: رویدادها را ارائه دهید و بلیط‌ها را با فرمی سریع و واضح بفروشید.

en: No events for selected period and criteria.
fa: هیچ رویدادی برای دوره و معیارهای انتخاب شده وجود ندارد.

en: Events
fa: رویدادها

[ctx: number]
en: No.
fa: خیر.

en: Title of event
fa: عنوان رویداد

en: Info of event
fa: اطلاعات رویداد

en: Start date of event
fa: تاریخ شروع رویداد

en: End date of event
fa: تاریخ پایان رویداد

en: Start time of event
fa: زمان شروع رویداد

en: End time of event
fa: زمان پایان رویداد

en: Image URL of event
fa: آدرس تصویر رویداد

en: Image of event
fa: تصویر رویداد

en: Online meeting join URL
fa: آدرس پیوستن به جلسه آنلاین

en: Online meeting password
fa: رمز عبور جلسه آنلاین

en: Online meeting start URL
fa: آدرس شروع جلسه آنلاین

en: Online meeting URL
fa: آدرس جلسه آنلاین

en: Ticket code of attendee
fa: کد بلیط شرکت کننده

en: Email of attendee
fa: ایمیل شرکت کننده

en: Phone of attendee
fa: تلفن شرکت کننده

en: First name of attendee
fa: نام کوچک شرکت‌کننده

en: Last name of attendee
fa: نام خانوادگی شرکت کننده

en: Full name of attendee
fa: نام کامل شرکت کننده

en: Name of ticket type
fa: نام نوع بلیط

en: Price of ticket type
fa: قیمت نوع بلیط

en: Quantity of ticket type
fa: تعداد نوع بلیط

en: Reserved of ticket type
fa: رزرو شده از نوع بلیط

en: Location info
fa: اطلاعات مکان

en: Location name
fa: نام مکان

en: Number of attendees
fa: تعداد شرکت‌کنندگان

en: Loop over attendees list
fa: مرور لیست شرکت‌کنندگان

en: Loop over attendees list with delimiter
fa: نمایش لیست شرکت‌کنندگان با استفاده از جداکننده

en: Default ticket mask
fa: ماسک بلیط پیش‌فرض

en: Please select an event
fa: لطفا یک رویداد را انتخاب کنید

en: Please select a ticket
fa: لطفا بلیط را انتخاب کنید

[ctx: tickets left]
en: left
fa: چپ

en: Your ticket has been created.
fa: تیکت شما ایجاد شد.

en: Select event
fa: رویداد را انتخاب کنید

en: Event details
fa: جزئیات رویداد

en: Summary
fa: خلاصه

en: Sold out
fa: فروخته شد

en: Add to calendar
fa: افزودن به تقویم

en: Event date
fa: تاریخ رویداد

en: Filter events
fa: فیلتر کردن رویدادها

en: Today
fa: امروز

en: Tomorrow
fa: فردا

en: Next 7 days
fa: ۷ روز آینده

en: Next 30 days
fa: ۳۰ روز آینده

en: All selected
fa: همه انتخاب شده اند

en: Width
fa: عرض

en: Header height
fa: ارتفاع سربرگ

en: Events list
fa: فهرست رویدادها

en: Any
fa: هر

en: Show remaining tickets
fa: نمایش بلیط‌های باقیمانده

en: Remaining tickets text
fa: پیامک بلیط‌های باقیمانده

en: Dear {client_name}
fa: {client_name} عزیز

en: Notification to staff member about new event
fa: اطلاع رسانی به کارمند در مورد رویداد جدید

en: Event {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time}
fa: رویداد {event_title} در {event_start_date} و در {event_start_time}

en: Hello,
    Let's organize {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time}.
fa: سلام، بیایید رویداد {event_title} را در تاریخ {event_start_date} و در ساعت {event_start_time} سازماندهی کنیم.

en: Notification to customer about pending payment for reserved event ticket(s)
fa: اطلاع رسانی به مشتری در مورد پرداخت در انتظار بلیط(های) رزرو شده رویداد

en: Pending payment for your order #{order_id}
fa: در انتظار پرداخت سفارش شما #{order_id}

en: Thank you for booking with us! Your order #{order_id} has been successfully reserved. We're currently awaiting payment to confirm your tickets.
fa: از رزرو شما متشکریم! سفارش شما با شماره #{order_id} با موفقیت رزرو شد. در حال حاضر منتظر پرداخت برای تأیید بلیط‌های شما هستیم.

en: Notification to customer about new event ticket(s)
fa: اطلاع رسانی به مشتری در مورد بلیط(های) جدید رویداد

en: Order confirmation
fa: تأیید سفارش

en: Thank you for your order!
    Order: #{order_id}
    Tickets: {attendees_count}
    Total: {total_price}
    
    Details:
    {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} on {attendee.event_start_date} at {attendee.event_start_time} Ticket: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
fa: از سفارش شما متشکریم!
    سفارش: #{order_id}
    بلیط‌ها: {attendees_count}
    جمع کل: {total_price}
    
    جزئیات:
    {#هر شرکت‌کننده به عنوان شرکت‌کننده}
    {attendee.event_title} در {attendee.event_start_date} در {attendee.event_start_time} بلیط: {attendee.ticket_name} (کد: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Your tickets: {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} on {attendee.event_start_date} at {attendee.event_start_time} Ticket: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
fa: بلیط‌های شما: {#هر شرکت‌کننده به عنوان شرکت‌کننده}
    {attendee.event_title} در {attendee.event_start_date} در {attendee.event_start_time} بلیط: {attendee.ticket_name} (کد: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Notification to organizer about new event ticket(s)
fa: اطلاع رسانی به برگزارکننده در مورد بلیط(های) جدید رویداد

en: Attendee
fa: شرکت کننده

en: Hello,
    Order: #{order_id}
    Tickets: {attendees_count}
    {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} - {attendee.attendee_full_name} {attendee.attendee_phone} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
    
    Total: {total_price} {payment_type}
fa: سلام،
    سفارش: #{order_id}
    بلیط‌ها: {attendees_count}
    {#هر شرکت‌کننده به عنوان شرکت‌کننده}
    {attendee.event_title} - {attendee.attendee_full_name} {attendee.attendee_phone} (کد: {attendee.attendee_code})
    {/each}
    
    جمع کل: {total_price} {payment_type}

en: Notification to organizer about purchased new event tickets
fa: اطلاع رسانی به برگزارکننده در مورد بلیط‌های رویداد جدید خریداری شده

en: Notification to customer about deleted ticket(s)
fa: اطلاع رسانی به مشتری در مورد تیکت(های) حذف شده

en: Your ticket {attendee_code} has been cancelled
fa: بلیط شما {attendee_code} لغو شده است

en: We regret to inform you that your ticket {attendee_code} for {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time} has been cancelled.
fa: با کمال تاسف به اطلاع شما می‌رسانیم که بلیط {attendee_code} شما برای {event_title} در تاریخ {event_start_date} و ساعت {event_start_time} لغو شده است.

en: Notification to organizer about deleted ticket(s)
fa: اطلاع رسانی به برگزارکننده در مورد بلیط(های) حذف شده

en: Ticket {attendee_code} for {event_title} is deleted
fa: تیکت {attendee_code} برای {event_title} حذف شده است.

en: Hello.
    Please note that attendee ticket {attendee_code} for {event_title} (Order #{order_id}) has been deleted.
fa: سلام. لطفاً توجه داشته باشید که تیکت شرکت‌کننده {attendee_code} برای {event_title} (Order #{order_id}) حذف شده است.

en: Notification about new ticket
fa: اطلاع رسانی در مورد بلیط جدید

en: Notification about ticket deletion
fa: اطلاع رسانی در مورد حذف بلیط

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: File's extension is not allowed
fa: پسوند فایل مجاز نیست

en: File
fa: فایل

en: File Upload Field
fa: فیلد بارگذاری فایل

en: Number of uploaded files
fa: تعداد فایل‌های بارگذاری شده

en: Files
fa: فایل‌ها

en: Upload directory
fa: دایرکتوری بارگذاری

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
fa: مسیر پوشه شبکه را وارد کنید که فایل‌ها در آن ذخیره خواهند شد. در صورت لزوم، اطمینان حاصل کنید که دسترسی وب رایگان به مواد پوشه وجود ندارد.

en: The specified folder is not writable
fa: پوشه مشخص شده قابل نوشتن نیست

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: Enter file extensions that can be uploaded. For example: "png,jpg,bmp".
fa: پسوندهای فایل‌هایی را که می‌توانند بارگذاری شوند وارد کنید. به عنوان مثال: "png,jpg,bmp".

en: Error
fa: خطا

en: Browse
fa: مرور

en: Show address required
fa: نمایش آدرس الزامی

en: Show google maps field
fa: نمایش فیلد نقشه‌های گوگل

en: Google Maps
fa: نقشه‌های گوگل

en: Follow these steps to get an API key:
fa: مراحل زیر را برای دریافت کلید API دنبال کنید:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
fa: به <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">کنسول API گوگل</a> بروید.

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
fa: یک پروژه ایجاد یا انتخاب کنید. برای فعال‌سازی API روی <b>ادامه</b> کلیک کنید.

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
fa: در صفحه <b>اطلاعات ورود</b>، یک <b>کلید API</b> دریافت کنید (و محدودیت‌های کلید API را تنظیم کنید). توجه: اگر یک کلید API بدون محدودیت موجود دارید، یا یک کلید با محدودیت‌های سرور، می‌توانید از آن کلید استفاده کنید.

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
fa: روی <b>کتابخانه</b> در منوی نوار کناری چپ کلیک کنید. API جاوااسکریپت نقشه‌های گوگل را انتخاب کنید و مطمئن شوید که فعال است.

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
fa: از <b>کلید API</b> خود در فرم زیر استفاده کنید.

en: API Key
fa: کلید API

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
fa: یک کلید API گوگل وارد کنید که پس از ثبت پروژه برنامه خود در کنسول API گوگل دریافت کرده‌اید.

en: Google maps address
fa: آدرس نقشه‌های گوگل

en: Full address
fa: آدرس کامل

en: Capacity (min and max)
fa: ظرفیت (حداقل و حداکثر)

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
fa: حداقل و حداکثر تعداد مشتریانی که مجاز به رزرو خدمت برای دوره زمانی خاص هستند.

en: One booking per time slot
fa: یک رزرو در هر بازه زمانی

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
fa: اگر می‌خواهید امکان رزرو در ظرفیت خدمت را به یک بار محدود کنید، این گزینه را فعال کنید.

en: Disable capacity update
fa: غیرفعال کردن به‌روزرسانی ظرفیت

en: Number of persons
fa: تعداد افراد

en: Show information about group bookings
fa: نمایش اطلاعات درباره رزروهای گروهی

en: Number of persons already in the list
fa: تعداد افراد موجود در لیست

en: Capacity of service
fa: ظرفیت خدمت

en: Group Booking
fa: رزرو گروهی

en: Group bookings information format
fa: فرمت اطلاعات رزروهای گروهی

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
fa: فرمت نمایش اشغال بازه زمانی برای رزروهای گروهی را انتخاب کنید.

en: [Booked/Max capacity]
fa: [رزرو شده/حداکثر ظرفیت]

en: [Available left]
fa: [موجود باقی‌مانده]

en: Capacity
fa: ظرفیت

en: Persons
fa: افراد

en: Invoice due days: Please enter value in days from 1 to 365
fa: روزهای سررسید فاکتور: لطفاً مقدار را به روز از ۱ تا ۳۶۵ وارد کنید

en: Item
fa: مورد

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Coupon discount
fa: تخفیف کوپن

en: Gift card discount
fa: تخفیف کارت هدیه

en: Tips
fa: انعام

en: Child payment
fa: پرداخت به کودک

en: Due
fa: سررسید

en: Show 'Download invoice' button
fa: نمایش دکمه 'دانلود فاکتور'

en: Attach invoice
fa: پیوست فاکتور

en: Invoice creation date
fa: تاریخ ایجاد فاکتور

en: Due date of invoice
fa: تاریخ سررسید فاکتور

en: Number of days to submit payment
fa: تعداد روزها برای ارسال پرداخت

en: Invoice link
fa: لینک فاکتور

en: Invoice number
fa: شماره فاکتور

en: Download invoices
fa: دانلود فاکتورها

en: Download selected invoices
fa: دانلود فاکتورهای انتخاب شده

en: Download filtered invoices
fa: دانلود فاکتورهای فیلتر شده

en: Invoices
fa: فاکتورها

en: Invoice due days
fa: روزهای سررسید فاکتور

en: This setting specifies the due period for the invoice (from 1 to 365 days)
fa: این تنظیمات دوره سررسید فاکتور را مشخص می‌کند (از ۱ تا ۳۶۵ روز)

en: Font
fa: فونت

en: Choose the font for your invoice template
fa: فونت را برای قالب فاکتور خود انتخاب کنید

en: Invoice file name prefix
fa: پیشوند نام فایل فاکتور

en: Set a prefix for the file name that will be used for your invoices. For example, if the file name prefix is "myfile_", your PDF file will be downloaded with the "myfile_1.pdf" name
fa: پیشوندی برای نام فایل تنظیم کنید که برای فاکتورهای شما استفاده خواهد شد. به عنوان مثال، اگر پیشوند نام فایل "myfile_" باشد، فایل PDF شما با نام "myfile_1.pdf" دانلود خواهد شد

en: Sequential numbering
fa: شماره‌گذاری ترتیبی

en: If enabled, invoices will be numbered sequentially. If disabled, invoice numbers will match the corresponding payment numbers.
fa: اگر فعال باشد، فاکتورها به صورت ترتیبی شماره‌گذاری می‌شوند. اگر غیرفعال باشد، شماره‌های فاکتور با شماره‌های پرداخت مربوطه مطابقت خواهند داشت.

en: Initial invoice number
fa: شماره اولیه فاکتور

en: Enter the starting number for your invoices. For example, if you set it to 1000, the first invoice will be numbered 1000, the second 1001, the third 1002, and so on.
fa: شماره شروع را برای فاکتورهای خود وارد کنید. به عنوان مثال، اگر آن را ۱۰۰۰ تنظیم کنید، اولین فاکتور با شماره ۱۰۰۰، دومی ۱۰۰۱، سومی ۱۰۰۲ و غیره شماره‌گذاری می‌شود.

en: Show manual adjustments
fa: نمایش تنظیمات دستی

en: Invoice template
fa: قالب فاکتور

en: Specify the template for the invoice.
fa: قالب فاکتور را مشخص کنید.

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
fa: فاکتور #{invoice_number} برای قرار ملاقات شما

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    به پیوست، فاکتور #{invoice_number} برای قرار ملاقات شما ارسال می‌شود.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: New invoice
fa: فاکتور جدید

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
fa: سلام.
    شما یک فاکتور جدید به شماره #{invoice_number} برای قرار ملاقات زمان‌بندی شده توسط {client_first_name} {client_last_name} دارید.
    لطفاً فاکتور را از اینجا دانلود کنید: {invoice_link}

en: BILL TO
fa: صورتحساب برای

en: Invoice#
fa: شماره فاکتور#

en: Due date
fa: تاریخ سررسید

en: INVOICE
fa: فاکتور

en: Thank you for your business!
fa: از کسب و کار شما متشکریم!

en: We really appreciate it
fa: ما واقعاً قدردان هستیم

en: Download invoice
fa: دانلود فاکتور

en: Select location
fa: انتخاب مکان

en: Default settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
fa: مقادیر پیش‌فرضی را تنظیم کنید که در تمام مکان‌هایی که استفاده از تنظیمات پیش‌فرض انتخاب شده است استفاده خواهد شد. برای استفاده از تنظیمات سفارشی در یک مکان، استفاده از تنظیمات سفارشی را انتخاب کنید و مقادیر سفارشی را وارد کنید.

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Use default settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش‌فرض

en: Use custom settings
fa: استفاده از تنظیمات سفارشی

en: All locations
fa: تمام مکان‌ها

en: No locations selected
fa: هیچ مکانی انتخاب نشده است

en: Select locations where the services are provided.
fa: مکان‌هایی را انتخاب کنید که خدمات در آن‌ها ارائه می‌شود.

en: Default value for location select
fa: مقدار پیش‌فرض برای انتخاب مکان

en: Custom settings for location enabled
fa: تنظیمات سفارشی برای مکان فعال شد

en: Show location required
fa: نمایش مکان الزامی است

en: Make selecting location required
fa: انتخاب مکان را الزامی کنید

en: W/o location
fa: بدون مکان

en: Archived
fa: بایگانی شده

en: No locations found.
fa: هیچ مکانی یافت نشد.

en: New Location
fa: مکان جدید

en: Edit Location
fa: ویرایش مکان

en: Locations
fa: مکان‌ها

en: Add Location
fa: افزودن مکان

en: Custom settings for location
fa: تنظیمات سفارشی برای مکان

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
fa: این تنظیم را فعال کنید تا بتوانید تنظیمات سفارشی برای اعضای کارکنان برای مکان‌های مختلف تنظیم کنید.

en: Main Street
fa: خیابان اصلی

en: 2nd Street
fa: خیابان دوم

en: Please select a location
fa: لطفاً یک مکان انتخاب کنید

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: Staff members
fa: اعضای کارکنان

en: Address of client
fa: آدرس مشتری

en: Client birthday
fa: تاریخ تولد مشتری

en: Email of client
fa: ایمیل مشتری

en: First name of client
fa: نام مشتری

en: Last name of client
fa: نام خانوادگی مشتری

en: Full name of client
fa: نام کامل مشتری

en: Note of client
fa: یادداشت مشتری

en: Phone of client
fa: تلفن مشتری

en: To find your <b>API Key</b> and <b>Server</b> parameter, do the following:
fa: برای یافتن <b>کلید API</b> و پارامتر <b>سرور</b> خود، موارد زیر را انجام دهید:

en: Navigate to the <a href="%s" target="_blank">API Keys section</a> of your Mailchimp account.
fa: به <a href="%s" target="_blank">بخش کلیدهای API</a> در حساب Mailchimp خود بروید.

en: If you already have an API key listed and you'd like to use it for your application, simply copy it.
fa: اگر قبلاً یک کلید API فهرست شده دارید و می‌خواهید از آن برای برنامه خود استفاده کنید، به سادگی آن را کپی کنید.

en: Otherwise, click <b>Create Key</b> and give it a descriptive name that will remind you which application it's used for.
fa: در غیر این صورت، روی <b>ایجاد کلید</b> کلیک کنید و نام توصیفی به آن بدهید که به شما یادآوری کند برای کدام برنامه استفاده می‌شود.

en: The API Key obtained from your Mailchimp account
fa: کلید API که از حساب Mailchimp شما به دست آمده است

en: Server
fa: سرور

en: To find the value, log into Mailchimp account and look at the URL in your browser. You'll see something like https://us19.admin.mailchimp.com/; the us19 part is the server prefix. Note that your specific value may be different
fa: برای یافتن مقدار، وارد حساب Mailchimp خود شوید و به URL در مرورگر خود نگاه کنید. چیزی شبیه به https://us19.admin.mailchimp.com/ خواهید دید؛ قسمت us19 پیشوند سرور است. توجه داشته باشید که مقدار خاص شما ممکن است متفاوت باشد.

en: Update mode
fa: حالت به‌روزرسانی

en: Override customer's data in Mailchimp if email address matches the existing one. If you select "Override", then information about existing user will be overrided. If you select "Don't override", then information about existing user will remain unchanged
fa: اگر آدرس ایمیل با آدرس موجود مطابقت داشته باشد، داده‌های مشتری در Mailchimp را جایگزین کنید. اگر "جایگزینی" را انتخاب کنید، اطلاعات کاربر موجود جایگزین خواهد شد. اگر "جایگزینی نکنید" را انتخاب کنید، اطلاعات کاربر موجود بدون تغییر باقی خواهد ماند.

en: Override
fa: جایگزینی

en: Don't override
fa: جایگزینی نکنید

en: Default status
fa: وضعیت پیش‌فرض

en: Default status of new user according to Mailchimp statuses
fa: وضعیت پیش‌فرض کاربر جدید بر اساس وضعیت‌های Mailchimp

en: Subscribed
fa: مشترک شده

en: Unsubscribed
fa: لغو اشتراک

en: Pending
fa: در انتظار

en: Cleaned
fa: پاک شده

en: Transactional
fa: تراکنشی

en: Audience ID
fa: شناسه مخاطب

en: ID of audience can be found in Settings > Audience name and campaign defaults of interested audience
fa: شناسه مخاطب را می‌توان در تنظیمات > نام مخاطب و پیش‌فرض‌های کمپین مخاطب مورد نظر یافت.

en: Fields matching
fa: تطبیق فیلدها

en: Enter the tags of the fields in your Mailchimp audience settings in accordance with Bookly data.
fa: برچسب‌های فیلدها را در تنظیمات مخاطب Mailchimp خود وارد کنید مطابق با داده‌های بوکلی.

en: You can find these tags in <b>Audience settings > Audience fields and %s tags</b> in your Mailchimp account
fa: می‌توانید این برچسب‌ها را در <b>تنظیمات مخاطب > فیلدهای مخاطب و برچسب‌های %s</b> در حساب Mailchimp خود پیدا کنید.

en: Tag
fa: برچسب

en: Value
fa: مقدار

en: Codes
fa: کدها

en: Add field
fa: افزودن فیلد

en: Remove a subscriber from mailing list when customer is deleted in Bookly
fa: هنگامی که مشتری در بوکلی حذف می‌شود، یک مشترک را از لیست پستی حذف کنید.

en: I will pay now with Mollie
fa: اکنون با Mollie پرداخت می‌کنم

en: Incorrect payment data
fa: داده‌های پرداخت نادرست

en: Multiply Appointments
fa: ضرب قرار ملاقات‌ها

en: Max quantity
fa: حداکثر مقدار

en: Set maximum value for Quantity field.
fa: حداکثر مقدار برای فیلد تعداد را تنظیم کنید.

en: Can't change calendar for archived staff
fa: نمی‌توان تقویم را برای کارکنان بایگانی شده تغییر داد.

en: Outlook Calendar integration
fa: ادغام تقویم Outlook

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
fa: لطفاً ابتدا تنظیمات تقویم اوت‌لوک را <a href="%s">پیکربندی کنید</a>

en: Connected
fa: متصل

en: disconnect
fa: قطع اتصال

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
fa: قرارهای عضو کارکنان را با تقویم اوت‌لوک همگام‌سازی کنید.

en: Calendar
fa: تقویم

en: -- Select calendar --
fa: -- انتخاب تقویم --

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
fa: هنگامی که یک تقویم را متصل می‌کنید، تمام رویدادهای آینده و گذشته بر اساس حالت همگام‌سازی انتخاب شده همگام‌سازی خواهند شد. این ممکن است چند دقیقه طول بکشد. لطفاً صبر کنید.

en: Synchronize with Outlook Calendar
fa: همگام‌سازی با تقویم اوت‌لوک

en: Outlook Calendar
fa: تقویم اوت‌لوک

en: To setup %s integration, follow the instruction in <a href="%s" target="_blank">our documentation</a>
fa: برای راه‌اندازی ادغام %s، دستورالعمل‌های موجود در <a href="%s" target="_blank">مستندات ما</a> را دنبال کنید

en: Application ID
fa: شناسه برنامه

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
fa: شناسه برنامه از پورتال ثبت برنامه مایکروسافت به دست آمده است.

en: Application secret
fa: رمز برنامه

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
fa: رمز عبور مخفی برنامه از پورتال ثبت برنامه مایکروسافت به دست آمده است.

en: Redirect URI
fa: آدرس هدایت مجدد

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
fa: این URL را به عنوان URLهای ریدایرکت در پورتال ثبت برنامه Microsoft وارد کنید.

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
fa: با همگام‌سازی «یک‌طرفه»، بوکلی قرارهای ملاقات جدید و هرگونه تغییرات بعدی را به تقویم اوت‌لوک ارسال می‌کند. با همگام‌سازی «دو طرفه فقط در رابط کاربری»، بوکلی علاوه بر آن رویدادها را از تقویم اوت‌لوک دریافت می‌کند و بازه‌های زمانی مربوطه را قبل از نمایش مرحله زمان فرم رزرو حذف می‌کند (این ممکن است هنگامی که کاربران برای رسیدن به مرحله زمان روی بعدی کلیک می‌کنند، باعث تأخیر شود). با همگام‌سازی «دو طرفه»، تمام رزروهای ایجاد شده در تقویم بوکلی به طور خودکار به تقویم اوت‌لوک کپی می‌شوند و بالعکس.

en: Copy Outlook Calendar event titles
fa: کپی عناوین رویدادهای تقویم اوت‌لوک

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
fa: اگر فعال باشد، عناوین رویدادهای تقویم اوت‌لوک به قرارهای بوکلی کپی می‌شوند. اگر غیرفعال باشد، عنوان استاندارد "رویداد تقویم اوت‌لوک" استفاده خواهد شد.

en: Limit number of fetched events
fa: محدود کردن تعداد رویدادهای دریافت شده

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
fa: اگر رویدادهای زیادی در تقویم اوت‌لوک وجود داشته باشد، گاهی اوقات این امر منجر به کمبود حافظه در PHP می‌شود زمانی که بوکلی سعی می‌کند همه رویدادها را دریافت کند. می‌توانید تعداد رویدادهای دریافت شده را در اینجا محدود کنید.

en: Template for event title
fa: قالب برای عنوان رویداد

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event.
fa: پیکربندی کنید که چه اطلاعاتی باید در عنوان رویداد تقویم اوت‌لوک قرار گیرد.

en: Available codes are %s and %s.
fa: کدهای موجود %s و %s هستند.

en: Template for event description
fa: قالبی برای توضیحات رویداد تنظیم کنید.

en: Outlook Calendar event
fa: رویداد تقویم اوت‌لوک

en: Attach package
fa: پیوست بسته

en: Attach to package
fa: پیوست به بسته

en: Create package
fa: ایجاد بسته

en: Select package
fa: انتخاب بسته

en: No packages available
fa: هیچ بسته‌ای موجود نیست

en: Unassigned
fa: اختصاص نیافته

en: Package schedule
fa: برنامه بسته

en: Edit package
fa: ویرایش بسته

en: New package
fa: بسته جدید

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
fa: ارائه‌دهنده خدمت را انتخاب کنید تا بسته‌های ارائه شده را ببینید. یا بسته اختصاص نیافته را انتخاب کنید تا بسته‌هایی را ببینید که ارائه‌دهنده خاصی ندارند.

en: Package
fa: بسته

en: -- Select a package --
fa: -- انتخاب یک بسته --

en: -- Search customer --
fa: -- جستجوی مشتری --

en: Save & schedule
fa: ذخیره و زمان‌بندی

en: Internal note
fa: یادداشت داخلی

en: Attach payment
fa: پیوست پرداخت

en: Please select a package
fa: لطفاً یک بسته انتخاب کنید

en: Incorrect location and package combination
fa: ترکیب نادرست مکان و بسته

en: Please select a customer
fa: لطفاً یک مشتری انتخاب کنید

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
fa: تاریخ قرار ملاقات انتخاب شده از دوره‌ای که مشتری می‌تواند از بسته خدمات استفاده کند، فراتر می‌رود.

en: Ignore
fa: نادیده گرفتن

en: Selected period is occupied by another appointment
fa: دوره انتخاب شده توسط یک قرار ملاقات دیگر اشغال شده است

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
fa: متأسفانه، شما نمی‌توانید یک قرار ملاقات رزرو کنید زیرا محدودیت زمانی مورد نیاز قبل از رزرو منقضی شده است.

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
fa: شما در حال تلاش برای زمان‌بندی یک قرار ملاقات در گذشته هستید. لطفاً یک بازه زمانی دیگر انتخاب کنید.

en: The limit of bookings for this service reached
fa: حد رزروها برای این خدمت به پایان رسیده است

en: Select appointment date
fa: انتخاب تاریخ قرار ملاقات

en: Edit package appointment
fa: ویرایش قرار ملاقات بسته

en: Delete package appointment
fa: حذف قرار ملاقات بسته

en: Restore
fa: بازیابی

en: Select service
fa: خدمت را انتخاب کنید

en: Please select a service
fa: لطفاً یک خدمت را انتخاب کنید

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
fa: این تنظیم را فعال کنید تا بسته قابل نمایش و رزرو باشد زمانی که مشتریان ارائه‌دهنده خاصی را مشخص نکرده‌اند.

en: Life Time
fa: مدت زمان

en: Days from the first booking
fa: روزها از اولین رزرو

en: Days from the creation
fa: روزها از ایجاد

en: Number of days
fa: تعداد روزها

en: The period in days when the customer can use a package of services.
fa: دوره‌ای به روزها که مشتری می‌تواند از یک بسته خدمات استفاده کند.

en: Packages
fa: بسته‌ها

en: When you select a package the associated services will also be selected. Disabling the service will disable the package.
fa: هنگامی که یک بسته را انتخاب می‌کنید، خدمات مرتبط نیز انتخاب خواهند شد. غیرفعال کردن خدمت، بسته را نیز غیرفعال می‌کند.

en: don't show this notification again
fa: این اعلان را دوباره نشان نده

en: Packages list
fa: لیست بسته‌ها

en: A custom block for displaying packages list
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش لیست بسته‌ها

en: Add customer packages list
fa: افزودن لیست بسته‌های مشتری

en: Name of package
fa: نام بسته

en: Package size
fa: اندازه بسته

en: Price of package
fa: قیمت بسته

en: Package life time
fa: مدت زمان بسته

en: Reason you mentioned while deleting package
fa: دلیلی که هنگام حذف بسته ذکر کردید

en: %s of %s
fa: %s از %s

en: No packages for selected period and criteria.
fa: هیچ بسته‌ای برای دوره و معیارهای انتخاب شده وجود ندارد.

en: Schedule
fa: برنامه

en: Show packages without payments in a packages list
fa: نمایش بسته‌ها بدون پرداخت در لیست بسته‌ها

en: If enabled, packages without attached payments will be displayed for customers in a packages list
fa: اگر فعال باشد، بسته‌ها بدون پرداخت‌های پیوست شده برای مشتریان در لیست بسته‌ها نمایش داده خواهند شد

en: Show packages with payments
fa: نمایش بسته‌ها با پرداخت‌ها

en: If enabled, only packages with attached payments in "Completed" status will be displayed for customers in a packages list
fa: اگر فعال باشد، فقط بسته‌ها با پرداخت‌های پیوست شده در وضعیت "تکمیل شده" برای مشتریان در لیست بسته‌ها نمایش داده خواهند شد

en: With completed payments only
fa: فقط با پرداخت‌های تکمیل شده

en: Creation date
fa: تاریخ ایجاد

en: Expires
fa: منقضی می‌شود

en: Your package has been created.
fa: بسته شما ایجاد شده است.

en: Display packages
fa: نمایش بسته‌ها

en: Hidden packages
fa: بسته‌های مخفی

en: Package info
fa: اطلاعات بسته

en: Notification to customer about purchased package
fa: اعلان به مشتری درباره بسته خریداری شده

en: Your package at {company_name}
fa: بسته شما در {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    این تأییدی است که شما {package_name} را رزرو کرده‌اید.
    ما در {company_address} منتظر شما هستیم.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about purchased package
fa: اعلان به عضو کارکنان درباره بسته خریداری شده

en: New package booking
fa: رزرو بسته جدید

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    شما یک رزرو بسته جدید دارید.
    
    بسته: {package_name}
    
    نام مشتری: {client_name}
    
    تلفن مشتری: {client_phone}
    
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    این تأییدی است که شما {package_name} را رزرو کرده‌اید.
    ما در {company_address} منتظر شما هستیم.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    شما یک رزرو بسته جدید دارید.
    بسته: {package_name}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to customer about package deactivation
fa: اعلان به مشتری درباره غیرفعال‌سازی بسته

en: Service package is deactivated
fa: بسته خدمات غیرفعال شده است

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    بسته خدمات شما {package_name} غیرفعال شده است.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    اگر سؤالی دارید، لطفاً با ما تماس بگیرید.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about package deactivation
fa: اعلان به عضو کارکنان درباره غیرفعال‌سازی بسته

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    بسته خدمات زیر {package_name} غیرفعال شده است.
    
    نام مشتری: {client_name}
    
    تلفن مشتری: {client_phone}
    
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    بسته خدمات شما {package_name} غیرفعال شده است.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    اگر سؤالی دارید، لطفاً با ما تماس بگیرید.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    بسته خدمات زیر {package_name} غیرفعال شده است.
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification about new package creation
fa: اعلان درباره ایجاد بسته جدید

en: Notification about package deletion
fa: اعلان درباره حذف بسته

en: Customer name
fa: نام مشتری

en: Customer phone
fa: تلفن مشتری

en: Customer email
fa: ایمیل مشتری

en: To receive REST API credentials, in <b>My Apps & Credentials</b> of your PayPal account do the following steps:
fa: برای دریافت اطلاعات ورود REST API، در <b>برنامه‌ها و اطلاعات ورود من</b> در حساب PayPal خود مراحل زیر را انجام دهید:

en: Click <b>Create App</b> and enter application details.
fa: روی <b>ایجاد برنامه</b> کلیک کنید و جزئیات برنامه را وارد کنید.

en: Once created, copy <b>Client ID</b> and <b>Secret</b> and use them in the form below.
fa: پس از ایجاد، <b>شناسه مشتری</b> و <b>رمز</b> را کپی کنید و در فرم زیر استفاده کنید.

en: Client ID
fa: شناسه مشتری

en: Secret
fa: رمز

en: PayPal ID
fa: شناسه PayPal

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
fa: شناسه PayPal شما یا یک آدرس ایمیل مرتبط با حساب PayPal شما. آدرس‌های ایمیل باید تأیید شوند.

en: Agent ID
fa: شناسه نماینده

en: Merchant Key
fa: کلید فروشنده

en: Merchant Salt
fa: نمک فروشنده

en: Account ID
fa: شناسه حساب

en: Merchant ID
fa: شناسه فروشنده

en: Create payment
fa: ایجاد پرداخت

en: Search payment
fa: جستجوی پرداخت

en: Total price
fa: قیمت کل

en: Payment ID
fa: شناسه پرداخت

en: Payment for
fa: پرداخت برای

en: Payment for whole series
fa: پرداخت برای کل سری

en: Payment only for current appointment
fa: پرداخت فقط برای قرار ملاقات فعلی

en: Custom service name
fa: نام خدمت سفارشی

en: Custom service price
fa: قیمت خدمت سفارشی

en: Save appointment to create a meeting
fa: قرار ملاقات را ذخیره کنید تا یک جلسه ایجاد شود

en: Please enter a service name
fa: لطفاً یک نام خدمت وارد کنید

en: The number of customers should not be more than %d
fa: تعداد مشتریان نباید بیش از %d باشد

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
fa: رزرو از حد مجاز ساعات کاری برای عضو کارکنان تجاوز می‌کند

en: Booking exceeds your working hours limit
fa: رزرو از حد مجاز ساعات کاری شما تجاوز می‌کند

en: Date of birth
fa: تاریخ تولد

en: Create WordPress user
fa: ایجاد کاربر وردپرس

en: Please setup and enable New customer's WordPress user login details notification
fa: لطفاً اعلان جزئیات ورود کاربر وردپرس مشتری جدید را تنظیم و فعال کنید

en: Select card type
fa: انتخاب نوع کارت

en: Code %s already exists
fa: کد %s قبلاً وجود دارد

en: Please resolve the duplication by changing code.
fa: لطفاً با تغییر کد، تکرار را حل کنید.

en: New gift card
fa: کارت هدیه جدید

en: Edit gift card
fa: ویرایش کارت هدیه

en: Type
fa: نوع

en: -- Search customers --
fa: -- جستجوی مشتریان --

en: Balance
fa: موجودی

en: Note
fa: یادداشت

en: Gift cards settings
fa: تنظیمات کارت‌های هدیه

en: Use gift card for partial payment
fa: استفاده از کارت هدیه برای پرداخت جزئی

en: If enabled, clients will be able to use gift card when the balance of the gift card is less than the total amount due. If disabled, clients will only be able to use gift card that has a balance equal to or greater than the service price.
fa: اگر فعال باشد، مشتریان قادر خواهند بود از کارت هدیه استفاده کنند زمانی که موجودی کارت هدیه کمتر از مبلغ کل بدهی است. اگر غیرفعال باشد، مشتریان فقط قادر خواهند بود از کارت هدیه‌ای استفاده کنند که موجودی برابر یا بیشتر از قیمت خدمت دارد.

en: Default gift card mask
fa: ماسک پیش‌فرض کارت هدیه

en: Minimum number of asterisks "*" - 4
fa: حداقل تعداد ستاره‌ها "*" - ۴

en: Enter default mask for auto-generated codes. You can enter asterisks "*" for variables here.
fa: ماسک پیش‌فرض برای کدهای تولید شده خودکار را وارد کنید. می‌توانید ستاره‌ها "*" را برای متغیرها اینجا وارد کنید.

en: Uncategorized
fa: بدون دسته‌بندی

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a gift card.
fa: حداقل و حداکثر (اختیاری) تعداد خدمات از نوع مشابه را که برای اعمال کارت هدیه لازم است مشخص کنید.

en: Amount
fa: مقدار

en: New gift card type
fa: نوع کارت هدیه جدید

en: Edit gift card type
fa: ویرایش نوع کارت هدیه

en: Start typing "{" to see the available codes. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page
fa: شروع به تایپ "{" کنید تا کدهای موجود را ببینید. برای اطلاعات بیشتر، به صفحه <a href="%s" target="_blank">مستندات</a> مراجعه کنید.

en: Automatically link a gift card to a customer
fa: به‌طور خودکار یک کارت هدیه را به یک مشتری متصل کنید

en: If enabled, the card will be automatically associated with the customer who purchases it via the frontend booking form
fa: اگر فعال باشد، کارت به‌طور خودکار با مشتری که آن را از طریق فرم رزرو بخش جلویی خریداری می‌کند مرتبط خواهد شد

en: Specified order
fa: ترتیب مشخص شده

en: Least occupied that day
fa: کمترین اشغال در آن روز

en: Most occupied that day
fa: بیشترین اشغال در آن روز

en: Least occupied for period
fa: کمترین اشغال برای دوره

en: Most occupied for period
fa: بیشترین اشغال برای دوره

en: Least expensive
fa: کم‌هزینه‌ترین

en: Most expensive
fa: پرهزینه‌ترین

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
fa: حداقل ظرفیت نباید بیشتر از حداکثر ظرفیت باشد.

en: You must select at least one repeat option for recurring services.
fa: شما باید حداقل یک گزینه تکرار برای خدمات تکراری انتخاب کنید.

en: Limit appointments per customer
fa: محدودیت قرار ملاقات‌ها به ازای هر مشتری

en: upcoming
fa: آینده

en: per 24 hours
fa: به ازای ۲۴ ساعت

en: per day
fa: به ازای روز

en: per 7 days
fa: به ازای ۷ روز

en: per week
fa: به ازای هفته

en: per 30 days
fa: به ازای ۳۰ روز

en: per month
fa: به ازای ماه

en: per 365 days
fa: به ازای ۳۶۵ روز

en: per year
fa: به ازای سال

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
fa: این تنظیم به شما اجازه می‌دهد تعداد قرار ملاقات‌هایی را که می‌تواند توسط یک مشتری در هر دوره معین رزرو شود محدود کنید. محدودیت ممکن است پس از یک دوره ثابت یا با شروع دوره تقویمی بعدی - روز جدید، هفته، ماه و غیره به پایان برسد.

en: Limit
fa: محدودیت

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new appointments with the selected online meeting provider.
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، جلسات آنلاین برای قرارهای جدید با ارائه‌دهنده جلسه آنلاین انتخاب‌شده ایجاد می‌شوند.

en: If you choose Google Meet then meetings will be created for those staff members who have Google Calendar configured.
fa: اگر Google Meet را انتخاب کنید، جلسات برای آن اعضای کارکنان که تقویم Google را پیکربندی کرده‌اند ایجاد خواهد شد.

en: Minimum time requirement prior to booking
fa: حداقل زمان مورد نیاز قبل از رزرو

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
fa: تنظیم کنید که چقدر دیر می‌توان قرار ملاقات‌ها را رزرو کرد (به عنوان مثال، از مشتریان بخواهید حداقل ۱ ساعت قبل از زمان قرار ملاقات رزرو کنند).

en: Minimum time requirement prior to canceling
fa: حداقل زمان مورد نیاز قبل از لغو

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
fa: تنظیم کنید که چقدر دیر می‌توان قرار ملاقات‌ها را لغو کرد (به عنوان مثال، از مشتریان بخواهید حداقل ۱ ساعت قبل از زمان قرار ملاقات لغو کنند).

en: Final step URL
fa: آدرس نهایی مرحله

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
fa: آدرس صفحه‌ای را تنظیم کنید که کاربر پس از رزرو موفقیت‌آمیز به آن هدایت می‌شود. اگر غیرفعال باشد، مرحله پیش‌فرض انجام شده نمایش داده می‌شود.

en: Enter a URL
fa: یک آدرس وارد کنید

en: Padding time (before and after)
fa: زمان پدینگ (قبل و بعد)

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
fa: زمان پدینگ را قبل و/یا بعد از یک قرار ملاقات تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر به ۱۵ دقیقه برای آماده‌سازی برای قرار ملاقات بعدی نیاز دارید، باید "پدینگ قبل" را به ۱۵ دقیقه تنظیم کنید. اگر یک قرار ملاقات از ۸:۰۰ تا ۹:۰۰ وجود داشته باشد، بازه زمانی بعدی موجود ۹:۱۵ خواهد بود نه ۹:۰۰.

en: Providers preference for ANY
fa: ترجیح ارائه‌دهندگان برای هر

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
fa: به شما اجازه می‌دهد قانون اختصاص خودکار اعضای کارکنان را زمانی که گزینه هر انتخاب شده است تعریف کنید

en: Period (before and after)
fa: دوره (قبل و بعد)

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating provider's occupancy. 0 means the day of booking.
fa: تعداد روزها قبل و بعد از قرار ملاقات را تنظیم کنید که در محاسبه اشغال ارائه‌دهنده در نظر گرفته می‌شود. ۰ به معنای روز رزرو است.

en: Pick random staff member in case of uncertainty
fa: در صورت عدم قطعیت یک عضو کارکنان تصادفی انتخاب کنید

en: Enable this option to pick a random staff member if both meet the criteria chosen in "Providers preference for ANY". Otherwise the selection order is unknown.
fa: این گزینه را فعال کنید تا یک عضو کارکنان تصادفی انتخاب شود اگر هر دو معیارهای انتخاب شده در "ترجیح ارائه‌دهندگان برای هر" را برآورده کنند. در غیر این صورت ترتیب انتخاب ناشناخته است.

en: Visibility
fa: قابلیت مشاهده

en: Public
fa: عمومی

en: Private
fa: خصوصی

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
fa: برای نامرئی کردن خدمت برای مشتریان خود، قابلیت مشاهده را به "خصوصی" تنظیم کنید.

en: Categories
fa: دسته‌بندی‌ها

en: Add category
fa: افزودن دسته‌بندی

en: Adjust the order of categories in your booking form
fa: ترتیب دسته‌بندی‌ها را در فرم رزرو خود تنظیم کنید

en: Zoom connection failed
fa: اتصال به زوم ناموفق بود

en: Zoom: OAuth2.0 connection needed
fa: زوم: نیاز به اتصال OAuth2.0

en: Please setup and enable New staff member's WordPress user login details notification
fa: لطفاً اعلان جزئیات ورود کاربر وردپرس عضو جدید کارکنان را تنظیم و فعال کنید

en: This calendar is already connected to another staff member
fa: این تقویم قبلاً به یک عضو کارکنان دیگر متصل شده است

en: Google Calendar integration
fa: یکپارچه‌سازی با تقویم گوگل

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
fa: لطفاً ابتدا تنظیمات <a href="%s">تقویم Google</a> را پیکربندی کنید

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
fa: همگام‌سازی قرار ملاقات‌های عضو کارکنان با تقویم Google.

en: integration
fa: یکپارچه‌سازی

en: This setting allows to set up personal Zoom account for staff member
fa: این تنظیم به شما اجازه می‌دهد حساب کاربری شخصی Zoom را برای عضو کارکنان تنظیم کنید

en: Connect
fa: اتصال

en: Limit working hours per day
fa: محدودیت ساعات کاری در روز

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
fa: این تنظیم به شما اجازه می‌دهد زمان کل اشغال شده توسط رزروها در روز برای عضو کارکنان را محدود کنید. زمان پدینگ شامل نمی‌شود.

en: ICalendar feed
fa: خوراک ICalendar

en: If enabled, you'll get the ICalendar feed URL which can be used in other calendars for displaying staff member appointments.
fa: اگر فعال باشد، آدرس خوراک ICalendar را دریافت خواهید کرد که می‌تواند در تقویم‌های دیگر برای نمایش قرار ملاقات‌های عضو کارکنان استفاده شود.

en: ICalendar feed URL
fa: آدرس خوراک ICalendar

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to display. If you enter 0 in either field, past or future appointments will not be displayed.
fa: مشخص کنید که چند روز از داده‌های تقویم گذشته و آینده را می‌خواهید نمایش دهید. اگر ۰ را در هر یک از فیلدها وارد کنید، قرار ملاقات‌های گذشته یا آینده نمایش داده نخواهند شد.

en: The staff member's schedule will be considered to be in the selected time zone. This time zone will also be used for the dates and times in notifications sent to the staff member
fa: برنامه عضو کارکنان در منطقه زمانی انتخاب شده در نظر گرفته خواهد شد. این منطقه زمانی همچنین برای تاریخ‌ها و زمان‌ها در اعلان‌های ارسال شده به عضو کارکنان استفاده خواهد شد

en: Archiving Staff
fa: بایگانی کارکنان

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
fa: شما قصد دارید آیتمی را بایگانی کنید که در قرار ملاقات‌های آینده دخیل است. لطفاً قبل از بایگانی این آیتم، قرار ملاقات‌ها را دوباره بررسی و ویرایش کنید در صورت نیاز.

en: Ok, continue editing
fa: باشه، ویرایش را ادامه دهید

en: Archive
fa: بایگانی

en: Edit appointments
fa: ویرایش قرار ملاقات‌ها

en: Duplicate staff member
fa: کارمند تکراری

en: Staff member to duplicate
fa: کارمند برای کپی کردن

en: You're about to duplicate this staff member. All settings - except phone number, email, and calendar settings - will be copied. The new staff member's visibility will be set to 'Private' by default.
fa: شما در شرف کپی کردن این کارمند هستید. تمام تنظیمات - به جز شماره تلفن، ایمیل و تنظیمات تقویم - کپی خواهند شد. به طور پیش‌فرض، قابلیت مشاهده کارمند جدید روی «خصوصی» تنظیم می‌شود.

en: Name of duplicated staff member
fa: نام کارمند کپی شده

en: Copy of
fa: کپی از

en: Appointments list
fa: لیست قرار ملاقات‌ها

en: A custom block for displaying appointments list
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش لیست قرار ملاقات‌ها

en: Titles
fa: عناوین

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: A custom block for displaying frontend calendar
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش تقویم بخش جلویی

en: Check status of this option in Settings > Additional > <a href="%s" target="_blank"/>Display front-end calendar</a>
fa: وضعیت این گزینه را در تنظیمات > اضافی > <a href="%s" target="_blank"/>نمایش تقویم بخش جلویی</a> بررسی کنید

en: Gift cards
fa: کارت‌های هدیه

en: A custom block for displaying gift cards
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش کارت‌های هدیه

en: %d day | %d days
fa[0]: %d روز

en: Done
fa: انجام شد

en: Installed
fa: نصب شده

en: Not installed
fa: نصب نشده

en: Action required
fa: اقدام لازم

en: Activate purchase code
fa: فعال کردن کد خرید

en: Add-ons in Trial Period
fa: افزونه‌ها در دوره آزمایشی

en: Enter purchase code
fa: کد خرید را وارد کنید

en: During the trial period, you can use the add-ons without entering a purchase code. Once the trial ends, purchase code activation is required.
fa: در طول دوره آزمایشی، می‌توانید بدون وارد کردن کد خرید از افزونه‌ها استفاده کنید. پس از پایان دوره آزمایشی، فعال‌سازی کد خرید الزامی است.

en: I have another purchase code
fa: من یک کد خرید دیگر دارم

en: This purchase code is already in use on another site
fa: این کد خرید در حال حاضر در سایت دیگری استفاده می‌شود

en: Included add-ons
fa: افزونه‌های گنجانده شده

en: The purchase code you entered is not valid.
fa: کد خریدی که وارد کرده‌اید معتبر نیست.

en: Please check the code and try again.
fa: لطفا کد را بررسی کنید و دوباره امتحان کنید.

en: If the problem persists, contact our support at %s.
fa: اگر مشکل همچنان ادامه داشت، با پشتیبانی ما از طریق %s تماس بگیرید.

en: +%d more
fa: +%d بیشتر

en: Purchase code
fa: کد خرید

en: Enter your purchase code for a Bookly add-on or bundle
fa: کد خرید خود را برای افزونه یا بسته Bookly وارد کنید

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
fa: تأیید کد خرید به طور موقت در دسترس نیست. لطفاً بعداً دوباره تلاش کنید.

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
fa: از اینکه Bookly Pro را به عنوان راه‌حل رزرو خود انتخاب کرده‌اید متشکریم.

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
fa: لطفاً مجوز خود را با ارائه یک کد خرید معتبر تأیید کنید. با ارائه کد خرید، به به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، از جمله بهبود ویژگی‌ها و رفع مشکلات امنیتی مهم دسترسی خواهید داشت.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
fa: اگر کد خرید معتبر را در عرض {days} ارائه نکنید، دسترسی به رزروهای شما غیرفعال خواهد شد.

en: I have already made the purchase
fa: من قبلاً خرید را انجام داده‌ام

en: I want to make a purchase now
fa: می‌خواهم اکنون خرید کنم

en: I will provide license info later
fa: اطلاعات مجوز را بعداً ارائه خواهم داد

en: Access to your bookings has been disabled.
fa: دسترسی به رزروهای شما غیرفعال شده است.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
fa: برای فعال کردن دسترسی به رزروهای خود، لطفاً مجوز خود را با ارائه یک کد خرید معتبر تأیید کنید.

en: Deactivate Bookly Pro
fa: غیرفعال کردن Bookly Pro

en: Bookly Pro - License verification required
fa: Bookly Pro - تأیید مجوز لازم است

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
fa: اگر کد خرید معتبر را در عرض {days} ارائه نکنید، دسترسی به رزروهای شما غیرفعال خواهد شد. <a href="{url}">جزئیات</a>

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
fa: برای فعال کردن دسترسی به رزروهای خود، لطفاً مجوز خود را با ارائه یک کد خرید معتبر تأیید کنید. <a href="{url}">جزئیات</a>

en: License verification required
fa: تأیید مجوز لازم است

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
fa: لطفاً با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مجوز را تأیید کنید.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
fa: اگر مجوز را در عرض {days} تأیید نکنید، دسترسی به رزروهای شما غیرفعال خواهد شد.

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
fa: ادامه به Bookly Pro بدون تأیید مجوز

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
fa: برای فعال کردن دسترسی به رزروهای خود، لطفاً با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مجوز را تأیید کنید.

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
fa: لطفاً با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مجوز خود را با ارائه یک کد خرید معتبر تأیید کنید. با ارائه کد خرید، به به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، از جمله بهبود ویژگی‌ها و رفع مشکلات امنیتی مهم دسترسی خواهید داشت. اگر کد خرید معتبر را در عرض {days} ارائه نکنید، دسترسی به رزروهای شما غیرفعال خواهد شد.

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
fa: برای فعال کردن دسترسی به رزروهای خود، لطفاً با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مجوز خود را با ارائه یک کد خرید معتبر تأیید کنید.

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
fa: نمی‌توانید کد خرید خود را پیدا کنید؟ این <a href="%s" target="_blank">صفحه</a> را ببینید.

en: Purchase Code
fa: کد خرید

en: License verification succeeded
fa: تأیید مجوز موفقیت‌آمیز بود

en: Your license has been verified successfully.
fa: مجوز شما با موفقیت تأیید شد.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
fa: شما به به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، از جمله بهبود ویژگی‌ها و رفع مشکلات امنیتی مهم دسترسی دارید.

en: Proceed
fa: ادامه دهید

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
fa: به Bookly Pro خوش آمدید و از خرید محصول ما متشکریم!

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
fa: Bookly فرآیند رزرو را برای مشتریان شما ساده می‌کند. این افزونه یک نقطه تماس دیگر برای تبدیل بازدیدکنندگان شما به مشتریان ایجاد می‌کند. با Bookly مشتریان شما می‌توانند دسترسی شما را ببینند، خدماتی که ارائه می‌دهید را انتخاب کنند، آن‌ها را به‌صورت آنلاین رزرو کنند و بسیاری موارد دیگر.

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
fa: برای شروع استفاده از Bookly، باید خدماتی که ارائه می‌دهید را تنظیم کنید و اعضای کارکنانی که آن خدمات را ارائه خواهند داد را مشخص کنید.

en: Add staff members.
fa: افزودن اعضای کارکنان.

en: Add services you provide and assign them to staff members.
fa: خدماتی که ارائه می‌دهید را اضافه کنید و آن‌ها را به اعضای کارکنان اختصاص دهید.

en: Go to Posts/Pages and click on the 'Add Bookly booking form' button in the page editor to publish the booking form on your website.
fa: به نوشته‌ها/صفحات بروید و روی دکمه 'افزودن فرم رزرو Bookly' در ویرایشگر صفحه کلیک کنید تا فرم رزرو را در وب‌سایت خود منتشر کنید.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
fa: Bookly می‌تواند فروش شما را افزایش دهد و همراه با کسب‌وکار شما مقیاس‌پذیر شود. با افزونه‌های Bookly می‌توانید ویژگی‌ها و عملکردهای بیشتری برای سفارشی‌سازی سیستم زمان‌بندی آنلاین خود بر اساس نیازهای کسب‌وکار خود دریافت کنید و فرآیند را حتی بیشتر ساده کنید.

en: Add Staff Members
fa: افزودن اعضای کارکنان

en: Add Services
fa: افزودن خدمات

en: Bookly Add-ons
fa: افزونه‌های Bookly

en: Add Bookly appointments list
fa: افزودن لیست قرار ملاقات‌های Bookly

en: Add Bookly calendar
fa: افزودن تقویم Bookly

en: Add Bookly search form
fa: افزودن فرم جستجوی Bookly

en: Add Bookly services form
fa: افزودن فرم خدمات Bookly

en: Add Bookly staff form
fa: افزودن فرم کارکنان Bookly

en: Add Bookly checkout form
fa: فرم پرداخت Bookly را اضافه کنید

en: Add appointment cancellation confirmation
fa: افزودن تأیید لغو قرار ملاقات

en: Add customer gift cards
fa: کارت‌های هدیه مشتری را اضافه کنید

en: Appearance form name
fa: نام فرم ظاهر

en: Please note that QR code will be shown only for single appointments
fa: لطفاً توجه داشته باشید که کد QR فقط برای قرار ملاقات‌های تکی نمایش داده می‌شود

en: Show QR code
fa: نمایش کد QR

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Modern, fast, and smooth form that allows your customers to easily find the right service.
fa: فرم مدرن، سریع و روان که به مشتریان شما اجازه می‌دهد به راحتی خدمت مناسب را پیدا کنند.

en: Tags form
fa: فرم برچسب‌ها

en: This form allows you to organize the structure and navigation based on tags assigned to services.
fa: این فرم به شما امکان می‌دهد ساختار و ناوبری را بر اساس برچسب‌های اختصاص داده شده به سرویس‌ها سازماندهی کنید.

en: Services form
fa: فرم خدمات

en: Catalog view allows you to organize and display the services conveniently for your customers.
fa: نمای کاتالوگ به شما اجازه می‌دهد خدمات را به راحتی برای مشتریان خود سازماندهی و نمایش دهید.

en: Staff form
fa: فرم کارکنان

en: Catalog view allows you to organize and display the staff conveniently for your customers.
fa: نمای کاتالوگ به شما اجازه می‌دهد کارکنان را به راحتی برای مشتریان خود سازماندهی و نمایش دهید.

en: Step by step form
fa: فرم مرحله به مرحله

en: Classic booking form with the consequent scheduling process.
fa: فرم رزرو کلاسیک با فرآیند زمان‌بندی متوالی.

en: Checkout form
fa: فرم تسویه حساب

en: Lightweight form that allows your customers to pay for appointments, events, and more.
fa: فرم سبکی که به مشتریان شما امکان می‌دهد هزینه قرار ملاقات‌ها، رویدادها و موارد دیگر را پرداخت کنند.

en: Cancellation form
fa: فرم لغو

en: Lightweight form that allows your customers to cancel their appointments and optionally specify the cancellation reason.
fa: فرم سبک که به مشتریان شما اجازه می‌دهد قرار ملاقات‌های خود را لغو کنند و به صورت اختیاری دلیل لغو را مشخص کنند.

en: Placeholder
fa: جای‌نگهدار

en: Empty option
fa: گزینه خالی

en: Body height
fa: ارتفاع بدنه

en: Form title
fa: عنوان فرم

en: Slug
fa: نامک

en: Main color
fa: رنگ اصلی

en: Hide form borders
fa: پنهان کردن حاشیه‌های فرم

en: Show 'Book more' button
fa: نمایش دکمه 'رزرو بیشتر'

en: Show price
fa: نمایش قیمت

en: Show summary
fa: نمایش خلاصه

en: Show QR Code
fa: نمایش کد QR

en: Show cancellation reason
fa: نمایش دلیل لغو

en: Show badge
fa: نمایش نشان

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Categories list
fa: لیست دسته‌بندی‌ها

en: Services list
fa: لیست خدمات

en: Text
fa: متن

en: Hide categories step
fa: پنهان کردن مرحله دسته‌بندی‌ها

en: Hide services step
fa: پنهان کردن مرحله خدمات

en: Hide tags step
fa: مرحله پنهان کردن برچسب‌ها

en: Staff list
fa: لیست کارکنان

en: Hide staff step
fa: پنهان کردن مرحله کارکنان

en: Card content
fa: محتوای کارت

en: Customer's address fields
fa: فیلدهای آدرس مشتری

en: Show only first available timeslot
fa: نمایش فقط اولین بازه زمانی موجود

en: Button
fa: دکمه

en: Show gift cards
fa: نمایش کارت‌های هدیه

en: Display services
fa: نمایش خدمات

en: Display gift cards
fa: نمایش کارت‌های هدیه

en: It is important to leave at least one visible field with personal info (Full name, First name or Last name) and one field with contact info (Email or Phone), otherwise the booking will be created without required customer details.
fa: مهم است که حداقل یک فیلد قابل مشاهده با اطلاعات شخصی (نام کامل، نام یا نام خانوادگی) و یک فیلد با اطلاعات تماس (ایمیل یا تلفن) باقی بگذارید، در غیر این صورت رزرو بدون جزئیات مورد نیاز مشتری ایجاد خواهد شد.

en: Please note that email address is required for some payment gateways in order to complete a transaction.
fa: لطفاً توجه داشته باشید که آدرس ایمیل برای برخی از درگاه‌های پرداخت برای تکمیل تراکنش مورد نیاز است.

en: Step content
fa: محتوای مرحله

en: Cards display mode
fa: حالت نمایش کارت‌ها

en: Show all available cards
fa: نمایش تمام کارت‌های موجود

en: Show cards with time slots only
fa: نمایش کارت‌ها فقط با بازه‌های زمانی

en: Save cart locally
fa: ذخیره سبد خرید به صورت محلی

en: Verify credentials
fa: تأیید اعتبارنامه‌ها

en: Verify phone
fa: تأیید تلفن

en: Verify email
fa: تأیید ایمیل

en: Show blocked timeslots
fa: بازه‌های زمانی مسدود شده را نمایش دهید

en: Hidden services
fa: خدمات مخفی

en: Hidden gift cards
fa: کارت‌های هدیه مخفی

en: Show information about time slot
fa: نمایش اطلاعات درباره بازه زمانی

en: Available dates in calendar
fa: تاریخ‌های موجود در تقویم

en: Display dates according to schedule
fa: نمایش تاریخ‌ها بر اساس برنامه

en: Disable dates without available timeslots
fa: غیرفعال کردن تاریخ‌ها بدون بازه‌های زمانی موجود

en: Show stepper
fa: نمایش پله‌ای

en: Cards with Any staff
fa: کارت‌ها با هر کارکنان

en: Don't show
fa: نمایش نده

en: Show only with Any staff
fa: نمایش فقط با هر کارکنان

en: Show staff member rating before employee name
fa: نمایش امتیاز عضو کارکنان قبل از نام کارمند

en: Skip step
fa: رد کردن مرحله

en: Initial view
fa: نمای اولیه

en: Form
fa: فرم

en: Button title
fa: عنوان دکمه

en: Add subsection
fa: اضافه کردن زیربخش

en: Section title
fa: عنوان بخش

en: Allow skip
fa: اجازه رد شدن

en: Skip button title
fa: عنوان دکمه رد شدن

en: Page URL
fa: آدرس صفحه

en: Enter the URL of the page where this forms shortcode is placed.
fa: آدرس صفحه‌ای که این شورت‌کد فرم در آن قرار دارد را وارد کنید.

en: Add new form
fa: افزودن فرم جدید

en: Are you sure you want to change the slug? Changing the slug may lead to unexpected behavior.
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید نامک را تغییر دهید؟ تغییر نامک ممکن است منجر به رفتار غیرمنتظره شود.

en: Copy shortcode
fa: کپی کد کوتاه

en: Clone form
fa: کلون فرم

en: Delete form
fa: حذف فرم

en: Extras
fa: اضافات

en: Details
fa: جزئیات

en: Complete
fa: تکمیل

en: Checkout
fa: تسویه حساب

en: Success appointment booking
fa: رزرو قرار ملاقات موفق

en: Success package booking
fa: رزرو بسته موفق

en: Step settings
fa: تنظیمات مرحله

en: Custom CSS
fa: CSS سفارشی

en: Save the appearance to apply changes.
fa: ظاهر را ذخیره کنید تا تغییرات اعمال شود.

en: Changes saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Gift card
fa: کارت هدیه

en: To learn more about this feature, please follow <a href="%s" target="_blank">this link</a>.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ویژگی، لطفاً <a href="%s" target="_blank">این پیوند</a> را دنبال کنید.

en: How to publish this form on your web site?
fa: چگونه این فرم را در وب‌سایت خود منتشر کنید؟

en: Select the form you want to publish, click on the menu button, and select 'Copy shortcode'. Open the page where you want to add the booking form in a page edit mode and paste the previously copied shortcode. The form will be added to the page.
fa: فرمی را که می‌خواهید منتشر کنید انتخاب کنید، روی دکمه منو کلیک کنید و 'کپی کد کوتاه' را انتخاب کنید. صفحه‌ای را که می‌خواهید فرم رزرو را در حالت ویرایش صفحه اضافه کنید باز کنید و کد کوتاه کپی شده قبلی را جای‌گذاری کنید. فرم به صفحه اضافه خواهد شد.

en: Read more
fa: بیشتر بخوانید

en: Main text
fa: متن اصلی

en: Full name
fa: نام کامل

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Terms & conditions
fa: شرایط و ضوابط

en: Service title
fa: عنوان خدمت

en: Package title
fa: عنوان بسته

en: Country
fa: کشور

en: State/Region
fa: استان/منطقه

en: Postal Code
fa: کد پستی

en: City
fa: شهر

en: Street Address
fa: آدرس خیابان

en: Street Number
fa: شماره خیابان

en: Additional Address
fa: آدرس اضافی

en: Start
fa: شروع

en: Finish
fa: پایان

en: Add extras
fa: افزودن اضافات

en: Select time slot
fa: انتخاب بازه زمانی

en: Check cart
fa: بررسی سبد خرید

en: Your information
fa: اطلاعات شما

en: Make purchase
fa: خرید کنید

en: Book now
fa: اکنون رزرو کنید

en: Buy now
fa: اکنون بخرید

en: No time slots available
fa: هیچ بازه زمانی موجود نیست

en: Slot already booked
fa: بازه زمانی قبلاً رزرو شده است

en: Thank you!
fa: متشکرم!

en: Your booking is complete.
fa: رزرو شما تکمیل شد.

en: Your order number
fa: شماره سفارش شما

en: Your gift card has been created.
fa: کارت هدیه شما ایجاد شده است.

en: Your payment has been accepted for processing.
fa: پرداخت شما برای پردازش پذیرفته شده است.

en: Payment has been skipped.
fa: پرداخت رد شده است.

en: No payment methods available. Please contact service provider.
fa: هیچ روش پرداختی موجود نیست. لطفاً با ارائه‌دهنده خدمات تماس بگیرید.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
fa: شما سعی دارید بیش از حد از این سرویس استفاده کنید. لطفاً برای رزرو با ما تماس بگیرید.

en: I agree to the terms of service
fa: با شرایط خدمات موافقم

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
fa: اضافاتی را که می‌خواهید انتخاب کنید (انتخاب چندگانه)

en: Click on a time slot to proceed with booking
fa: روی یک بازه زمانی کلیک کنید تا با رزرو ادامه دهید

en: Please provide your details in the form below to proceed with the booking
fa: لطفاً جزئیات خود را در فرم زیر وارد کنید تا با رزرو ادامه دهید

en: Please tell us how you would like to pay
fa: لطفاً به ما بگویید که چگونه می‌خواهید پرداخت کنید

en: Your gift card code if you have one
fa: کد کارت هدیه شما اگر یکی دارید

en: This gift card has expired
fa: این کارت هدیه منقضی شده است

en: This gift card cannot be used for the current order
fa: این کارت هدیه نمی‌تواند برای سفارش فعلی استفاده شود

en: Gift card balance is not enough
fa: موجودی کارت هدیه کافی نیست

en: Gift card not found
fa: کارت هدیه یافت نشد

en: Your time zone
fa: منطقه زمانی شما

en: Select city
fa: انتخاب شهر

en: Verification code
fa: کد تأیید

en: Enter verification code from email
fa: کد تأیید از ایمیل را وارد کنید

en: Enter verification code from SMS
fa: کد تأیید از پیامک را وارد کنید

en: Resend code
fa: ارسال مجدد کد

en: Incorrect verification code
fa: کد تأیید نادرست است

en: The selected time is not available anymore
fa: زمان انتخاب شده دیگر در دسترس نیست

en: View
fa: مشاهده

en: Please select a category
fa: لطفاً یک دسته‌بندی انتخاب کنید

en: Please select a staff
fa: لطفاً یک کارکنان انتخاب کنید

en: Thank you for being with us
fa: از اینکه با ما بودید متشکریم

en: Confirm cancellation
fa: تأیید لغو

en: Do not cancel
fa: لغو نکنید

en: This appointment has been already cancelled.
fa: این قرار ملاقات قبلاً لغو شده است.

en: This appointment does not exist.
fa: این قرار ملاقات وجود ندارد.

en: Cancellation of this appointment is not allowed.
fa: لغو این قرار ملاقات مجاز نیست.

en: Please select a payment method
fa: لطفاً یک روش پرداخت انتخاب کنید

en: Thank you for your payment.
fa: از پرداخت شما متشکریم.

en: Payment successful.
fa: پرداخت با موفقیت انجام شد.

en: There is no payment required.
fa: هیچ پرداختی لازم نیست.

en: Payment not found.
fa: پرداخت یافت نشد.

en: Something went wrong.
fa: مشکلی پیش آمد.

en: I will pay locally
fa: محلی پرداخت خواهم کرد

en: Image of staff category
fa: تصویر دسته‌بندی کارکنان

en: Staff category info of appointment
fa: اطلاعات دسته‌بندی کارکنان قرار ملاقات

en: Staff category name of appointment
fa: نام دسته‌بندی کارکنان قرار ملاقات

en: I will pay now with PayPal
fa: اکنون با PayPal پرداخت خواهم کرد

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
fa: فرم رزرو در این مرحله ممکن است مجموعه یا حالت‌های مختلفی از عناصر خود داشته باشد. این بستگی به شرایط مختلفی مانند افزونه‌های نصب/فعال شده، پیکربندی تنظیمات یا انتخاب‌های انجام شده در مراحل قبلی دارد. گزینه را انتخاب کنید و روی متن زیرخط‌دار کلیک کنید تا ویرایش کنید.

en: Form view in case of single booking
fa: نمای فرم در صورت رزرو تکی

en: Form view in case of multiple booking
fa: نمای فرم در صورت رزرو چندگانه

en: Form in case of 100% discount
fa: فرم در صورت تخفیف ۱۰۰٪

en: Form view if there are no common payment methods for client and staff
fa: نمای فرم اگر روش‌های پرداخت مشترک برای مشتری و کارکنان وجود نداشته باشد

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Show birthday field
fa: نمایش فیلد تولد

en: Show address fields
fa: نمایش فیلدهای آدرس

en: Show Facebook login button
fa: نمایش دکمه ورود به Facebook

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
fa: لطفاً ابتدا یکپارچه‌سازی برنامه Facebook را در <a href="%s">تنظیمات</a> پیکربندی کنید.

en: Show tips
fa: نمایش نکات

en: Show time zone switcher
fa: نمایش تغییر دهنده منطقه زمانی

en: Print
fa: چاپ

en: No gift card types found.
fa: هیچ نوع کارت هدیه‌ای یافت نشد.

en: No gift cards found.
fa: هیچ کارت هدیه‌ای یافت نشد.

en: All related gift cards will be deleted
fa: تمام کارت‌های هدیه مرتبط حذف خواهند شد

en: Add gift card
fa: افزودن کارت هدیه

en: Gift card code
fa: کد کارت هدیه

en: Add gift card type
fa: افزودن نوع کارت هدیه

en: Export only active gift cards
fa: فقط کارت‌های هدیه فعال را صادر کنید

en: Gift Cards
fa: کارت‌های هدیه

en: Please note that Local payments not allowed for gift cards.
fa: لطفاً توجه داشته باشید که پرداخت‌های محلی برای کارت‌های هدیه مجاز نیست.

en: Cards
fa: کارت‌ها

en: Card types
fa: انواع کارت

en: Import
fa: وارد کردن

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
fa: شما می‌توانید لیست مشتریان را در قالب CSV وارد کنید. می‌توانید ستون‌های موجود در فایل خود را انتخاب کنید. ترتیب ستون‌ها باید با ترتیب مشخص شده مطابقت داشته باشد.

en: Select file
fa: انتخاب فایل

en: Skip first row of CSV file
fa: رد کردن اولین سطر فایل CSV

en: No appointments for selected period.
fa: هیچ قراری برای دوره انتخاب شده وجود ندارد.

en: Approved
fa: تأیید شده

en: Rejected
fa: رد شده

en: Cancelled
fa: لغو شده

en: New
fa: جدید

en: Revenue
fa: درآمد

en: Analytics
fa: تحلیل‌ها

en: Customers
fa: مشتریان

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
fa: توجه: اگر پرداخت برای چندین خدمت انجام شود، برای هر خدمت کل مبلغ پرداخت شده را به عنوان درآمد خواهید دید.

en: Email logs
fa: گزارش‌های ایمیل

en: Client birthday full date
fa: تاریخ کامل تولد مشتری

en: Gift card amount
fa: مبلغ کارت هدیه

en: Gift card valid-from date
fa: تاریخ اعتبار کارت هدیه از

en: Gift card expiration date
fa: تاریخ انقضای کارت هدیه

en: Customer notes for gift card
fa: یادداشت‌های مشتری برای کارت هدیه

en: Info of staff category
fa: اطلاعات دسته‌بندی کارکنان

en: Name of staff category
fa: نام دسته‌بندی کارکنان

en: Time zone of staff
fa: منطقه زمانی کارکنان

en: Image of gift card
fa: تصویر کارت هدیه

en: Last month
fa: ماه گذشته

en: No records for selected period.
fa: هیچ رکوردی برای دوره انتخاب شده وجود ندارد.

en: Quick search
fa: جستجوی سریع

en: Keep logs
fa: نگه‌داشتن گزارش‌ها

en: Email details
fa: جزئیات ایمیل

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Message
fa: پیام

en: Headers
fa: سربرگ‌ها

en: Appointment cancellation confirmation URL
fa: آدرس تأیید لغو قرار ملاقات

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
fa: آدرس صفحه تأیید لغو قرار ملاقات را تنظیم کنید که به مشتریان نشان داده می‌شود زمانی که روی لینک لغو کلیک می‌کنند.

en: Do not count appointments in 'Limit appointments per customer' with the following statuses
fa: قرار ملاقات‌ها را در 'محدودیت قرار ملاقات‌ها به ازای هر مشتری' با وضعیت‌های زیر حساب نکنید

en: Make birthday mandatory
fa: تولد را اجباری کنید

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
fa: اگر فعال باشد، از مشتری خواسته می‌شود تاریخ تولد را وارد کند تا با رزرو ادامه دهد.

en: Create WordPress user account for customers
fa: ایجاد حساب کاربری وردپرس برای مشتریان

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، Bookly حساب‌های کاربری وردپرس را برای تمام مشتریان جدید ایجاد خواهد کرد. اگر کاربر وارد شده باشد، مشتری جدید با حساب کاربری موجود مرتبط خواهد شد.

en: New user account role
fa: نقش حساب کاربری جدید

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
fa: انتخاب کنید که چه نقشی به حساب‌های کاربری وردپرس جدید ایجاد شده برای مشتریان اختصاص داده شود.

en: New staff account role
fa: نقش حساب کاربری جدید کارکنان

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for staff
fa: انتخاب کنید که چه نقشی به حساب‌های کاربری وردپرس جدید ایجاد شده برای کارکنان اختصاص داده شود

en: Please select a Booking product
fa: لطفاً یک محصول رزرو انتخاب کنید

en: Date of appointment
fa: تاریخ قرار ملاقات

en: End date of appointment
fa: تاریخ پایان قرار ملاقات

en: End time of appointment
fa: زمان پایان قرار ملاقات

en: Time of appointment
fa: زمان قرار ملاقات

en: Info of category
fa: اطلاعات دسته‌بندی

en: Name of category
fa: نام دسته‌بندی

en: Info of service
fa: اطلاعات خدمت

en: Name of service
fa: نام خدمت

en: Price of service
fa: قیمت خدمت

en: Info of staff
fa: اطلاعات کارکنان

en: Name of staff
fa: نام کارکنان

en: Extras titles
fa: عناوین اضافات

en: Extras total price
fa: قیمت کل اضافات

en: Appointment ID
fa: شناسه قرار ملاقات

en: Customer notes for appointment
fa: یادداشت‌های مشتری برای قرار ملاقات

en: Booking number
fa: شماره رزرو

en: Address of company
fa: آدرس شرکت

en: Name of company
fa: نام شرکت

en: Company phone
fa: تلفن شرکت

en: Company web-site address
fa: آدرس وب‌سایت شرکت

en: Duration of service
fa: مدت زمان خدمت

en: Email of staff
fa: ایمیل کارکنان

en: Phone of staff
fa: تلفن کارکنان

en: Loop over clients list
fa: حلقه بر روی لیست مشتریان

en: Loop over clients list with delimiter
fa: حلقه بر روی لیست مشتریان با جداکننده

en: Status of payment
fa: وضعیت پرداخت

en: Payment type
fa: نوع پرداخت

en: Status of appointment
fa: وضعیت قرار ملاقات

en: Total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
fa: قیمت کل رزرو (مجموع تمام آیتم‌های سبد خرید پس از اعمال کوپن)

en: Cancel appointment link
fa: لینک لغو قرار ملاقات

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
fa: URL لینک لغو قرار ملاقات (برای استفاده در داخل تگ <a>)

en: Select product
fa: انتخاب محصول

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
fa: سبد خرید WooCommerce تنظیم نشده است. برای رفع این مشکل <a href="%s">لینک</a> را دنبال کنید.

en: All staff members will use these settings when connecting to Zoom
fa: تمام اعضای کارکنان از این تنظیمات هنگام اتصال به Zoom استفاده خواهند کرد

en: Display front-end calendar
fa: نمایش تقویم بخش جلویی

en: If this option is enabled then customers will be able to view the availability of the selected staff in a front-end calendar
fa: اگر این گزینه فعال باشد، مشتریان قادر خواهند بود در دسترس بودن کارکنان انتخاب شده را در یک تقویم بخش جلویی مشاهده کنند

en: Price calculation method for combined services
fa: روش محاسبه قیمت برای خدمات ترکیبی

en: This setting applies only to combined services such as collaborative or compound services. Select 'Regular price' to use a fixed price for the service. Select 'Price based on nested services' to calculate the service price as the sum of the prices of its nested services.
fa: این تنظیم فقط برای سرویس‌های ترکیبی مانند سرویس‌های مشارکتی یا ترکیبی اعمال می‌شود. برای استفاده از قیمت ثابت برای سرویس، «قیمت معمولی» را انتخاب کنید. برای محاسبه قیمت سرویس به عنوان مجموع قیمت سرویس‌های تو در تو، «قیمت بر اساس سرویس‌های تو در تو» را انتخاب کنید.

en: Regular price
fa: قیمت عادی

en: Price based on nested services
fa: قیمت بر اساس سرویس‌های تو در تو

en: First value for newly created appointments via backend
fa: اولین مقدار برای قرار ملاقات‌های جدید ایجاد شده از طریق بخش پشتی

en: Select what value should be selected first when creating a new appointment via backend.
fa: انتخاب کنید که چه مقداری باید ابتدا انتخاب شود هنگام ایجاد یک قرار ملاقات جدید از طریق بخش پشتی.

en: Displayed time slots
fa: بازه‌های زمانی نمایش داده شده

en: Select what time slots will be shown when creating a new appointment via backend.
fa: انتخاب کنید که چه بازه‌های زمانی نمایش داده شوند هنگام ایجاد یک قرار ملاقات جدید از طریق بخش پشتی.

en: Only appropriate slots
fa: فقط بازه‌های مناسب

en: Time delimiter
fa: جداکننده زمان

en: This setting allows you to set a delimiter during a day for appointments created via backend.
fa: این تنظیم به شما اجازه می‌دهد یک جداکننده در طول روز برای قرار ملاقات‌های ایجاد شده از طریق بخش پشتی تنظیم کنید.

en: Cancel appointment action
fa: عمل لغو قرار ملاقات

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
fa: انتخاب کنید که چه اتفاقی می‌افتد زمانی که مشتری روی لینک لغو قرار ملاقات کلیک می‌کند. با "حذف" قرار ملاقات از تقویم حذف خواهد شد. با "لغو" فقط وضعیت قرار ملاقات به "لغو شده" تغییر خواهد کرد.

en: Automatically change status of appointment
fa: تغییر خودکار وضعیت قرار ملاقات

en: If enabled, initial status of the appointment will be changed to the status set in the "Status to be set" field after the appointment has been completed.
fa: اگر فعال باشد، وضعیت اولیه قرار ملاقات به وضعیتی که در فیلد "وضعیت برای تنظیم" تنظیم شده است تغییر خواهد کرد پس از تکمیل قرار ملاقات.

en: Initial status
fa: وضعیت اولیه

en: Status to be set
fa: وضعیت برای تنظیم

en: Select columns that you want to display in a cart summary before the booking confirmation. Uncheck the box to hide the column. Drag the sandwich icon to change the order of fields.
fa: ستون‌هایی را که می‌خواهید در خلاصه سبد خرید قبل از تأیید رزرو نمایش داده شوند انتخاب کنید. برای پنهان کردن ستون، تیک را بردارید. آیکون ساندویچ را بکشید تا ترتیب فیلدها را تغییر دهید.

en: If you use {cart_info} code in notifications, you can select the columns that you want to display and set the order of fields here. Uncheck the box to hide the column.
fa: اگر از کد {cart_info} در اعلان‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید ستون‌هایی را که می‌خواهید نمایش داده شوند انتخاب کنید و ترتیب فیلدها را اینجا تنظیم کنید. برای پنهان کردن ستون، تیک را بردارید.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Square Developer dashboard</a>.
fa: به <a href="%s" target="_blank">داشبورد توسعه‌دهنده Square</a> بروید.

en: Select an app or create a new one.
fa: یک برنامه را انتخاب کنید یا یک برنامه جدید ایجاد کنید.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), look for the <b>Application ID</b> and <b>Access token</b>.
fa: بسته به حالت (Sandbox یا Production)، به دنبال <b>شناسه برنامه</b> و <b>توکن دسترسی</b> باشید.

en: Use them in the form below on this page.
fa: از آن‌ها در فرم زیر در این صفحه استفاده کنید.

en: In the sidebar on the left, go to the <b>Webhooks > Subscriptions</b>.
fa: در نوار کناری سمت چپ، به <b>وب‌هوک‌ها > اشتراک‌ها</b> بروید.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), press <b>Add subscription</b> button, enter the following URL as the destination for events %s and select %s in <b>Events</b>.
fa: بسته به حالت (Sandbox یا Production)، روی دکمه <b>افزودن اشتراک</b> کلیک کنید، آدرس زیر را به‌عنوان مقصد رویدادها %s وارد کنید و %s را در <b>رویدادها</b> انتخاب کنید.

en: Click <b>Save</b>.
fa: روی <b>ذخیره</b> کلیک کنید.

en: In the sidebar on the left, select <b>Locations</b>.
fa: در نوار کناری سمت چپ، <b>مکان‌ها</b> را انتخاب کنید.

en: Look for the necessary location and copy <b>Location ID</b>.
fa: به دنبال مکان مورد نیاز بگردید و <b>شناسه مکان</b> را کپی کنید.

en: Use it in the form below on this page.
fa: از آن در فرم زیر در این صفحه استفاده کنید.

en: Access token
fa: توکن دسترسی

en: Location ID
fa: شناسه مکان

en: Make address mandatory
fa: آدرس را اجباری کنید

en: If enabled, a customer will be required to enter address to proceed with a booking.
fa: اگر فعال باشد، از مشتری خواسته می‌شود آدرس را وارد کند تا با رزرو ادامه دهد.

en: Choose address fields you want to request from the client.
fa: فیلدهای آدرسی را که می‌خواهید از مشتری درخواست کنید انتخاب کنید.

en: To set up Facebook integration, do the following:
fa: برای تنظیم یکپارچه‌سازی Facebook، مراحل زیر را انجام دهید:

en: Follow the steps at %s to create a Developer Account.
fa: مراحل را در %s دنبال کنید تا یک حساب کاربری توسعه‌دهنده ایجاد کنید.

en: In the Apps section, click the Create App button. Select Other as the use case, and then choose Consumer as the app type.
fa: در بخش برنامه‌ها، روی دکمه ایجاد برنامه کلیک کنید. Other را به‌عنوان مورد استفاده انتخاب کنید و سپس Consumer را به‌عنوان نوع برنامه انتخاب کنید.

en: In "Add products to your app" section, find "Facebook login" and press "Set up".
fa: در بخش "افزودن محصولات به برنامه خود"، "ورود به Facebook" را پیدا کنید و روی "تنظیم" کلیک کنید.

en: In the sidebar on the left, select "Settings".
fa: در نوار کناری سمت چپ، "تنظیمات" را انتخاب کنید.

en: Enable "Login with the JavaScript SDK" and enter your site URL in "Allow Domains for the JavaScript SDK". Click "Save changes".
fa: گزینه "ورود با JavaScript SDK" را فعال کنید و آدرس سایت خود را در "اجازه دادن به دامنه‌ها برای JavaScript SDK" وارد کنید. روی "ذخیره تغییرات" کلیک کنید.

en: At the top of your screen press on App ID to copy it.
fa: در بالای صفحه خود روی شناسه برنامه کلیک کنید تا آن را کپی کنید.

en: Use it in the form below.
fa: از آن در فرم زیر استفاده کنید.

en: App ID
fa: شناسه برنامه

en: The client ID obtained from the Google Cloud Platform
fa: شناسه مشتری به‌دست‌آمده از پلتفرم Google Cloud

en: Client secret
fa: راز مشتری

en: The client secret obtained from the Google Cloud Platform
fa: راز مشتری به‌دست‌آمده از پلتفرم Google Cloud

en: Enter this URL as a redirect URI in the Google Cloud Platform
fa: این آدرس را به‌عنوان URI هدایت در پلتفرم Google Cloud وارد کنید

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
fa: با همگام‌سازی "یک‌طرفه" Bookly قرار ملاقات‌های جدید و هرگونه تغییرات بعدی را به تقویم Google ارسال می‌کند. با همگام‌سازی "دوطرفه فقط در بخش جلویی" Bookly به‌طور اضافی رویدادها را از تقویم Google دریافت می‌کند و بازه‌های زمانی مربوطه را قبل از نمایش مرحله زمان فرم رزرو حذف می‌کند (این ممکن است منجر به تأخیر شود زمانی که کاربران روی بعدی کلیک می‌کنند تا به مرحله زمان برسند).

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
fa: اگر رویدادهای زیادی در تقویم Google وجود داشته باشد، گاهی اوقات این منجر به کمبود حافظه در PHP می‌شود زمانی که Bookly سعی می‌کند تمام رویدادها را دریافت کند. می‌توانید تعداد رویدادهای دریافت شده را اینجا محدود کنید.

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event.
fa: پیکربندی کنید که چه اطلاعاتی باید در عنوان رویداد تقویم Google قرار گیرد.

en: Authentication
fa: احراز هویت

en: The Client ID obtained from your OAuth app
fa: شناسه مشتری به‌دست‌آمده از برنامه OAuth شما

en: Client Secret
fa: راز مشتری

en: The Client Secret obtained from your OAuth app
fa: راز مشتری به‌دست‌آمده از برنامه OAuth شما

en: Redirect URL for OAuth
fa: آدرس هدایت برای OAuth

en: Destination URL where Zoom will send the access token after the user completes the OAuth authentication
fa: آدرس مقصدی که Zoom توکن دسترسی را پس از تکمیل احراز هویت OAuth توسط کاربر ارسال خواهد کرد

en: Disconnect
fa: قطع ارتباط

en: To find your URL and Secret, connect to the server (e.g. via SSH) with hosted BBB and execute the following command in console
fa: برای یافتن آدرس و راز خود، به سرور (مثلاً از طریق SSH) با BBB میزبانی شده متصل شوید و دستور زیر را در کنسول اجرا کنید

en: The URL obtained from command return
fa: آدرس به‌دست‌آمده از بازگشت دستور

en: Shared secret
fa: راز مشترک

en: The Secret obtained from command return
fa: راز به‌دست‌آمده از بازگشت دستور

en: The URL of Jitsi server used for online meetings
fa: آدرس سرور Jitsi مورد استفاده برای جلسات آنلاین

en: API Username
fa: نام کاربری API

en: API Password
fa: رمز عبور API

en: API Signature
fa: امضای API

en: Select who can manage Bookly appointments
fa: انتخاب کنید که چه کسی می‌تواند قرار ملاقات‌های Bookly را مدیریت کند

en: Select who can administrate Bookly
fa: انتخاب کنید که چه کسی می‌تواند Bookly را مدیریت کند

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
fa: شما باید افزونه WooCommerce را نصب و فعال کنید قبل از استفاده از گزینه‌های زیر.<br/><br/>پس از فعال‌سازی افزونه، مراحل زیر را انجام دهید:

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
fa: یک محصول در WooCommerce ایجاد کنید که بتواند در سبد خرید قرار گیرد.

en: In the form below enable WooCommerce option.
fa: در فرم زیر گزینه WooCommerce را فعال کنید.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
fa: محصولی را که در مرحله ۱ ایجاد کرده‌اید در لیست کشویی محصولات انتخاب کنید.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
fa: در صورت نیاز، داده‌های آیتم را که در سبد خرید نمایش داده می‌شود ویرایش کنید. علاوه بر داده‌های آیتم سبد خرید، Bookly فیلدهای آدرس و حساب را به WooCommerce منتقل می‌کند اگر آن‌ها را در فرم رزرو خود جمع‌آوری کنید.

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
fa: توجه داشته باشید که پس از فعال‌سازی گزینه WooCommerce در Bookly، روش‌های پرداخت داخلی دیگر کار نخواهند کرد. تمام مشتریان شما به سبد خرید WooCommerce هدایت خواهند شد به جای مرحله پرداخت استاندارد.

en: Create a WooCommerce order from backend
fa: ایجاد یک سفارش WooCommerce از بخش پشتی

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for appointment when a payment is attached in backend
fa: اگر فعال باشد، یک سفارش WooCommerce برای قرار ملاقات ایجاد خواهد شد زمانی که یک پرداخت در بخش پشتی پیوست شود

en: Default status of WooCommerce order
fa: وضعیت پیش‌فرض سفارش WooCommerce

en: Status of WooCommerce order created from backend
fa: وضعیت سفارش WooCommerce ایجاد شده از بخش پشتی

en: Create a WooCommerce order if the cost of the service is zero
fa: ایجاد یک سفارش WooCommerce اگر هزینه خدمت صفر باشد

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for services with 0 (zero) price. Please note that if the order contains at least one service with a price other than 0, the WooCommerce order will still be created
fa: اگر فعال باشد، یک سفارش WooCommerce برای خدمات با قیمت ۰ (صفر) ایجاد خواهد شد. لطفاً توجه داشته باشید که اگر سفارش حداقل یک خدمت با قیمتی غیر از ۰ داشته باشد، سفارش WooCommerce همچنان ایجاد خواهد شد

en: Add staff
fa: افزودن کارکنان

en: Invalid online meeting url
fa: آدرس جلسه آنلاین نامعتبر

en: Copied to clipboard
fa: در کلیپ بورد کپی شد

en: Show more
fa: نمایش بیشتر

en: Join
fa: پیوستن

en: No appointments found.
fa: هیچ قرار ملاقاتی یافت نشد.

en: Show past appointments
fa: نمایش قرار ملاقات‌های گذشته

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
fa: متأسفیم، بازه زمانی %date_time% برای %service% قبلاً اشغال شده است.

en: The selected slot for service {service_name} at {appointment_time} is not available anymore. Please select another time slot or contact the service provider
fa: بازه انتخاب شده برای خدمت {service_name} در {appointment_time} دیگر در دسترس نیست. لطفاً یک بازه زمانی دیگر انتخاب کنید یا با ارائه‌دهنده خدمت تماس بگیرید

en: This service is no longer provided.
fa: این خدمت دیگر ارائه نمی‌شود.

en: Gift card type was not found
fa: نوع کارت هدیه یافت نشد

en: Event was not found
fa: رویداد یافت نشد

en: Ticket was not found
fa: بلیت پیدا نشد

[ctx: on date]
en: on
fa: روی

[ctx: at time]
en: at
fa: در

en: Service was not found
fa: خدمت یافت نشد

en: Your support period has expired on %s.
fa: دوره پشتیبانی شما در %s منقضی شده است.

en: Notification to customer about their WordPress user login details
fa: اعلان به مشتری درباره جزئیات ورود کاربر وردپرس آن‌ها

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
fa: سلام.
    
    یک حساب کاربری برای شما در {site_address} ایجاد شد
    
    جزئیات کاربری شما:
    کاربر: {new_username}
    رمز عبور: {new_password}
    
    متشکرم.

en: New staff member's WordPress user login details
fa: جزئیات ورود کاربر وردپرس عضو جدید کارکنان

en: New staff member
fa: عضو جدید کارکنان

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
fa: یادآوری عصر به مشتری درباره قرار روز بعد (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: Your appointment at {company_name}
fa: قرار ملاقات شما در {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    مایلیم به شما یادآوری کنیم که شما {service_name} را برای فردا در {appointment_time} رزرو کرده‌اید. ما در {company_address} منتظر شما هستیم.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
fa: پیام پیگیری در همان روز پس از قرار (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: Your visit to {company_name}
fa: بازدید شما از {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    از انتخاب {company_name} متشکریم. امیدواریم از {service_name} خود راضی بوده باشید.
    
    متشکریم و منتظر دیدار مجدد شما هستیم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
fa: تبریک تولد مشتری (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: Happy Birthday!
fa: تولدت مبارک!

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name},
    
    تولدت مبارک!
    ما بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنیم.
    امیدواریم شما و خانواده‌تان شاد و سالم باشید.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
fa: اطلاع‌رسانی عصر با برنامه روز بعد به عضو کارکنان (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: Your agenda for {tomorrow_date}
fa: برنامه شما برای {tomorrow_date}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
fa: سلام.
    
    برنامه شما برای فردا به شرح زیر است:
    
    {next_day_agenda}

en: New booking combined notification
fa: اعلان ترکیبی رزرو جدید

en: Your appointment information
fa: اطلاعات قرار ملاقات شما

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    این تأییدی است که شما آیتم‌های زیر را رزرو کرده‌اید:
    
    {cart_info}
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to customer about purchased gift card
fa: اعلان به مشتری درباره کارت هدیه خریداری شده

en: Your gift card at
fa: کارت هدیه شما در

en: Dear {client_name},
    
    This is a confirmation that the following Gift Card {gift_card} has been purchased at {company_name}.
    
    We are waiting for you at {company_address}.
fa: مشتری گرامی {client_name},
    
    این تأییدی است که کارت هدیه زیر {gift_card} در {company_name} خریداری شده است.
    
    ما در {company_address} منتظر شما هستیم.

en: Thank you for choosing our company.
fa: از انتخاب شرکت ما متشکریم.

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
fa: سلام.
    یک حساب کاربری برای شما در {site_address} ایجاد شد
    جزئیات کاربری شما:
    کاربر: {new_username}
    رمز عبور: {new_password}
    
    متشکرم.

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name},
    تولدت مبارک!
    ما بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنیم.
    امیدواریم شما و خانواده‌تان شاد و سالم باشید.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    این تأییدی است که شما آیتم‌های زیر را رزرو کرده‌اید:
    {cart_info}
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Applied
fa: اعمال شده

en: Please tell us how you would like to pay:
fa: لطفاً به ما بگویید که چگونه می‌خواهید پرداخت کنید:

en: You are not required to pay for the booked services, click Next to complete the booking process.
fa: شما نیازی به پرداخت برای خدمات رزرو شده ندارید، برای تکمیل فرآیند رزرو روی بعدی کلیک کنید.

en: Invalid day
fa: روز نامعتبر

en: Day is required
fa: روز مورد نیاز است

en: Month is required
fa: ماه مورد نیاز است

en: Year is required
fa: سال مورد نیاز است

en: Country is required
fa: کشور مورد نیاز است

en: State is required
fa: استان مورد نیاز است

en: Postcode is required
fa: کد پستی مورد نیاز است

en: City is required
fa: شهر مورد نیاز است

en: Street is required
fa: خیابان مورد نیاز است

en: Street number is required
fa: شماره خیابان مورد نیاز است

en: Additional address is required
fa: آدرس اضافی مورد نیاز است

en: Card Security Code
fa: کد امنیتی کارت

en: Expiration Date
fa: تاریخ انقضا

en: Credit Card Number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Appointment
fa: قرار ملاقات

en: I will pay by gift card
fa: با کارت هدیه پرداخت خواهم کرد

en: New customer's WordPress user login details
fa: جزئیات ورود کاربر وردپرس مشتری جدید

en: Customer's birthday
fa: تولد مشتری

en: Notification to customer about approved appointments
fa: اعلان به مشتری درباره قرار ملاقات‌های تأیید شده

en: Notification to customer about pending appointments
fa: اعلان به مشتری درباره قرار ملاقات‌های در انتظار

en: Check for updates
fa: بررسی به‌روزرسانی‌ها

en: This plugin is up to date.
fa: این افزونه به‌روز است.

en: A new version of this plugin is available.
fa: نسخه جدیدی از این افزونه موجود است.

en: Unknown update checker status "%s"
fa: وضعیت بررسی‌کننده به‌روزرسانی ناشناخته "%s"

en: Failed to create an online meeting
fa: ایجاد جلسه آنلاین ناموفق بود

en: Booking form
fa: فرم رزرو

en: Cancellation confirmation
fa: تأیید لغو

en: A custom block for displaying booking form
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش فرم رزرو

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش تأیید لغو

en: A custom block for displaying search form
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش فرم جستجو

en: A custom block for displaying checkout form
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش فرم پرداخت

en: A custom block for displaying services form
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش فرم خدمات

en: A custom block for displaying staff form
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش فرم کارکنان

en: A custom block for displaying tags form
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش فرم برچسب ها

en: The calendar list is not available
fa: لیست تقویم در دسترس نیست

en: no limit
fa: بدون محدودیت

en: License verification
fa: تأیید مجوز

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
fa: یک قرار ملاقات جدید ایجاد شده است. برای مشاهده جزئیات این قرار ملاقات، لطفاً با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مجوز Bookly Pro را تأیید کنید.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
fa: شما یک قرار ملاقات جدید دارید. برای مشاهده آن، با مدیر خود تماس بگیرید تا مجوز Bookly Pro را تأیید کنید.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
fa: یک قرار ملاقات جدید ایجاد شده است. برای مشاهده جزئیات این قرار ملاقات، لطفاً مجوز Bookly Pro را در پنل مدیریت تأیید کنید.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
fa: شما یک قرار ملاقات جدید دارید. برای مشاهده آن، لطفاً مجوز Bookly Pro را تأیید کنید.

en: Please contact your website administrator of {site_url} in order to verify the license for Bookly add-ons.
fa: لطفاً با مدیر وب‌سایت خود در {site_url} تماس بگیرید تا مجوز افزونه‌های Bookly را تأیید کنید.

en: If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
fa: اگر مجوز را در عرض {days} تأیید نکنید، افزونه‌های مربوطه غیرفعال خواهند شد.

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
fa: با مدیر خود تماس بگیرید تا مجوز افزونه‌های Bookly را تأیید کنید؛ {days} باقی مانده.

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel on {site_url}.
fa: لطفاً مجوز Bookly Pro را در پنل مدیریت در {site_url} تأیید کنید.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
fa: لطفاً مجوز افزونه‌های Bookly را تأیید کنید؛ {days} باقی مانده.

en: Please verify your Bookly Pro license
fa: لطفاً مجوز Bookly Pro خود را تأیید کنید

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
fa: Bookly Pro نیاز به تأیید مجوز شما دارد تا دسترسی به رزروهای شما را بازیابی کند. لطفاً کد خرید را در پنل مدیریت وارد کنید.

en: Customer birthday
fa: تولد مشتری

en: Online meetings
fa: جلسات آنلاین

en: Link with customer
fa: ارتباط با مشتری

en: New staff's WordPress user login details
fa: جزئیات ورود کاربر وردپرس کارکنان جدید

en: Notification about new gift card creation
fa: اعلان درباره ایجاد کارت هدیه جدید

en: Email required
fa: ایمیل مورد نیاز است

en: Staff ratings
fa: امتیازدهی به کارکنان

en: A custom block for displaying staff ratings
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش امتیازدهی به کارکنان

en: Hide comment
fa: پنهان کردن نظر

en: Add staff rating form
fa: افزودن فرم امتیازدهی به کارکنان

en: Rating
fa: امتیاز

en: Comment
fa: نظر

en: URL of the page for staff rating
fa: آدرس صفحه برای امتیازدهی به کارکنان

en: Ratings
fa: امتیازها

en: Rating page URL
fa: آدرس صفحه امتیازدهی

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
fa: آدرس صفحه‌ای را تنظیم کنید که دارای فرم امتیازدهی و نظر است.

en: Displaying appointments rating in the backend
fa: نمایش امتیاز قرار ملاقات‌ها در بخش پشتی

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
fa: این تنظیم را فعال کنید تا امتیازها در بخش پشتی نمایش داده شوند.

en: Timeout for rating appointment
fa: مهلت زمانی برای امتیازدهی به قرار ملاقات

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
fa: یک دوره زمانی پس از قرار ملاقات تنظیم کنید که مشتری می‌تواند به خدمات شما امتیاز دهد و بازخورد بگذارد.

en: Period for calculating rating average
fa: دوره برای محاسبه میانگین امتیاز

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
fa: یک دوره زمانی تنظیم کنید که در آن میانگین امتیاز محاسبه می‌شود.

en: The feedback period has expired.
fa: دوره بازخورد به پایان رسیده است.

en: You cannot rate this service before appointment.
fa: شما نمی‌توانید قبل از قرار ملاقات به این خدمت امتیاز دهید.

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
fa: کیفیت %s ارائه شده به شما در %s در %s توسط %s را ارزیابی کنید

en: Leave your comment
fa: نظر خود را بگذارید

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
fa: امتیاز شما ذخیره شده است. ما از بازخورد شما قدردانی می‌کنیم.

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Biweekly
fa: دو هفته یکبار

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Specific day
fa: روز خاص

en: First
fa: اول

en: Second
fa: دوم

en: Third
fa: سوم

en: Fourth
fa: چهارم

en: Last
fa: آخر

en: All appointments
fa: تمام قرارها

en: Another time
fa: زمان دیگر

en: Another time was offered on pages
fa: زمان دیگری در صفحات پیشنهاد شد

en: Appointments will be scheduled at
fa: قرارها در زمان زیر برنامه‌ریزی خواهند شد

en: day(s)
fa: روز(ها)

en: Deleted
fa: حذف شده

en: Every
fa: هر

en: Number of days to shift appointments
fa: تعداد روزها برای جابجایی قرارها

en: On
fa: در

en: Only this appointment
fa: فقط این قرار

en: or
fa: یا

en: Repeat
fa: تکرار

en: Repeat this appointment
fa: این قرار ملاقات را تکرار کنید

en: You are going to reschedule the recurring appointment. Please select recurring appointments which should be rescheduled as well.
fa: شما قصد دارید قرار تکراری را مجدداً برنامه‌ریزی کنید. لطفاً قرارهای تکراری که باید مجدداً برنامه‌ریزی شوند را انتخاب کنید.

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
fa: برخی از بازه‌های زمانی مورد نظر مشغول هستند. سیستم نزدیک‌ترین بازه زمانی را پیشنهاد می‌دهد. در صورت نیاز، دکمه ویرایش را برای انتخاب زمان دیگر کلیک کنید.

en: This and next appointments
fa: این و قرارهای بعدی

en: time(s)
fa: زمان(ها)

en: Until
fa: تا

en: View series
fa: مشاهده سری

en: The "Until" date cannot be earlier than the date of the appointment
fa: تاریخ "تا" نمی‌تواند زودتر از تاریخ قرار باشد

en: Recurring appointments
fa: قرارهای تکراری

en: Delete Appointment
fa: حذف قرار

en: Delete only this appointment
fa: فقط این قرار را حذف کن

en: Delete this and the following appointments
fa: این و قرارهای بعدی را حذف کن

en: Delete all appointments in series
fa: تمام قرارها در سری را حذف کن

en: Cancellation reason (optional)
fa: دلیل لغو (اختیاری)

en: Allow this service to have recurring appointments.
fa: اجازه دهید این خدمت قرارهای تکراری داشته باشد.

en: Frequencies
fa: تناوب‌ها

en: Pages with another time
fa: صفحات با زمان دیگر

en: Hide times input
fa: پنهان کردن ورودی زمان‌ها

en: Show Repeat step
fa: نمایش مرحله تکرار

en: Recurring appointments schedule
fa: برنامه قرارهای تکراری

en: Recurring appointments schedule with cancel
fa: برنامه قرارهای تکراری با امکان لغو

en: URL for approving the whole schedule
fa: URL برای تأیید کل برنامه

en: Cancel all appointments in chain link
fa: لغو تمام قرارها در زنجیره

en: URL of cancel all appointments link (to use inside <a> tag)
fa: URL لینک لغو تمام قرارها (برای استفاده در تگ <a>)

en: Recurring Appointments
fa: قرارهای تکراری

en: Approve recurring appointment URL (success)
fa: تأیید URL قرار ملاقات تکراری (موفقیت)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که به کارکنان پس از تأیید موفقیت‌آمیز قرار ملاقات تکراری نشان داده می‌شود.

en: Approve recurring appointment URL (denied)
fa: تأیید URL قرار ملاقات تکراری (رد شده)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که به کارکنان زمانی که تأیید قرار ملاقات تکراری نمی‌تواند انجام شود (وضعیت تغییر کرده و غیره) نشان داده می‌شود.

en: Online Payments
fa: پرداخت‌های آنلاین

en: Customers must pay only for the 1st appointment
fa: مشتریان باید فقط برای اولین قرار ملاقات پرداخت کنند

en: Customers must pay for all appointments in series
fa: مشتریان باید برای تمام قرارهای ملاقات در سری پرداخت کنند

en: Group appointments
fa: قرارهای گروهی

en: Create new appointment for every recurring booking
fa: ایجاد قرار ملاقات جدید برای هر رزرو تکراری

en: Add customer to available group bookings
fa: افزودن مشتری به رزروهای گروهی موجود

en: Interval
fa: فاصله

en: Single appointment
fa: قرار تکی

en: Notification to customer about approved recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره تأیید قرار ملاقات تکراری

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    این تاییدیه ای است که شما {service_name} (x {recurring_count}) را رزرو کرده اید.
    
    لطفا برنامه رزرو خود را در زیر بیابید.
    
    {appointment_schedule}
    
    ما در {company_address} منتظر شما هستیم.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره تأیید قرار ملاقات تکراری

en: New booking information
fa: اطلاعات رزرو جدید

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    شما یک رزرو جدید دارید.
    
    خدمات: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره لغو قرار ملاقات تکراری

en: Booking cancellation
fa: لغو رزرو

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    رزرو شما برای {service_name} (x {recurring_count}) لغو شده است.
    
    دلیل: {cancellation_reason}
    
    لطفاً برنامه رزرو لغو شده را در زیر بیابید:
    
    {appointment_schedule}
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره لغو قرار ملاقات تکراری

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    رزرو زیر لغو شده است.
    
    دلیل: {cancellation_reason}
    
    سرویس: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره رد قرار ملاقات تکراری

en: Booking rejection
fa: رد رزرو

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    رزرو شما برای {service_name} (x {recurring_count}) رد شد.
    
    دلیل: {cancellation_reason}
    
    لطفاً برنامه رزرو لغو شده را در زیر بیابید:
    
    {appointment_schedule}
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره رد قرار ملاقات تکراری

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    رزرو زیر رد شده است.
    
    دلیل: {cancellation_reason}
    
    سرویس: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره قرار گرفتن در لیست انتظار برای قرار ملاقات تکراری

en: You have been added to waiting list for appointment
fa: شما به لیست انتظار برای قرار ملاقات اضافه شده‌اید

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    این یک تأییدیه است که شما به لیست انتظار برای {service_name} (x {recurring_count}) اضافه شده‌اید.
    
    لطفاً برنامه خدمت را در زیر مشاهده کنید.
    
    {appointment_schedule}
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره قرار گرفتن در لیست انتظار برای قرار ملاقات تکراری

en: New waiting list information
fa: اطلاعات جدید لیست انتظار

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    شما مشتری جدیدی در لیست انتظار دارید.
    
    خدمت: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    این یک تأییدیه است که شما {service_name} (x {recurring_count}) را رزرو کرده‌اید.
    لطفاً برنامه رزرو خود را در زیر مشاهده کنید.
    {appointment_schedule}
    
    ما در {company_address} منتظر شما هستیم.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    شما یک رزرو جدید دارید.
    خدمت: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    رزرو شما برای {service_name} (x {recurring_count}) لغو شده است.
    دلیل: {cancellation_reason}
    لطفاً برنامه رزرو لغو شده را در زیر مشاهده کنید: {appointment_schedule}
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره لغو قرار ملاقات تکراری

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    رزرو زیر لغو شده است.
    دلیل: {cancellation_reason}
    خدمت: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    رزرو شما برای {service_name} (x {recurring_count}) رد شده است.
    دلیل: {cancellation_reason}
    لطفاً برنامه رزرو لغو شده را در زیر مشاهده کنید: {appointment_schedule}
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    رزرو زیر رد شده است.
    دلیل: {cancellation_reason}
    خدمت: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    این یک تأییدیه است که شما به لیست انتظار برای {service_name} (x {recurring_count}) اضافه شده‌اید.
    لطفاً برنامه خدمت را در زیر مشاهده کنید.
    {appointment_schedule}
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    شما مشتری جدیدی در لیست انتظار دارید.
    خدمت: {service_name} (x {recurring_count})
    برنامه:
    {appointment_schedule}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: You selected a booking for {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} at {appointment.appointment_time} on {appointment.appointment_date}{/each}. If you would like to make this appointment recurring please check the box below and set appropriate parameters. Otherwise press Next button below.
fa: شما یک رزرو برای {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} در {appointment.appointment_time} در تاریخ {appointment.appointment_date}{/each} انتخاب کرده‌اید. اگر می‌خواهید این قرار ملاقات تکراری باشد، لطفاً جعبه زیر را علامت بزنید و پارامترهای مناسب را تنظیم کنید. در غیر این صورت دکمه بعدی را فشار دهید.

en: Day
fa: روز

en: every
fa: هر

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
fa: اولین قرار ملاقات تکراری به سبد خرید اضافه شد. شما برای قرارهای باقی‌مانده بعداً فاکتور خواهید شد.

en: There are no available time slots for this day
fa: هیچ بازه زمانی موجودی برای این روز وجود ندارد

en: Please select some days
fa: لطفاً چند روز را انتخاب کنید

en: Another time was offered on pages {list}.
fa: زمان دیگری در صفحات {list} پیشنهاد شد.

en: Notification to customer about pending recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره قرار ملاقات تکراری در انتظار

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره قرار ملاقات تکراری در انتظار

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره قرار گرفتن در لیست انتظار برای قرار ملاقات تکراری

en: at
fa: در

en: New recurring booking notification
fa: اطلاع‌رسانی جدید درباره رزرو تکراری

en: Notification about recurring appointment status changes
fa: اطلاع‌رسانی درباره تغییرات وضعیت قرار ملاقات تکراری

en: Min quantity should not be greater than max quantity
fa: حداقل مقدار نباید بیشتر از حداکثر مقدار باشد

en: Min quantity
fa: حداقل مقدار

en: New Item
fa: آیتم جدید

en: Loop over extras
fa: حلقه بر روی اضافات

en: Loop over extras with delimiter
fa: حلقه بر روی اضافات با جداکننده

en: Extras title
fa: عنوان اضافات

en: Extras quantity
fa: مقدار اضافات

en: Extras price
fa: قیمت اضافات

en: Show title
fa: نمایش عنوان

en: Show image
fa: نمایش تصویر

en: Show duration
fa: نمایش مدت زمان

en: Show extras
fa: نمایش اضافات

en: Show Extras step
fa: نمایش مرحله اضافات

en: Service Extras
fa: اضافات خدمت

en: Multiply extras by number of persons
fa: اضافات را بر اساس تعداد افراد ضرب کنید

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
fa: اگر فعال باشد، تمام اضافات بر اساس تعداد افراد ضرب خواهند شد.

en: Extras Step
fa: مرحله اضافات

en: After Service step
fa: پس از مرحله خدمت

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
fa: پس از مرحله زمان (تنظیمات مدت زمان اضافات نادیده گرفته خواهد شد)

en: Extras tax
fa: مالیات اضافات

en: Selected period doesn't match service schedule
fa: دوره انتخاب شده با برنامه خدمت مطابقت ندارد

en: The requested interval is not available
fa: فاصله درخواستی در دسترس نیست

en: Duplicate dates are not permitted.
fa: تاریخ‌های تکراری مجاز نیستند.

en: Date in the past.
fa: تاریخ در گذشته.

en: Delete break
fa: حذف وقفه

en: Breaks
fa: وقفه‌ها

en: to
fa: تا

en: add break
fa: افزودن وقفه

en: Add special day
fa: افزودن روز ویژه

en: Special Days
fa: روزهای ویژه

en: Add Staff Special Days
fa: افزودن روزهای ویژه کارکنان

en: Special prices for appointments which begin between:
fa: قیمت‌های ویژه برای قرار ملاقات‌هایی که بین این زمان‌ها شروع می‌شوند:

en: add special period
fa: افزودن دوره ویژه

en: Disable special hours update
fa: غیرفعال کردن به‌روزرسانی ساعات ویژه

en: Highlight special hours
fa: برجسته کردن ساعات ویژه

en: A custom block for displaying staff calendar
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش تقویم کارکنان

en: A custom block for displaying staff details
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش جزئیات کارکنان

en: A custom block for displaying staff advanced settings
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش تنظیمات پیشرفته کارکنان

en: A custom block for displaying staff services
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش خدمات کارکنان

en: A custom block for displaying staff schedule
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش برنامه کارکنان

en: Special days
fa: روزهای ویژه

en: A custom block for displaying staff special days
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش روزهای ویژه کارکنان

en: Days Off
fa: روزهای تعطیل

en: A custom block for displaying staff days off
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش روزهای تعطیل کارکنان

en: A custom block for displaying staff appointments
fa: یک بلوک سفارشی برای نمایش قرارهای کارکنان

en: Hide visibility field
fa: پنهان کردن فیلد قابلیت مشاهده

en: Hide WordPress users
fa: پنهان کردن کاربران وردپرس

en: Hide this field if you want to hide the list of WP users from your staff members.
fa: اگر می‌خواهید لیست کاربران وردپرس را از اعضای کارکنان خود پنهان کنید، این فیلد را پنهان کنید.

en: Special hours
fa: ساعات ویژه

en: Fields
fa: فیلدها

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Add Staff Cabinet
fa: افزودن کابینت کارکنان

en: Short Codes
fa: کدهای کوتاه

en: Add Staff Calendar
fa: افزودن تقویم کارکنان

en: Add Staff Details
fa: افزودن جزئیات کارکنان

en: Add Staff Advanced
fa: افزودن تنظیمات پیشرفته کارکنان

en: Add Staff Services
fa: افزودن خدمات کارکنان

en: Add Staff Schedule
fa: افزودن برنامه کارکنان

en: Add Staff Days Off
fa: افزودن روزهای تعطیل کارکنان

en: Add Staff Appointments
fa: افزودن قرارهای کارکنان

en: Disable services update
fa: غیرفعال کردن به‌روزرسانی خدمات

en: Disable price update
fa: غیرفعال کردن به‌روزرسانی قیمت

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
fa: حساب شما غیرفعال شده است. برای ادامه با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید.

en: Created at any time
fa: ایجاد شده در هر زمان

en: All statuses
fa: تمام وضعیت‌ها

en: No status selected
fa: هیچ وضعیتی انتخاب نشده است

en: New appointment
fa: قرار جدید

en: Booking Time
fa: زمان رزرو

en: On waiting list
fa: در لیست انتظار

en: Auto-refresh Calendar
fa: تازه‌سازی خودکار تقویم

en: Every 1 minute
fa: هر ۱ دقیقه

en: Every 5 minutes
fa: هر ۵ دقیقه

en: Every 15 minutes
fa: هر ۱۵ دقیقه

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Displayed appointments
fa: قرارهای نمایش داده شده

en: Upcoming appointments
fa: قرارهای آینده

en: Repeat every year
fa: هر سال تکرار شود

en: We are not working on this day
fa: ما در این روز کار نمی‌کنیم

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
fa: این متن می‌تواند توسط مدیر به اطلاعیه‌های مشتریان اضافه شود.

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
fa: اگر می‌خواهید برای مشتریان خود نامرئی شوید، قابلیت مشاهده را به "خصوصی" تنظیم کنید.

en: Bookly Stripe add-on has been upgraded to support <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. You must update your Stripe settings to keep the integration with the upgraded add-on.
fa: افزونه Bookly Stripe به‌روزرسانی شده است تا از <a href="%s" target="_blank">SCA</a> پشتیبانی کند. شما باید تنظیمات Stripe خود را به‌روزرسانی کنید تا یکپارچگی با افزونه به‌روزرسانی شده حفظ شود.

en: 1. Make sure that <b>Publishable Key</b> is provided in <a href="%s">payment settings</a>.
fa: 1. اطمینان حاصل کنید که <b>کلید قابل انتشار</b> در <a href="%s">تنظیمات پرداخت</a> ارائه شده است.

en: 2. In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
fa: 2. در بخش <a href="%s" target="_blank">تنظیمات Webhooks</a> داشبورد، روی <b>افزودن نقطه پایانی</b> کلیک کنید تا فرم افزودن یک نقطه پایانی جدید برای دریافت رویدادها نمایش داده شود.

en: Enter the following URL as the destination for events <b>%s</b> and click <b>Add endpoint</b>.
fa: آدرس زیر را به عنوان مقصد رویدادها <b>%s</b> وارد کنید و روی <b>افزودن نقطه پایانی</b> کلیک کنید.

en: Provide <b>Secret</b> and <b>Publishable</b> keys which are available in the <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.
fa: کلیدهای <b>مخفی</b> و <b>قابل انتشار</b> را که در <a href="%s" target="_blank">داشبورد</a> موجود است ارائه دهید.

en: In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
fa: در بخش <a href="%s" target="_blank">تنظیمات Webhooks</a> داشبورد، روی <b>افزودن نقطه پایانی</b> کلیک کنید تا فرم افزودن یک نقطه پایانی جدید برای دریافت رویدادها نمایش داده شود.

en: Add these events: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> and click <b>Add endpoint</b>.
fa: این رویدادها را اضافه کنید: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> و روی <b>افزودن نقطه پایانی</b> کلیک کنید.

en: Publishable Key
fa: کلید قابل انتشار

en: Secret Key
fa: کلید مخفی

en: Skip time selection
fa: رد کردن انتخاب زمان

en: Time step settings
fa: تنظیمات مرحله زمان

en: Optional
fa: اختیاری

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
fa: این تنظیم به شما اجازه می‌دهد مرحله انتخاب زمان قرار ملاقات را نمایش دهید، آن را پنهان کنید و یک وظیفه بدون زمان مقرر ایجاد کنید، یا مرحله زمان را نمایش دهید اما به مشتری اجازه دهید آن را رد کند.

en: Show Time step
fa: نمایش مرحله زمان

en: Tasks
fa: وظایف

en: Your task is done
fa: وظیفه شما انجام شد

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    وظیفه شما {service_name} انجام شده است.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Task is done
fa: وظیفه انجام شد

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    وظیفه زیر انجام شده است.
    
    خدمت: {service_name}
    
    نام مشتری: {client_name}
    
    تلفن مشتری: {client_phone}
    
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    وظیفه شما {service_name} انجام شده است.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    وظیفه زیر انجام شده است.
    خدمت: {service_name}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Skip
fa: رد کردن

en: Taxation
fa: مالیات

en: Rate
fa: نرخ

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
fa: این تنظیم بر هزینه رزرو بر اساس درگاه پرداخت استفاده شده تأثیر می‌گذارد. درصد یا مقدار ثابت را مشخص کنید. برای کاهش/تخفیف از علامت منفی ("-") استفاده کنید. توجه داشته باشید که مالیات برای مبلغ اضافی به هزینه محاسبه نخواهد شد. اگر نیاز به گزارش مقدار دقیق مالیات به سیستم پرداخت دارید، از هزینه اضافی استفاده نکنید.

en: Service tax amount
fa: مقدار مالیات خدمت

en: Service tax rate
fa: نرخ مالیات خدمت

en: Total tax included in the appointment (summary for all items)
fa: مالیات کل شامل در قرار (خلاصه برای تمام آیتم‌ها)

en: Total price without tax
fa: قیمت کل بدون مالیات

en: Price settings and display
fa: تنظیمات و نمایش قیمت

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
fa: اگر قیمت‌های خدمات شما شامل مالیات است، شامل مالیات را انتخاب کنید. اگر قیمت‌های خدمات شما شامل مالیات نیست، عدم شامل مالیات را انتخاب کنید.

en: Include taxes
fa: شامل مالیات

en: Exclude taxes
fa: عدم شامل مالیات

en: New tax
fa: مالیات جدید

en: Edit tax
fa: ویرایش مالیات

en: No taxes found.
fa: هیچ مالیاتی یافت نشد.

en: Taxes
fa: مالیات‌ها

en: Add tax
fa: افزودن مالیات

en: Waiting list limit
fa: محدودیت لیست انتظار

en: Set the limit of customers that can be added to waiting list.
fa: محدودیت مشتریانی را که می‌توانند به لیست انتظار اضافه شوند تنظیم کنید.

en: Set 0 to disable waiting list for this service or set the required value.
fa: برای غیرفعال کردن لیست انتظار برای این خدمت ۰ را تنظیم کنید یا مقدار مورد نیاز را تنظیم کنید.

en: Show waiting list slots
fa: نمایش بازه‌های لیست انتظار

en: Waiting list of appointment
fa: لیست انتظار قرار ملاقات

en: URL of booking the appointment from the waiting list
fa: آدرس رزرو قرار ملاقات از لیست انتظار

en: Number of persons on waiting list
fa: تعداد افراد در لیست انتظار

en: Set appointment from waiting list (success)
fa: تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار (موفقیت)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully set the appointment from waiting list.
fa: آدرس صفحه‌ای را تنظیم کنید که به مشتریان نشان داده می‌شود پس از اینکه با موفقیت قرار ملاقات را از لیست انتظار تنظیم کردند.

en: Set appointment from waiting list (denied)
fa: تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار (رد شده)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the setting of appointment from waiting list is not available anymore.
fa: آدرس صفحه‌ای را تنظیم کنید که به مشتریان نشان داده می‌شود زمانی که تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار دیگر در دسترس نیست.

en: Waiting List
fa: لیست انتظار

en: Add customers to the waiting list despite the capacity value
fa: افزودن مشتریان به لیست انتظار با وجود مقدار ظرفیت

en: If enabled and someone is already on the waiting list, all other customers will be placed on the waiting list. If disabled, free places will be available for booking on the front-end if the number of persons matches the remaining places in appointment.
fa: اگر فعال باشد و کسی قبلاً در لیست انتظار باشد، همه مشتریان دیگر در لیست انتظار قرار خواهند گرفت. اگر غیرفعال باشد، مکان‌های خالی برای رزرو در بخش جلویی در دسترس خواهند بود اگر تعداد افراد با مکان‌های باقی‌مانده در قرار ملاقات مطابقت داشته باشد.

en: You have been added to waiting list for appointment.
fa: شما به لیست انتظار برای قرار ملاقات اضافه شده‌اید.

en: Notification to customer about placing on waiting list
fa: اعلان به مشتری درباره قرار گرفتن در لیست انتظار

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    
    این تأییدی است که شما به لیست انتظار برای {service_name} در {appointment_date} در {appointment_time} اضافه شده‌اید.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list
fa: اعلان به عضو کارکنان درباره قرار گرفتن در لیست انتظار

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    شما مشتری جدیدی در لیست انتظار دارید.
    
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
fa: اعلان به عضو کارکنان برای تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار

en: Set appointment from waiting list
fa: تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
fa: کارمند گرامی {staff_name},
    
    بازه زمانی در {appointment_date} در {appointment_time} برای {service_name} اکنون برای رزرو در دسترس است. لطفاً لیست مشتریان در لیست انتظار را ببینید و یک قرار ملاقات جدید تنظیم کنید.
    
    {appointment_waiting_list}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: مشتری گرامی {client_name}.
    این تأییدی است که شما به لیست انتظار برای {service_name} در {appointment_date} در {appointment_time} اضافه شده‌اید.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    شما مشتری جدیدی در لیست انتظار دارید.
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
fa: کارمند گرامی {staff_name},
    بازه زمانی در {appointment_date} در {appointment_time} برای {service_name} اکنون برای رزرو در دسترس است. لطفاً لیست مشتریان در لیست انتظار را ببینید و یک قرار ملاقات جدید تنظیم کنید.
    {appointment_waiting_list}

en: Notification to customer to set appointment from waiting list
fa: اعلان به مشتری برای تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار

en: The time slot from the waiting list is now available
fa: بازه زمانی از لیست انتظار اکنون در دسترس است

en: Dear {client_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please use the link below to approve this appointment: {appointment_booking_url}. Please note that the availability of the requested timeslot is not guaranteed, because this message is sent out to all customers in the appointment waitlist.
fa: مشتری گرامی {client_name},
    
    بازه زمانی در {appointment_date} در {appointment_time} برای {service_name} اکنون برای رزرو در دسترس است. لطفاً از لینک زیر برای تأیید این قرار ملاقات استفاده کنید: {appointment_booking_url}. لطفاً توجه داشته باشید که در دسترس بودن بازه زمانی درخواست شده تضمین نمی‌شود، زیرا این پیام به همه مشتریان در لیست انتظار قرار ملاقات ارسال می‌شود.

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
fa: برای پیوستن به لیست انتظار برای یک بازه زمانی شلوغ، لطفاً یک بازه علامت‌گذاری شده با "(N)" را انتخاب کنید، جایی که N تعداد مشتریان در لیست انتظار است.

en: The time slot from the waiting list is now available.
fa: بازه زمانی از لیست انتظار اکنون در دسترس است.

en: Set appointment
fa: تنظیم قرار ملاقات

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
fa: اعلان برای عضو کارکنان برای تنظیم قرار ملاقات از لیست انتظار

en: Initial setup
fa: راه‌اندازی اولیه

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Staff Members
fa: اعضای کارکنان

en: Email Notifications
fa: اعلان‌های ایمیل

en: Payments
fa: پرداخت‌ها

en: Products
fa: محصولات

en: Billing
fa: صورتحساب

en: Get Bookly Pro
fa: دریافت Bookly Pro

en: Please accept terms and conditions.
fa: لطفاً شرایط و ضوابط را بپذیرید.

en: No records.
fa: هیچ رکوردی وجود ندارد.

en: Auto-Recharge is enabled
fa: شارژ خودکار فعال است

en: Payment method: %s
fa: روش پرداخت: %s

en: End date: %s
fa: تاریخ پایان: %s

en: Change
fa: تغییر

en: Support has expired
fa: پشتیبانی منقضی شده است

en: Support is about to expire
fa: پشتیبانی در شرف انقضا است

en: Support is active
fa: پشتیبانی فعال است

en: Expiration date: %s
fa: تاریخ انقضا: %s

en: How it works
fa: چگونه کار می‌کند

en: Extend support
fa: تمدید پشتیبانی

en: An email containing the confirmation code has been sent to your email address.
fa: یک ایمیل حاوی کد تأیید به آدرس ایمیل شما ارسال شده است.

en: current<br/>balance
fa: موجودی<br/>فعلی

en: Recharge
fa: شارژ

en: Thank you for registration.
fa: از ثبت‌نام شما متشکریم.

en: You're almost ready to get started with Bookly Cloud.
fa: شما تقریباً آماده شروع با Bookly Cloud هستید.

en: To complete registration, please enter the confirmation code below.
fa: برای تکمیل ثبت‌نام، لطفاً کد تأیید را در زیر وارد کنید.

en: Confirmation code
fa: کد تأیید

en: Didn't receive the email?
fa: ایمیل را دریافت نکردید؟

en: Check your spam folder.
fa: پوشه اسپم خود را بررسی کنید.

en: Click %s here %s to resend the email.
fa: برای ارسال مجدد ایمیل، %s اینجا %s کلیک کنید.

en: I'll do it later
fa: بعداً انجام می‌دهم

en: Setup your country
fa: کشور خود را تنظیم کنید

en: Please spend a minute to setup your country. This will help us provide you with appropriate payment methods when replenishing your account.
fa: لطفاً یک دقیقه وقت بگذارید تا کشور خود را تنظیم کنید. این به ما کمک می‌کند تا روش‌های پرداخت مناسب را هنگام شارژ حساب شما ارائه دهیم.

en: The country will also be displayed in the invoice on a separate line below the company address. Make sure the other fields in the invoice do not contain the name of the country.
fa: کشور همچنین در فاکتور در یک خط جداگانه زیر آدرس شرکت نمایش داده خواهد شد. مطمئن شوید که سایر فیلدهای فاکتور نام کشور را شامل نمی‌شوند.

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country
fa: کشور شما مکانی است که از خدمات پیامک Bookly استفاده می‌کنید و برای ارائه روش‌های پرداخت موجود در آن کشور استفاده می‌شود

en: Set country
fa: تنظیم کشور

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Log In
fa: ورود

en: Registration
fa: ثبت‌نام

en: Login
fa: ورود

en: Forgot password
fa: رمز عبور را فراموش کرده‌اید

en: Password
fa: رمز عبور

en: Repeat password
fa: تکرار رمز عبور

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
fa: من <a href="%1$s" target="_blank">شرایط خدمات</a> و <a href="%2$s" target="_blank">سیاست حفظ حریم خصوصی</a> را می‌پذیرم

en: Enter code from email
fa: کد را از ایمیل وارد کنید

en: Repeat new password
fa: تکرار رمز عبور جدید

en: Confirm email
fa: تأیید ایمیل

en: Log out
fa: خروج

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
fa: شارژ خودکار شکست خورده است، لطفاً موجودی خود را مستقیماً شارژ کنید.

en: Card payment has failed, please use another payment option
fa: پرداخت با کارت شکست خورده است، لطفاً از گزینه پرداخت دیگری استفاده کنید

en: Payment has failed, please use another payment option
fa: پرداخت شکست خورده است، لطفاً از گزینه پرداخت دیگری استفاده کنید

en: Auto-Recharge disabled
fa: شارژ خودکار غیرفعال شد

en: Can't disable Auto-Recharge, please contact us at %s
fa: نمی‌توان شارژ خودکار را غیرفعال کرد، لطفاً با ما در %s تماس بگیرید

en: Pay using
fa: پرداخت با استفاده از

en: Your payment has been accepted for processing
fa: پرداخت شما برای پردازش پذیرفته شده است

en: Your payment has been cancelled
fa: پرداخت شما لغو شده است

en: Continue with
fa: ادامه با

en: Auto-Recharge has been cancelled
fa: شارژ خودکار لغو شده است

en: Auto-Recharge has been enabled
fa: شارژ خودکار فعال شده است

en: Auto-Recharge has been renewed
fa: شارژ خودکار تمدید شده است

en: You don't have active auto-recharge
fa: شما شارژ خودکار فعال ندارید

en: You'll receive a %s bonus on your top-up
fa: شما %s پاداش برای شارژ حساب خود دریافت خواهید کرد

en: Thank you
fa: متشکرم

en: Auto-Recharge
fa: شارژ خودکار

en: One-time payment
fa: پرداخت یک‌باره

en: Please select an amount and enable Auto-Recharge
fa: لطفاً یک مبلغ انتخاب کنید و شارژ خودکار را فعال کنید

en: Your account will be topped up with the selected amount <b>now</b> if your balance is less than %1$s, and <b>automatically later</b> when the balance falls below %1$s.
fa: حساب شما با مبلغ انتخاب شده <b>اکنون</b> شارژ خواهد شد اگر موجودی شما کمتر از %1$s باشد، و <b>به‌طور خودکار بعداً</b> زمانی که موجودی به زیر %1$s برسد.

en: Please select an amount and recharge your account
fa: لطفاً یک مبلغ انتخاب کنید و حساب خود را شارژ کنید

en: best offer
fa: بهترین پیشنهاد

en: users choice
fa: انتخاب کاربران

en: Oops
fa: اوه

en: Disable Auto-Recharge
fa: غیرفعال کردن شارژ خودکار

en: Are you sure you want to disable Auto-Recharge?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید شارژ خودکار را غیرفعال کنید؟

en: Back to the list of amounts
fa: بازگشت به لیست مبالغ

en: Add Promo Code
fa: کد تخفیف اضافه کنید

en: Remove Promo Code
fa: حذف کد تخفیف

en: Credit card
fa: کارت اعتباری

en: Enter promo code
fa: کد تخفیف را وارد کنید

en: This promo code is not valid
fa: این کد تخفیف معتبر نیست

en: Promo code applied!
fa: کد تخفیف اعمال شد!

en: Account recharge
fa: شارژ حساب

en: Add
fa: افزودن

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Approved appointments
fa: قرار ملاقات‌های تأیید شده

en: Pending appointments
fa: قرار ملاقات‌های در انتظار

en: Total appointments
fa: کل قرار ملاقات‌ها

en: Period
fa: دوره

en: Last 7 days
fa: ۷ روز گذشته

en: Last 30 days
fa: ۳۰ روز گذشته

en: This month
fa: این ماه

en: Edit booking details
fa: ویرایش جزئیات رزرو

en: Appointment notes
fa: یادداشت‌های قرار ملاقات

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
fa: شما قصد دارید قرار ملاقات(ها) را حذف کنید. اعلان‌ها بر اساس تنظیمات شما ارسال خواهند شد.

en: Edit appointment
fa: ویرایش قرار ملاقات

en: -- Select a service --
fa: -- انتخاب یک خدمت --

en: Selected / maximum
fa: انتخاب شده / حداکثر

en: Minimum capacity
fa: ظرفیت حداقل

en: If you have added a new customer to this appointment or changed the appointment status for an existing customer, and for these records you want the corresponding email or SMS notifications to be sent to their recipients, select the "Send if new or status changed" option before clicking Send. You can also send notifications as if all customers were added as new by selecting "Send as for new".
fa: اگر یک مشتری جدید به این قرار ملاقات اضافه کرده‌اید یا وضعیت قرار ملاقات را برای یک مشتری موجود تغییر داده‌اید، و برای این رکوردها می‌خواهید اعلان‌های ایمیل یا پیامک مربوطه به گیرندگان آن‌ها ارسال شود، گزینه "ارسال اگر جدید یا وضعیت تغییر کرده" را قبل از کلیک بر روی ارسال انتخاب کنید. همچنین می‌توانید اعلان‌ها را به‌گونه‌ای ارسال کنید که گویی همه مشتریان به‌عنوان جدید اضافه شده‌اند با انتخاب "ارسال به‌عنوان جدید".

en: Send if new or status changed
fa: ارسال اگر جدید یا وضعیت تغییر کرده

en: Send as for new
fa: ارسال به‌عنوان جدید

en: Send
fa: ارسال

en: Please select a provider
fa: لطفاً یک ارائه‌دهنده انتخاب کنید

en: The selected period is occupied by another appointment
fa: دوره انتخاب شده توسط یک قرار ملاقات دیگر اشغال شده است

en: Selected period doesn't match service duration
fa: دوره انتخاب شده با مدت زمان خدمت مطابقت ندارد

en: Selected period doesn't match provider's schedule
fa: دوره انتخاب شده با برنامه ارائه‌دهنده مطابقت ندارد

en: No timeslots available
fa: هیچ بازه زمانی موجود نیست

en: Associated staff member
fa: عضو کارکنان مرتبط

en: You are going to delete an item that might be involved in existing appointments. All related appointments will be deleted. Please double-check and edit appointments before this item deletion if needed.
fa: شما قصد دارید آیتمی را حذف کنید که ممکن است در قرار ملاقات‌های موجود دخیل باشد. تمام قرار ملاقات‌های مرتبط حذف خواهند شد. لطفاً قبل از حذف این آیتم، قرار ملاقات‌ها را دوباره بررسی و ویرایش کنید در صورت نیاز.

en: All unsaved changes will be lost.
fa: تمام تغییرات ذخیره نشده از دست خواهند رفت.

en: Don't save
fa: ذخیره نکنید

en: Deleted Customer
fa: مشتری حذف شده

en: Delete customers
fa: حذف مشتریان

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
fa: شما قصد دارید مشتریان با رزروهای موجود را حذف کنید. اعلان‌ها به آن‌ها ارسال نخواهند شد.

en: You are going to delete customers, are you sure?
fa: شما قصد دارید مشتریان را حذف کنید، آیا مطمئن هستید؟

en: Delete customers with existing bookings
fa: حذف مشتریان با رزروهای موجود

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
fa: حذف حساب‌های وردپرس مشتریان در صورت وجود

en: Remember my choice
fa: انتخاب من را به خاطر بسپار

en: This WP user is already connected to another customer: %s
fa: این کاربر WP قبلاً به یک مشتری دیگر متصل است: %s

en: Edit customer
fa: ویرایش مشتری

en: User
fa: کاربر

en: year
fa: سال

en: ago
fa: پیش

en: %d month | %d months
fa[0]: %d ماه

en: Recipients
fa: گیرندگان

en: Add recipients
fa: افزودن گیرندگان

en: Automatic selection
fa: انتخاب خودکار

en: Manual selection
fa: انتخاب دستی

en: Add phone numbers using international phone format, one number per line.
fa: شماره‌های تلفن را با استفاده از فرمت تلفن بین‌المللی اضافه کنید، یک شماره در هر خط.

en: E.g
fa: مثال

en: You can add no more than %s contacts
fa: شما نمی‌توانید بیش از %s مخاطب اضافه کنید

en: Please note that only customers who meet all of the conditions will be added to the list. You can find more information in our documentation
fa: لطفاً توجه داشته باشید که فقط مشتریانی که تمام شرایط را برآورده می‌کنند به لیست اضافه خواهند شد. می‌توانید اطلاعات بیشتری در مستندات ما پیدا کنید

en: Total sum of payments, greater or equal than
fa: مجموع کل پرداخت‌ها، بیشتر یا برابر با

en: Total number of appointments, greater or equal than
fa: مجموع تعداد قرار ملاقات‌ها، بیشتر یا برابر با

en: Last appointment
fa: آخرین قرار ملاقات

en: Select mailing list
fa: انتخاب لیست پستی

en: New campaign
fa: کمپین جدید

en: Edit campaign
fa: ویرایش کمپین

en: Start campaign
fa: شروع کمپین

en: Manual
fa: دستی

en: Start sending messages at
fa: شروع ارسال پیام‌ها در

en: Set the time when the mailing will start
fa: زمان شروع ارسال پستی را تنظیم کنید

en: Start time
fa: زمان شروع

en: Sms text
fa: متن پیامک

en: Campaign
fa: کمپین

en: Cancel campaign
fa: لغو کمپین

en: You're about to send an SMS Campaign. If you're sure about the setup, click 'Start Now'. Otherwise, please take a moment to review the details.
fa: شما در حال ارسال یک کمپین پیامکی هستید. اگر از تنظیمات مطمئن هستید، روی 'اکنون شروع کنید' کلیک کنید. در غیر این صورت، لطفاً لحظه‌ای برای بررسی جزئیات وقت بگذارید.

en: Start Now
fa: اکنون شروع کنید

en: New list
fa: لیست جدید

en: New mailing list
fa: لیست پستی جدید

en: WordPress user required
fa: کاربر وردپرس مورد نیاز است

en: Staff member required
fa: عضو کارکنان مورد نیاز است

en: Invalid role
fa: نقش نامعتبر

en: Associate token with
fa: توکن مرتبط با

en: By associating a token with a WordPress user, you can provide administrative access to Bookly from the mobile app. The level of access is determined by the user's role
fa: با مرتبط کردن یک توکن با یک کاربر وردپرس، می‌توانید از طریق برنامه تلفن همراه، دسترسی مدیریتی به Bookly را فراهم کنید. سطح دسترسی بر اساس نقش کاربر تعیین می‌شود.

en: Edit access token
fa: ویرایش توکن دسترسی

en: Create new access token
fa: ایجاد توکن دسترسی جدید

en: Select WordPress user
fa: انتخاب کاربر وردپرس

en: Send notification with access data
fa: ارسال اعلان با داده‌های دسترسی

en: With access to Bookly
fa: با دسترسی به بوکلی

en: Without access to Bookly
fa: بدون دسترسی به بوکلی

en: WordPress user
fa: کاربر وردپرس

en: New access token
fa: توکن دسترسی جدید

en: New email notification
fa: اعلان ایمیل جدید

en: Edit email notification
fa: ویرایش اعلان ایمیل

en: Create notification
fa: ایجاد اعلان

en: Save notification
fa: ذخیره اعلان

en: Attach ICS file
fa: پیوست فایل ICS

en: Body
fa: متن

en: Visual
fa: بصری

en: Instant notifications
fa: اعلان‌های فوری

en: Scheduled notifications (require cron setup)
fa: اعلان‌های زمان‌بندی شده (نیاز به تنظیم کرون دارند)

en: Select the type of event at which the notification is sent.
fa: نوع رویدادی را انتخاب کنید که در آن اعلان ارسال می‌شود.

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
fa: این اعلان یک‌بار برای رزروی که توسط مشتری انجام شده ارسال می‌شود و شامل تمام آیتم‌های سبد خرید است.

en: Unsupported action
fa: عملیات پشتیبانی نشده

en: Payment is not found.
fa: پرداخت یافت نشد.

en: Bind payment
fa: اتصال پرداخت

en: Complete payment
fa: تکمیل پرداخت

en: Additional payment
fa: پرداخت اضافی

en: Copy checkout URL
fa: کپی کردن آدرس اینترنتی پرداخت

en: Manual adjustment
fa: تنظیم دستی

en: This invoice number is already in use
fa: این شماره فاکتور قبلاً استفاده شده است

en: Price correction
fa: اصلاح قیمت

en: Reason
fa: دلیل

en: order ID
fa: شناسه سفارش

en: Refund
fa: بازپرداخت

en: Are you sure you want to approve refund? This action cannot be undone.
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید بازپرداخت را تأیید کنید؟ این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Create service
fa: ایجاد خدمت

en: Simple
fa: ساده

en: %d service | %d services
fa[0]: %d خدمت

en: Edit service
fa: ویرایش خدمت

en: Start and end times of the appointment
fa: زمان‌های شروع و پایان قرار ملاقات

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
fa: اجازه می‌دهد زمان‌های شروع و پایان را برای یک قرار ملاقات برای خدمات با مدت زمان ۱ روز یا بیشتر تنظیم کنید. این زمان در اعلان‌ها به مشتریان، تقویم بخش پشتی و کدهای فرم رزرو نمایش داده خواهد شد.

en: Time slot length
fa: طول بازه زمانی

en: Slot length as service duration
fa: طول بازه به‌عنوان مدت زمان خدمت

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
fa: بازه زمانی که به‌عنوان گام در هنگام ساخت تمام بازه‌های زمانی برای خدمت در مرحله زمان استفاده می‌شود. این تنظیم تنظیمات جهانی در تنظیمات > عمومی را نادیده می‌گیرد. از پیش‌فرض برای اعمال تنظیمات جهانی استفاده کنید.

en: Services order
fa: ترتیب خدمات

en: Adjust the order of services in your booking form
fa: ترتیب خدمات را در فرم رزرو خود تنظیم کنید

en: Sms
fa: پیامک

en: New sms notification
fa: اعلان پیامک جدید

en: Edit sms notification
fa: ویرایش اعلان پیامک

en: New notification
fa: اعلان جدید

en: Notification settings
fa: تنظیمات اعلان

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
fa: نام اعلان را وارد کنید که در لیست نمایش داده شود.

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
fa: انتخاب کنید که آیا اعلان فعال است و پیام‌ها ارسال می‌شوند یا غیرفعال است و هیچ پیامی ارسال نمی‌شود تا زمانی که اعلان را فعال کنید.

en: Client
fa: مشتری

en: Administrators
fa: مدیران

en: Organizer
fa: برگزارکننده

en: You can enter multiple email addresses (one per line)
fa: می‌توانید چندین آدرس ایمیل وارد کنید (یک آدرس در هر خط)

en: You can enter multiple phone numbers (one per line)
fa: می‌توانید چندین شماره تلفن وارد کنید (یک شماره در هر خط)

en: Choose who will receive this notification.
fa: انتخاب کنید که چه کسی این اعلان را دریافت کند.

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
fa: انتخاب کنید که چه وضعیتی باید یک قرار ملاقات داشته باشد تا اعلان ارسال شود.

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
fa: انتخاب کنید که آیا اعلان باید فقط برای خدمات خاص ارسال شود یا خیر.

en: Associated payment status
fa: وضعیت پرداخت‌های مرتبط

en: Any status
fa: هر وضعیتی

en: No payment
fa: بدون پرداخت

en: Select the payment status required for this notification to be sent
fa: وضعیت پرداخت مورد نیاز برای ارسال این اعلان را انتخاب کنید

en: before
fa: قبل از

en: after
fa: بعد از

en: on the same day
fa: در همان روز

en: Success
fa: موفقیت

en: Test email
fa: ایمیل آزمایشی

en: Recipient email
fa: ایمیل گیرنده

en: The start time must be less than the end one
fa: زمان شروع باید کمتر از زمان پایان باشد

en: Error adding the break interval
fa: خطا در افزودن بازه استراحت

en: The date has already passed.
fa: تاریخ قبلاً گذشته است.

en: Create staff
fa: ایجاد کارکنان

en: Edit staff
fa: ویرایش کارکنان

en: Select from WordPress users
fa: از کاربران وردپرس انتخاب کنید

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
fa: اگر این عضو کارکنان نیاز به ورود جداگانه برای دسترسی به تقویم شخصی دارد، باید یک کاربر WP معمولی برای این منظور ایجاد شود.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
fa: کاربر با نقش "مدیر" به تقویم‌ها و تنظیمات تمام اعضای کارکنان دسترسی خواهد داشت، کاربر با نقش دیگر فقط به تقویم و تنظیمات شخصی دسترسی خواهد داشت.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
fa: اگر این فیلد را خالی بگذارید، این عضو کارکنان قادر به دسترسی به تقویم شخصی با استفاده از بخش پشتی WP نخواهد بود.

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
fa: برای نامرئی کردن عضو کارکنان برای مشتریان خود، قابلیت مشاهده را به "خصوصی" تنظیم کنید.

en: No services found. Please add services.
fa: هیچ خدمتی یافت نشد. لطفاً خدمات اضافه کنید.

en: Staff members order
fa: ترتیب اعضای کارکنان

en: Adjust the order of staff members in your booking form
fa: ترتیب اعضای کارکنان را در فرم رزرو خود تنظیم کنید

en: Table settings
fa: تنظیمات جدول

en: Column
fa: ستون

en: Entries per page
fa: ورودی‌ها در هر صفحه

en: Voice
fa: صدا

en: New voice notification
fa: اعلان صوتی جدید

en: Edit voice notification
fa: ویرایش اعلان صوتی

en: Calling %s
fa: در حال تماس با %s

en: Phone number is empty.
fa: شماره تلفن خالی است.

en: Test voice notifications
fa: آزمایش اعلان‌های صوتی

en: To phone
fa: به تلفن

en: Notification
fa: اعلان

en: Call
fa: تماس

en: New WhatsApp notification
fa: اعلان واتساپ جدید

en: Edit WhatsApp notification
fa: ویرایش اعلان واتساپ

en: In appeal
fa: در حال تجدیدنظر

en: Pending deletion
fa: در انتظار حذف

en: Paused
fa: متوقف شده

en: Limit exceeded
fa: محدودیت تجاوز شده

en: Template
fa: قالب

en: Header
fa: سربرگ

en: Variable
fa: متغیر

en: Empty
fa: خالی

en: WARNING
fa: هشدار

en: Using <script> tag can be dangerous.
fa: استفاده از تگ <script> می‌تواند خطرناک باشد.

en: Unless you understand exactly what you are doing, click Cancel and stay safe.
fa: مگر اینکه دقیقاً بدانید چه کاری انجام می‌دهید، روی لغو کلیک کنید و ایمن بمانید.

en: hide
fa: پنهان کردن

en: Week days
fa: روزهای هفته

en: Time range
fa: بازه زمانی

en: Select category
fa: دسته‌بندی را انتخاب کنید

en: Form fields
fa: فیلدهای فرم

en: Default value for location
fa: مقدار پیش‌فرض برای مکان

en: Default value for category
fa: مقدار پیش‌فرض برای دسته‌بندی

en: Default value for service
fa: مقدار پیش‌فرض برای خدمت

en: Default value for employee
fa: مقدار پیش‌فرض برای کارمند

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
fa: لطفاً توجه داشته باشید که یک مقدار در این فیلد در بخش جلویی ضروری است. اگر تصمیم به پنهان کردن این فیلد دارید، لطفاً مطمئن شوید که یک مقدار پیش‌فرض برای آن انتخاب کنید

en: To allow scheduled actions, please activate <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> or follow <a href="%s" target="_blank">the instructions</a> about cron setup
fa: برای اجازه دادن به اقدامات زمان‌بندی شده، لطفاً <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> را فعال کنید یا <a href="%s" target="_blank">دستورالعمل‌ها</a> درباره تنظیم کرون را دنبال کنید

en: This is a Pro version feature
fa: این یک ویژگی نسخه حرفه‌ای است

en: To get access to more features, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
fa: برای دسترسی به ویژگی‌های بیشتر، به‌روزرسانی‌های رایگان مادام‌العمر و پشتیبانی ۲۴/۷، به نسخه حرفه‌ای Bookly ارتقا دهید.

en: Compatibility with Bookly add-ons
fa: سازگاری با افزونه‌های Bookly

en: Unlimited staff members
fa: اعضای کارکنان نامحدود

en: Unlimited services
fa: خدمات نامحدود

en: Modern booking forms
fa: فرم‌های رزرو مدرن

en: WooCommerce compatibility
fa: سازگاری با WooCommerce

en: Advanced service and staff management
fa: مدیریت پیشرفته خدمات و کارکنان

en: Upgrade
fa: ارتقا

en: <b>Bookly Lite rebrands into Bookly with more features available.</b><br/><br/>We have changed the architecture of Bookly Lite and Bookly to optimize the development of both plugin versions and add more features to the new free Bookly. To learn more about the major Bookly update, check our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
fa: <b>Bookly Lite به Bookly با ویژگی‌های بیشتر تغییر نام می‌دهد.</b><br/><br/>ما معماری Bookly Lite و Bookly را تغییر داده‌ایم تا توسعه هر دو نسخه افزونه را بهینه کنیم و ویژگی‌های بیشتری به Bookly جدید رایگان اضافه کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره به‌روزرسانی بزرگ Bookly، به <a href="%s" target="_blank">پست وبلاگ</a> ما مراجعه کنید.

en: Sent successfully.
fa: با موفقیت ارسال شد.

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
fa: چقدر احتمال دارد که Bookly را به یک دوست یا همکار توصیه کنید؟

en: What do you think should be improved?
fa: فکر می‌کنید چه چیزی باید بهبود یابد؟

en: Please enter your email (optional)
fa: لطفاً ایمیل خود را وارد کنید (اختیاری)

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality.
fa: اجازه دهید افزونه یک اعلان Powered by Bookly را در ویجت رزرو قرار دهد تا اطلاعاتی درباره افزونه منتشر کند. این به تیم اجازه می‌دهد تا محصول را بهبود دهد و عملکرد آن را افزایش دهد.

en: Agree
fa: موافقم

en: Disagree
fa: مخالفم

en: Recharge your account balance and get up to %s extra.
fa: موجودی حساب خود را شارژ کنید و تا %s اضافی دریافت کنید.

en: Take advantage of Bookly Cloud products which increase customers' loyalty and involvement.
fa: از محصولات Bookly Cloud که وفاداری و مشارکت مشتریان را افزایش می‌دهند، بهره‌مند شوید.

en: Enable Auto-Recharge and get up to %s extra.
fa: شارژ خودکار را فعال کنید و تا %s اضافی دریافت کنید.

en: Let Bookly Cloud products continuously work without interruptions.
fa: اجازه دهید محصولات Bookly Cloud به‌طور مداوم بدون وقفه کار کنند.

en: Enable
fa: فعال کردن

en: Remind me later
fa: بعداً به من یادآوری کن

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress?
fa: آیا می‌توانید لطف بزرگی به من بکنید و به آن یک امتیاز ۵ ستاره در وردپرس بدهید؟

en: Just to help us spread the word and boost our motivation.
fa: فقط برای کمک به ما در انتشار خبر و افزایش انگیزه ما.

en: Ok, you deserve it
fa: باشه، شما لایق آن هستید

en: Nope, maybe later
fa: نه، شاید بعداً

en: Thank you for the {star} star rating!!!
fa: از امتیاز {star} ستاره شما متشکریم!!!

en: You asked to remind you
fa: شما خواستید که به شما یادآوری کنیم

en: Congratulations!!!
fa: تبریک!!!

en: You just made the <b>10th Sale</b> using Bookly Plugin!
fa: شما به‌تازگی <b>دهمین فروش</b> را با استفاده از افزونه Bookly انجام دادید!

en: You just made the <b>100th Sale</b> using Bookly Plugin!
fa: شما به‌تازگی <b>صدمین فروش</b> را با استفاده از افزونه Bookly انجام دادید!

en: You just made the <b>1000th Sale</b> using Bookly Plugin!
fa: شما به‌تازگی <b>هزارمین فروش</b> را با استفاده از افزونه Bookly انجام دادید!

en: You just made the <b>10000th Sale</b> using Bookly Plugin!
fa: شما به‌تازگی <b>ده‌هزارمین فروش</b> را با استفاده از افزونه Bookly انجام دادید!

en: Renew
fa: تمدید

en: Dismiss
fa: رد کردن

en: Your Auto-Recharge will end in %d day. | Your Auto-Recharge will end in %d days.
fa[0]: شارژ خودکار شما در %d روز به پایان می‌رسد.

en: Please renew the connection to keep using Bookly Cloud services.
fa: لطفاً اتصال را تمدید کنید تا به استفاده از خدمات Bookly Cloud ادامه دهید.

en: Your Auto-Recharge will end today.
fa: شارژ خودکار شما امروز به پایان می‌رسد.

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
fa: برای کمک به ما در بهبود Bookly، افزونه به‌طور ناشناس اطلاعات استفاده را جمع‌آوری می‌کند. می‌توانید از اشتراک‌گذاری اطلاعات در تنظیمات > عمومی انصراف دهید.

en: Let the plugin anonymously collect usage information to help Bookly team improve the product.
fa: اجازه دهید افزونه به‌طور ناشناس اطلاعات استفاده را جمع‌آوری کند تا به تیم Bookly در بهبود محصول کمک کند.

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
fa: لطفاً ایمیل خود را بررسی کنید تا اشتراک را تأیید کنید. متشکرم!

en: Given email address is already subscribed, thank you!
fa: آدرس ایمیل داده شده قبلاً اشتراک دارد، متشکرم!

en: This email address is not valid.
fa: این آدرس ایمیل معتبر نیست.

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
fa: اشتراک در ایمیل‌های ماهانه درباره بهبودها و نسخه‌های جدید Bookly.

en: If you use WPML and notice that some translations don't appear on front end, you will need to restore them. Go to WPML, select strings within %s domain, choose any translation, and click the "Save" button.
fa: اگر از WPML استفاده می‌کنید و متوجه شدید که برخی از ترجمه‌ها در بخش جلویی ظاهر نمی‌شوند، باید آن‌ها را بازیابی کنید. به WPML بروید، رشته‌ها را در دامنه %s انتخاب کنید، هر ترجمه‌ای را انتخاب کنید و روی دکمه "ذخیره" کلیک کنید.

en: next day
fa: روز بعد

en: Clone
fa: کلون

en: Add break
fa: اضافه کردن استراحت

en: Enter a value
fa: یک مقدار وارد کنید

en: Send tax information
fa: ارسال اطلاعات مالیاتی

en: Increase/Discount (%)
fa: افزایش/تخفیف (%)

en: Addition/Deduction
fa: افزودن/کسر

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
fa: این تنظیم بر هزینه رزرو بر اساس درگاه پرداخت استفاده شده تأثیر می‌گذارد. یک درصد یا مقدار ثابت مشخص کنید. از علامت منفی ("-") برای کاهش/تخفیف استفاده کنید.

en: Please note that your user doesn't have the %s capability. All potentially unsecure HTML in Appearance, Email Notifications, and other Bookly sections will be sanitized during the saving of any changes
fa: لطفاً توجه داشته باشید که کاربر شما قابلیت %s را ندارد. تمام HTML‌های بالقوه ناامن در ظاهر، اعلان‌های ایمیل و سایر بخش‌های Bookly در هنگام ذخیره هرگونه تغییر پاک‌سازی خواهند شد

en: Please contact your website administrator for additional information
fa: لطفاً برای اطلاعات بیشتر با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
fa: تمام فیلدهایی که با ستاره (*) علامت‌گذاری شده‌اند ضروری هستند.

en: Invalid email.
fa: ایمیل نامعتبر است.

en: Error sending support request.
fa: خطا در ارسال درخواست پشتیبانی.

en: View this page at Bookly Pro Demo
fa: این صفحه را در دمو Bookly Pro مشاهده کنید

en: Visit demo
fa: بازدید از دمو

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
fa: دمو نسخه‌ای از Bookly Pro با تمام افزونه‌های نصب شده است تا بتوانید تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های سیستم را امتحان کنید و سپس مناسب‌ترین پیکربندی را بر اساس نیازهای کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

en: Proceed to demo
fa: ادامه به دمو

en: Documentation
fa: مستندات

en: Contact us
fa: تماس با ما

en: Need help? Contact us here.
fa: نیاز به کمک دارید؟ اینجا با ما تماس بگیرید.

en: Leave us a message
fa: برای ما پیامی بگذارید

en: Your name
fa: نام شما

en: Email address
fa: آدرس ایمیل

en: How can we help you?
fa: چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟

en: Feature requests
fa: درخواست‌های ویژگی

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
fa: در بخش درخواست‌های ویژگی جامعه ما، می‌توانید پیشنهاداتی درباره آنچه می‌خواهید در نسخه‌های آینده ما ببینید، ارائه دهید.

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
fa: قبل از ارسال، لطفاً بررسی کنید که آیا همان پیشنهاد قبلاً ارائه شده است یا خیر. اگر چنین است، به ایده‌هایی که دوست دارید رأی دهید و با جزئیات درباره وضعیت خود نظر دهید.

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
fa: برای ما بسیار آسان‌تر است که به یک پیشنهاد بپردازیم اگر به‌وضوح زمینه مسئله، مشکل و دلیل اهمیت آن برای شما را درک کنیم. هنگام نظر دادن یا ارسال، لطفاً این سؤالات را در نظر بگیرید تا بتوانیم ایده بهتری از مشکلی که با آن مواجه هستید به دست آوریم:

en: What is the issue you're struggling with?
fa: مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید چیست؟

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
fa: در کجای جریان کار خود با این مشکل مواجه می‌شوید؟

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
fa: آیا این چیزی است که فقط بر شما، کل تیم شما یا مشتریان شما تأثیر می‌گذارد؟

en: Proceed to Feature requests
fa: ادامه به درخواست‌های ویژگی

en: Feedback
fa: بازخورد

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
fa: ما به تجربه شما از استفاده از Bookly اهمیت می‌دهیم!<br/>یک نظر بگذارید و به دیگران بگویید چه فکر می‌کنید.

en: Add Bookly booking form
fa: افزودن فرم رزرو Bookly

en: Insert Appointment Booking Form
fa: درج فرم رزرو قرار ملاقات

en: Default value for category select
fa: مقدار پیش‌فرض برای انتخاب دسته‌بندی

en: Default value for service select
fa: مقدار پیش‌فرض برای انتخاب خدمت

en: Default value for employee select
fa: مقدار پیش‌فرض برای انتخاب کارمند

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
fa: CSS سفارشی شما ذخیره شد. لطفاً صفحه را تازه‌سازی کنید تا تغییرات خود را ببینید.

en: Local
fa: محلی

en: Loop over appointments list
fa: حلقه بر روی لیست قرار ملاقات‌ها

en: Loop over appointments list with delimiter
fa: حلقه بر روی لیست قرار ملاقات‌ها با جداکننده

en: Image of category
fa: تصویر دسته‌بندی

en: Service category info of appointment
fa: اطلاعات دسته‌بندی خدمت قرار ملاقات

en: Service category name of appointment
fa: نام دسته‌بندی خدمت قرار ملاقات

en: Service duration of appointment
fa: مدت زمان خدمت قرار ملاقات

en: Service name of appointment
fa: نام خدمت قرار ملاقات

en: Service price of appointment
fa: قیمت خدمت قرار ملاقات

en: Staff member full name in appointment
fa: نام کامل عضو کارکنان در قرار ملاقات

en: Duration of appointment
fa: مدت زمان قرار ملاقات

en: Total quantity of appointments in cart
fa: مجموع تعداد قرار ملاقات‌ها در سبد خرید

en: Login form
fa: فرم ورود

en: Image of service
fa: تصویر خدمت

en: Info of staff member
fa: اطلاعات عضو کارکنان

en: Full name of staff member
fa: نام کامل عضو کارکنان

en: Photo of staff member
fa: عکس عضو کارکنان

en: Total price of booking
fa: مجموع قیمت رزرو

en: URL of service image (to use inside img tag)
fa: URL تصویر خدمت (برای استفاده در داخل تگ img)

en: URL of category image (to use inside img tag)
fa: URL تصویر دسته‌بندی (برای استفاده در داخل تگ img)

en: URL of staff photo (to use inside img tag)
fa: URL عکس کارکنان (برای استفاده در داخل تگ img)

en: Visible to non-logged in customers only
fa: فقط برای مشتریانی که وارد نشده‌اند قابل مشاهده است

en: Edit custom CSS
fa: ویرایش CSS سفارشی

en: Set up your custom CSS styles
fa: سبک‌های CSS سفارشی خود را تنظیم کنید

en: Bookly form
fa: فرم Bookly

en: Show form progress tracker
fa: نمایش ردیاب پیشرفت فرم

en: Align buttons to the left
fa: دکمه‌ها را به سمت چپ تراز کنید

en: Invert datepicker colors
fa: رنگ‌های انتخابگر تاریخ را معکوس کنید

en: Click on the underlined text to edit.
fa: برای ویرایش روی متن زیرخط‌دار کلیک کنید.

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
fa: صفحه‌ای را که می‌خواهید فرم رزرو را در حالت ویرایش صفحه اضافه کنید باز کنید و روی دکمه "افزودن فرم رزرو Bookly" کلیک کنید. انتخاب کنید که کدام فیلدها را می‌خواهید نگه دارید یا از فرم رزرو حذف کنید. روی درج کلیک کنید و فرم رزرو به صفحه اضافه خواهد شد.

en: Make selecting employee required
fa: انتخاب کارمند را ضروری کنید

en: Show service price next to employee name
fa: قیمت خدمت را در کنار نام کارمند نمایش دهید

en: Show service duration next to service name
fa: مدت زمان خدمت را در کنار نام خدمت نمایش دهید

en: Show category info
fa: اطلاعات دسته‌بندی را نمایش دهید

en: Show service info
fa: اطلاعات خدمت را نمایش دهید

en: Show staff info
fa: اطلاعات کارکنان را نمایش دهید

en: Show calendar
fa: تقویم را نمایش دهید

en: Show each day in one column
fa: هر روز را در یک ستون نمایش دهید

en: Please note that "I'm available on or after" picker will be hidden
fa: لطفاً توجه داشته باشید که انتخابگر "من در دسترس هستم در یا بعد از" پنهان خواهد شد

en: Show only the nearest timeslot
fa: فقط نزدیک‌ترین بازه زمانی را نمایش دهید

en: Show only the first timeslot in each day
fa: فقط اولین بازه زمانی در هر روز را نمایش دهید

en: Phone field required
fa: فیلد تلفن ضروری است

en: Email field required
fa: فیلد ایمیل ضروری است

en: Both email and phone fields required
fa: هر دو فیلد ایمیل و تلفن ضروری هستند

en: Show Login button
fa: دکمه ورود را نمایش دهید

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
fa: فراموش نکنید که کدهای ایمیل و پیامک خود را برای نام‌های مشتری به‌روزرسانی کنید

en: Use first and last name instead of full name
fa: از نام و نام خانوادگی به‌جای نام کامل استفاده کنید

en: Email confirmation field
fa: فیلد تأیید ایمیل

en: Show notes field
fa: فیلد یادداشت‌ها را نمایش دهید

en: Show Terms & Conditions checkbox
fa: کادر تأیید شرایط و ضوابط را نمایش دهید

en: Show 'Start over' button
fa: دکمه 'شروع مجدد' را نمایش دهید

en: Show 'Download ICS' button
fa: دکمه 'دانلود ICS' را نمایش دهید

en: Show 'Add to calendar'
fa: نمایش 'افزودن به تقویم'

en: Form view in case of successful booking
fa: نمای فرم در صورت رزرو موفقیت‌آمیز

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
fa: نمای فرم در صورت تجاوز تعداد رزروها از حد مجاز

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
fa: نمای فرم در صورت پذیرش پرداخت برای پردازش

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
fa: به Bookly خوش آمدید و از انتخاب شما متشکریم!

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
fa: یک عضو کارکنان اضافه کنید (با نسخه رایگان Bookly فقط می‌توانید یک ارائه‌دهنده خدمات اضافه کنید).

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
fa: خدماتی که ارائه می‌دهید را اضافه کنید (تا پنج مورد با نسخه رایگان Bookly) و آن‌ها را به یک عضو کارکنان اختصاص دهید.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
fa: Bookly می‌تواند فروش شما را افزایش دهد و همراه با کسب‌وکار شما مقیاس‌پذیر شود. با ارتقا به نسخه پولی با <a href="%s" target="_blank">افزونه Bookly Pro</a>، ویژگی‌های بیشتری دریافت کنید و محدودیت‌ها را بردارید، که به شما امکان می‌دهد از تعداد زیادی ویژگی و تنظیمات اضافی برای خدمات رزرو استفاده کنید، افزونه‌های دیگر Bookly را نصب کنید و شامل شش ماه پشتیبانی مشتری است.

en: Try Bookly Pro add-on
fa: افزونه Bookly Pro را امتحان کنید

en: Bookly Cloud Billing
fa: صورتحساب Bookly Cloud

en: Invoice
fa: فاکتور

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly Cloud settings -> Invoice
fa: برای تولید فاکتور باید اطلاعات شرکت را در تنظیمات Bookly Cloud -> فاکتور پر کنید

en: Staff Cabinet Mobile App
fa: اپلیکیشن موبایل کابینه کارکنان

en: Invite
fa: دعوت

en: Copy token
fa: کپی توکن

en: Copy link
fa: کپی کردن لینک

en: You are going to delete access token(s). Please note that tokens will be automatically revoked, so user(s) associated with deleted token(s) will lose access
fa: شما قصد دارید توکن(های) دسترسی را حذف کنید. لطفاً توجه داشته باشید که توکن‌ها به‌طور خودکار لغو خواهند شد، بنابراین کاربر(ان) مرتبط با توکن(های) حذف شده دسترسی خود را از دست خواهند داد

en: No matching records found
fa: هیچ رکورد مطابقتی یافت نشد

en: Revoke
fa: لغو

en: Access tokens
fa: توکن‌های دسترسی

en: Stripe activation was not completed
fa: فعال‌سازی Stripe کامل نشد

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: unlimited in trial
fa: نامحدود در دوره آزمایشی

en: Get started
fa: شروع کنید

en: Next billing date
fa: تاریخ صورتحساب بعدی

en: Deactivation date
fa: تاریخ غیرفعال‌سازی

en: Activate Product
fa: فعال کردن محصول

en: You are about to activate %s
fa: شما در حال فعال کردن %s هستید.

en: An amount for the selected plan will be immediately charged from your Bookly Cloud balance.
fa: مبلغی برای طرح انتخابی بلافاصله از موجودی Bookly Cloud شما کسر خواهد شد.

en: Continue
fa: ادامه

en: Activate trial
fa: فعال کردن نسخه آزمایشی

en: You are about to activate a 7-day Trial for %s
fa: شما در شرف فعال کردن یک دوره آزمایشی ۷ روزه برای %s هستید

en: During the trial period, you will have full access to all features of this product  completely free of charge.
fa: در طول دوره آزمایشی، شما به تمام ویژگی‌های این محصول کاملاً رایگان دسترسی خواهید داشت.

en: No payment will be taken at this stage.
fa: در این مرحله هیچ وجهی دریافت نخواهد شد.

en: After the Trial ends, the selected plan will be automatically billed from your Bookly Cloud balance.
fa: پس از پایان دوره آزمایشی، هزینه طرح انتخاب شده به طور خودکار از موجودی Bookly Cloud شما کسر خواهد شد.

en: Important: If you disable the Trial before it ends, it cannot be reactivated. To continue using the product, activate the selected plan.
fa: مهم: اگر قبل از پایان دوره آزمایشی آن را غیرفعال کنید، دیگر نمی‌توانید آن را دوباره فعال کنید. برای ادامه استفاده از محصول، طرح انتخاب شده را فعال کنید.

en: Cancel subscription
fa: لغو اشتراک

en: When do you want to cancel?
fa: چه زمانی می‌خواهید لغو کنید؟

en: Cancel on next renewal
fa: لغو در تمدید بعدی

en: You will be able to use the product until the end of the already paid period. If during this period you decide to keep your subscription, you will have the option to do so.
fa: شما قادر خواهید بود تا پایان دوره‌ای که قبلاً پرداخت شده است از محصول استفاده کنید. اگر در این دوره تصمیم به حفظ اشتراک خود بگیرید، گزینه‌ای برای انجام این کار خواهید داشت.

en: Cancel immediately
fa: بلافاصله لغو کنید

en: The product will be disabled immediately. To re-enable the product, you will need to sign up for a new subscription.
fa: محصول بلافاصله غیرفعال خواهد شد. برای فعال‌سازی مجدد محصول، باید برای یک اشتراک جدید ثبت‌نام کنید.

en: Bookly update required
fa: به‌روزرسانی Bookly مورد نیاز است

en: This product is not supported by your version of Bookly plugin. Please update Bookly to the latest version.
fa: این محصول توسط نسخه افزونه Bookly شما پشتیبانی نمی‌شود. لطفاً Bookly را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنید.

en: Bookly %s required
fa: Bookly %s مورد نیاز است

en: Bookly Cloud Settings
fa: تنظیمات Bookly Cloud

en: Notifications
fa: اعلان‌ها

en: Change password
fa: تغییر رمز عبور

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Company address
fa: آدرس شرکت

en: Company address line 2
fa: آدرس شرکت خط ۲

en: You can change the country <a href="#">here</a>
fa: می‌توانید کشور را <a href="#">اینجا</a> تغییر دهید

en: Company number
fa: شماره شرکت

en: VAT / Tax number
fa: شماره مالیات / مالیات بر ارزش افزوده

en: Additional text to include in invoice
fa: متن اضافی برای درج در فاکتور

en: Send invoice
fa: ارسال فاکتور

en: The invoice will be sent to <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
fa: فاکتور به <a href="mailto:%1$s">%1$s</a> ارسال خواهد شد

en: Copy invoice to another email(s)
fa: کپی فاکتور به ایمیل(های) دیگر

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
fa: یک یا چند آدرس ایمیل را با کاما جدا کنید.

en: Save invoice settings
fa: ذخیره تنظیمات فاکتور

en: Show SMS notification icon
fa: نمایش آیکون اعلان پیامک

en: Send email notification to administrators at low balance
fa: ارسال اعلان ایمیل به مدیران در صورت کمبود موجودی

en: Send weekly summary
fa: ارسال خلاصه هفتگی

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country.
fa: کشور شما مکانی است که از خدمات پیامک Bookly استفاده می‌کنید و برای ارائه روش‌های پرداخت موجود در آن کشور استفاده می‌شود.

en: Update country
fa: به‌روزرسانی کشور

en: Old password
fa: رمز عبور قدیمی

en: SMS has been sent successfully.
fa: پیامک با موفقیت ارسال شد.

en: SMS Notifications
fa: اعلان‌های پیامکی

en: Sender ID request is sent.
fa: درخواست شناسه فرستنده ارسال شد.

en: Sender ID is reset to default.
fa: شناسه فرستنده به پیش‌فرض بازنشانی شد.

en: enable
fa: فعال

en: disable
fa: غیرفعال

en: Ready to send
fa: آماده ارسال

en: In progress
fa: در حال پیشرفت

en: Completed
fa: تکمیل شده

en: Canceled
fa: لغو شده

en: Resend
fa: ارسال مجدد

en: Current mailing list
fa: لیست پستی فعلی

en: Back to lists
fa: بازگشت به لیست‌ها

en: Administrator phone
fa: تلفن مدیر

en: Send test SMS
fa: ارسال پیامک آزمایشی

en: Save administrator phone
fa: ذخیره تلفن مدیر

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
fa: یک شماره تلفن را در قالب بین‌المللی وارد کنید. به‌عنوان مثال، برای ایالات متحده یک شماره تلفن معتبر +17327572923 خواهد بود.

en: Quick search notifications
fa: اعلان‌های جستجوی سریع

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
fa: اگر کشور خود را در لیست نمی‌بینید، لطفاً با ما در <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a> تماس بگیرید.

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
fa: لطفاً توجه داشته باشید که همه کشورها به‌طور قانونی اجازه استفاده از شناسه فرستنده پیامک سفارشی را نمی‌دهند. لطفاً بررسی کنید که آیا کشور خاصی از شناسه فرستنده سفارشی در لیست قیمت ما پشتیبانی می‌کند یا خیر. همچنین توجه داشته باشید که قیمت پیام‌ها با شناسه فرستنده سفارشی معمولاً ۲۰٪ - ۲۵٪ بالاتر از قیمت پیام‌های عادی است.

en: Request Sender ID
fa: درخواست شناسه فرستنده

en: Reset to default
fa: بازنشانی به پیش‌فرض

en: Request
fa: درخواست

en: Cancel request
fa: لغو درخواست

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
fa: فقط می‌تواند حروف یا اعداد (تا ۱۱ کاراکتر) را شامل شود.

en: Sender ID
fa: شناسه فرستنده

en: Approved at
fa: تأیید شده در

en: Change the sender's name to your phone number or any other name
fa: نام فرستنده را به شماره تلفن خود یا هر نام دیگری تغییر دهید

en: Campaigns
fa: کمپین‌ها

en: Mailing lists
fa: لیست‌های پستی

en: SMS Details
fa: جزئیات پیامک

en: Price list
fa: لیست قیمت

en: Voice Notifications
fa: اعلان‌های صوتی

en: Out of credit
fa: اعتبار تمام شده

en: No answer
fa: بدون پاسخ

en: Make a test call
fa: یک تماس آزمایشی بگیرید

en: Language
fa: زبان

en: Select the language of your notifications
fa: زبان اعلان‌های خود را انتخاب کنید

en: WhatsApp Notifications
fa: اعلان‌های واتساپ

en: Sent
fa: ارسال شده

en: Permanent access token
fa: توکن دسترسی دائمی

en: Phone number ID
fa: شناسه شماره تلفن

en: WhatsApp Business Account ID
fa: شناسه حساب تجاری واتساپ

en: If you have not already done so, <a href="%s" target="_blank">sign up for Zapier</a>
fa: اگر هنوز این کار را نکرده‌اید، <a href="%s" target="_blank">برای Zapier ثبت‌نام کنید</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Sign in to Zapier</a> and click <a href="%s" target="_blank"><b>Make a Zap</b></a>
fa: <a href="%s" target="_blank">وارد Zapier شوید</a> و روی <a href="%s" target="_blank"><b>ایجاد یک Zap</b></a> کلیک کنید

en: In the <b>Choose App & Event</b> step search for the <b>Bookly</b> app and select it
fa: در مرحله <b>انتخاب برنامه و رویداد</b> برنامه <b>Bookly</b> را جستجو کرده و انتخاب کنید

en: In the <b>Choose Trigger Event</b> dropdown choose a trigger and click <b>Continue</b>
fa: در منوی کشویی <b>انتخاب رویداد محرک</b> یک محرک را انتخاب کرده و روی <b>ادامه</b> کلیک کنید

en: In the <b>Choose Account</b> step click <b>Sign in to Bookly</b>
fa: در مرحله <b>انتخاب حساب</b> روی <b>وارد Bookly شوید</b> کلیک کنید

en: In the popup window enter the API Key found below on this page, and click <b>Yes, Continue</b>
fa: در پنجره پاپ‌آپ کلید API که در پایین این صفحه یافت می‌شود را وارد کرده و روی <b>بله، ادامه دهید</b> کلیک کنید

en: Click <b>Continue</b>, then <b>Test trigger</b> and <b>Continue</b>
fa: روی <b>ادامه</b> کلیک کنید، سپس <b>آزمایش محرک</b> و <b>ادامه</b>

en: Continue creating your Zap by selecting the options you'd like
fa: با انتخاب گزینه‌هایی که می‌خواهید، به ایجاد Zap خود ادامه دهید

en: Finally, click <b>Finish</b> to create your Zap
fa: در نهایت، روی <b>پایان</b> کلیک کنید تا Zap خود را ایجاد کنید

en: Once your Zap is created, make sure to toggle your Zap "on". It's now ready to go and will run automatically
fa: پس از ایجاد Zap خود، مطمئن شوید که Zap خود را "روشن" کنید. اکنون آماده است و به‌طور خودکار اجرا خواهد شد

en: Generate new API Key
fa: تولید کلید API جدید

en: No customers found.
fa: هیچ مشتری یافت نشد.

en: Create customer
fa: ایجاد مشتری

en: Quick search customer
fa: جستجوی سریع مشتری

en: Quick search customers
fa: جستجوی سریع مشتریان

en: Merge with
fa: ادغام با

en: Select for merge
fa: انتخاب برای ادغام

en: Merge list
fa: لیست ادغام

en: Merge customers
fa: ادغام مشتریان

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
fa: شما در حال ادغام مشتریان از لیست ادغام با مشتری انتخاب شده هستید. این منجر به از دست دادن مشتریان ادغام شده و انتقال تمام قرار ملاقات‌های آن‌ها به مشتری انتخاب شده خواهد شد. آیا مطمئن هستید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Merge
fa: ادغام

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
fa: تعداد قرار ملاقات‌ها و مجموع درآمد برای دوره انتخاب شده را ببینید

en: Based on appointment date
fa: بر اساس تاریخ قرار ملاقات

en: Based on date of creation
fa: بر اساس تاریخ ایجاد

en: Import file
fa: وارد کردن فایل

en: Service name
fa: نام خدمت

en: End date / Duration
fa: تاریخ پایان / مدت زمان

en: Staff name
fa: نام کارکنان

en: Client name
fa: نام مشتری

en: Client email
fa: ایمیل مشتری

en: Client phone
fa: تلفن مشتری

en: minutes
fa: دقیقه

en: Empty value
fa: مقدار خالی

en: By proceeding with the import process, the following actions will be performed:
fa: با ادامه فرآیند وارد کردن، اقدامات زیر انجام خواهد شد:

en: New staff members, services, customers, appointments and payments will be created based on the data in your CSV file.
fa: اعضای جدید کارکنان، خدمات، مشتریان، قرار ملاقات‌ها و پرداخت‌ها بر اساس داده‌های موجود در فایل CSV شما ایجاد خواهند شد.

en: Services will be linked to staff members, and customers will be linked to their appointments.
fa: خدمات به اعضای کارکنان و مشتریان به قرار ملاقات‌های خود مرتبط خواهند شد.

en: If exact service duration data is unavailable, durations will be calculated based on the start and end times of appointments.
fa: اگر داده‌های دقیق مدت زمان خدمت در دسترس نباشد، مدت زمان‌ها بر اساس زمان‌های شروع و پایان قرار ملاقات‌ها محاسبه خواهند شد.

en: If a service, staff member, or customer already exists, the existing records will be used to avoid duplication.
fa: اگر یک خدمت، عضو کارکنان یا مشتری قبلاً وجود داشته باشد، از رکوردهای موجود برای جلوگیری از تکرار استفاده خواهد شد.

en: Instant notifications will not be sent, but all types of reminders will be sent.
fa: اعلان‌های فوری ارسال نخواهند شد، اما تمام انواع یادآوری‌ها ارسال خواهند شد.

en: Please note:
fa: لطفاً توجه داشته باشید:

en: Imported appointments will not be synced with external calendars.
fa: قرار ملاقات‌های وارد شده با تقویم‌های خارجی همگام‌سازی نخواهند شد.

en: You must fully understand the data you are importing and its impact.
fa: شما باید به‌طور کامل داده‌هایی که وارد می‌کنید و تأثیر آن‌ها را درک کنید.

en: It is strongly recommended to back up your database before proceeding, as there will be no straightforward way to undo the changes made during the import.
fa: به‌شدت توصیه می‌شود قبل از ادامه، از پایگاه داده خود پشتیبان تهیه کنید، زیرا هیچ راه مستقیمی برای لغو تغییرات انجام شده در طول وارد کردن وجود نخواهد داشت.

en: If you're importing a large CSV file, make sure to check your server limits, as exceeding them may disrupt the import.
fa: اگر در حال وارد کردن یک فایل CSV بزرگ هستید، مطمئن شوید که محدودیت‌های سرور خود را بررسی کنید، زیرا تجاوز از آن‌ها ممکن است وارد کردن را مختل کند.

en: If you still need to import a large file, you can split it into several parts and upload them one by one.
fa: اگر هنوز نیاز به وارد کردن یک فایل بزرگ دارید، می‌توانید آن را به چندین قسمت تقسیم کرده و یکی‌یکی بارگذاری کنید.

en: Choose CSV file to import
fa: فایل CSV برای وارد کردن را انتخاب کنید

en: You can find full import guide in <a href="%s" target=_blank>our documentation</a>.
fa: شما می‌توانید راهنمای کامل وارد کردن را در <a href="%s" target=_blank>مستندات ما</a> پیدا کنید.

en: I understand that I am proceeding with the import at my own risk.
fa: من درک می‌کنم که با مسئولیت خودم به وارد کردن ادامه می‌دهم.

en: When importing data from a CSV file, map the columns in your file to the corresponding fields in Bookly.
fa: هنگام وارد کردن داده‌ها از یک فایل CSV، ستون‌های فایل خود را به فیلدهای مربوطه در Bookly نگاشت کنید.

en: Use the dropdown menus and input fields to specify which data from your CSV should be imported to each field.
fa: از منوهای کشویی و فیلدهای ورودی استفاده کنید تا مشخص کنید کدام داده از CSV شما باید به هر فیلد وارد شود.

en: Set the corresponding duration in minutes.
fa: مدت زمان مربوطه را به دقیقه تنظیم کنید.

en: Set the corresponding price in your currency.
fa: قیمت مربوطه را به واحد پول خود تنظیم کنید.

en: If the imported file does not contain a column for the status value, select Custom and set a default status for appointments.
fa: اگر فایل وارد شده ستونی برای مقدار وضعیت ندارد، 'سفارشی' را انتخاب کرده و یک وضعیت پیش‌فرض برای قرار ملاقات‌ها تنظیم کنید.

en: required
fa: ضروری

en: Something went wrong
fa: مشکلی پیش آمد

en: You have a previously imported file detected.
fa: یک فایل وارد شده قبلی شناسایی شده است.

en: If you encountered any issues during the import, you can roll back the import of this file.
fa: اگر در طول وارد کردن با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید وارد کردن این فایل را بازگردانید.

en: Rollback
fa: بازگردانی

en: Import successful
fa: وارد کردن موفقیت‌آمیز بود

en: Import results
fa: نتایج وارد کردن

en: Staff members imported
fa: اعضای کارکنان وارد شده

en: Services imported
fa: خدمات وارد شده

en: Clients imported
fa: مشتریان وارد شده

en: Appointments imported
fa: قرار ملاقات‌های وارد شده

en: Diagnostics
fa: تشخیص‌ها

en: Run tests automatically
fa: اجرای خودکار آزمایش‌ها

en: Warning
fa: هشدار

en: External connections
fa: اتصالات خارجی

en: This test checks the ability to establish a connection with the Bookly Cloud external server.
fa: این آزمایش توانایی برقراری اتصال با سرور خارجی Bookly Cloud را بررسی می‌کند.

en: For some reason, your server blocks Bookly Cloud requests. To fix the issue, please ask your hosting provider to whitelist the Bookly Cloud server.
fa: به دلایلی، سرور شما درخواست‌های Bookly Cloud را مسدود می‌کند. برای رفع مشکل، لطفاً از ارائه‌دهنده میزبانی خود بخواهید که سرور Bookly Cloud را در لیست سفید قرار دهد.

en: Incompatible plugins
fa: افزونه‌های ناسازگار

en: This test checks the plugins that may affect Bookly. For example, some caching and optimizing plugins may cause incorrect work of Bookly.
fa: این آزمایش افزونه‌هایی را که ممکن است بر Bookly تأثیر بگذارند بررسی می‌کند. به‌عنوان مثال، برخی از افزونه‌های کش و بهینه‌سازی ممکن است باعث کار نادرست Bookly شوند.

en: One or several incompatible plugins were detected. Please add pages with Bookly shortcodes to cache exceptions and Javascript-code minification.
fa: یک یا چند افزونه ناسازگار شناسایی شدند. لطفاً صفحات با کدهای کوتاه Bookly را به استثناهای کش و کوچک‌سازی کد جاوااسکریپت اضافه کنید.

en: Critical errors
fa: خطاهای بحرانی

en: This test checks for critical errors in Bookly.
fa: این آزمایش خطاهای بحرانی در Bookly را بررسی می‌کند.

en: Some critical errors in Bookly were found recently.
fa: برخی از خطاهای بحرانی در Bookly اخیراً یافت شده‌اند.

en: Please contact Bookly support.
fa: لطفاً با پشتیبانی Bookly تماس بگیرید.

en: Bookly updates
fa: به‌روزرسانی‌های Bookly

en: Bookly updates bring new useful features and bugfixes. Make sure you are using the latest version of Bookly to get more possibilities and the highest quality.
fa: به‌روزرسانی‌های Bookly ویژگی‌های جدید و مفید و رفع اشکالات را به ارمغان می‌آورند. مطمئن شوید که از آخرین نسخه Bookly استفاده می‌کنید تا امکانات بیشتری و بالاترین کیفیت را دریافت کنید.

en: Some Bookly items are outdated. Please update the following items:
fa: برخی از آیتم‌های Bookly قدیمی هستند. لطفاً آیتم‌های زیر را به‌روزرسانی کنید:

en: Please update the following add-ons for correct work of your version of Bookly:
fa: لطفاً افزونه‌های زیر را برای کار صحیح نسخه Bookly خود به‌روزرسانی کنید:

en: Add-ons directories
fa: دایرکتوری‌های افزونه‌ها

en: Since Bookly has specific add-ons directories, their renaming may cause issues.
fa: از آنجا که Bookly دایرکتوری‌های افزونه‌های خاصی دارد، تغییر نام آن‌ها ممکن است باعث مشکلاتی شود.

en: Current directory name
fa: نام دایرکتوری فعلی

en: Expected directory name
fa: نام دایرکتوری مورد انتظار

en: Some folders were renamed. Below you can find a list with current and correct names.
fa: برخی از پوشه‌ها تغییر نام داده‌اند. در زیر می‌توانید لیستی با نام‌های فعلی و صحیح پیدا کنید.

en: Secure connection
fa: اتصال امن

en: Some Bookly integrations require HTTPS connection and won't work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
fa: برخی از یکپارچه‌سازی‌های Bookly به اتصال HTTPS نیاز دارند و اگر گواهی SSL معتبر بر روی سرور وب شما نصب نشده باشد، با وب‌سایت شما کار نخواهند کرد.

en: PHP Sessions
fa: جلسات PHP

en: This test checks if PHP sessions are enabled. Bookly needs PHP sessions to work correctly. For more information about PHP sessions, please check the official PHP documentation %s.
fa: این آزمایش بررسی می‌کند که آیا جلسات PHP فعال هستند. Bookly برای کارکرد صحیح به جلسات PHP نیاز دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد جلسات PHP، لطفاً مستندات رسمی PHP %s را بررسی کنید.

en: Time settings
fa: تنظیمات زمان

en: We recommend to use timezones with geographic names (e.g., "Europe/London") instead of "UTC +1". Using numerical representation may cause errors with daylight saving time. You can modify your timezone in WP Settings > General > Timezone.
fa: ما توصیه می‌کنیم از مناطق زمانی با نام‌های جغرافیایی (مثلاً "Europe/London") به‌جای "UTC +1" استفاده کنید. استفاده از نمایش عددی ممکن است باعث خطاهایی با زمان صرفه‌جویی در نور روز شود. می‌توانید منطقه زمانی خود را در تنظیمات WP > عمومی > منطقه زمانی تغییر دهید.

en: End points
fa: نقاط پایانی

en: All actions
fa: تمام اقدامات

en: Target ID
fa: شناسه هدف

en: Clear all logs
fa: پاک کردن تمام گزارش‌ها

en: Restore records
fa: بازیابی رکوردها

en: News
fa: اخبار

en: More news
fa: اخبار بیشتر

en: Cart information
fa: اطلاعات سبد خرید

en: Cart information with cancel
fa: اطلاعات سبد خرید با لغو

en: Time zone of client
fa: منطقه زمانی مشتری

en: Locale of client
fa: محلی مشتری

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
fa: URL لینک تأیید قرار ملاقات (برای استفاده در داخل تگ <a>)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
fa: URL لینک لغو قرار ملاقات با تأیید (برای استفاده در داخل تگ <a>)

en: Reason mentioned while cancelling appointment
fa: دلیل ذکر شده در هنگام لغو قرار ملاقات

en: URL for adding event to Google Calendar (to use inside <a> tag)
fa: URL برای افزودن رویداد به تقویم گوگل (برای استفاده در داخل تگ <a>)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
fa: URL لینک رد قرار ملاقات (برای استفاده در داخل تگ <a>)

en: Time limit to which appointments can be cancelled
fa: محدودیت زمانی که قرار ملاقات‌ها می‌توانند لغو شوند

en: Payment status
fa: وضعیت پرداخت

en: Agenda date
fa: تاریخ برنامه

en: Staff agenda for next day
fa: برنامه کارکنان برای روز بعد

en: Date of next day
fa: تاریخ روز بعد

en: Customer new password
fa: رمز عبور جدید مشتری

en: Customer new username
fa: نام کاربری جدید مشتری

en: Site address
fa: آدرس سایت

en: Order ID
fa: شناسه سفارش

en: Image of service category
fa: تصویر دسته‌بندی خدمت

en: Company logo
fa: لوگوی شرکت

en: Photo of staff
fa: عکس کارکنان

en: Sender name
fa: نام فرستنده

en: Sender email
fa: ایمیل فرستنده

en: Send emails as
fa: ارسال ایمیل‌ها به‌عنوان

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
fa: HTML امکان قالب‌بندی، رنگ‌ها، فونت‌ها، موقعیت‌یابی و غیره را فراهم می‌کند. با متن باید از حالت متنی ویرایشگرهای متن غنی زیر استفاده کنید. در برخی سرورها فقط ایمیل‌های متنی با موفقیت ارسال می‌شوند.

en: Reply directly to customers
fa: مستقیماً به مشتریان پاسخ دهید

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
fa: اگر این گزینه فعال باشد، آدرس ایمیل مشتری به‌عنوان آدرس ایمیل فرستنده برای اعلان‌های ارسال شده به اعضای کارکنان و مدیران استفاده می‌شود.

en: Test email notifications
fa: آزمایش اعلان‌های ایمیل

en: Scheduled notifications retry period
fa: دوره تلاش مجدد اعلان‌های زمان‌بندی شده

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
fa: دوره زمانی را تنظیم کنید که سیستم تلاش خواهد کرد اعلان را به کاربر تحویل دهد. اعلان پس از انقضای دوره دور انداخته خواهد شد.

en: To email
fa: به ایمیل

en: Notification templates
fa: قالب‌های اعلان

en: All templates
fa: تمام قالب‌ها

en: Email notifications
fa: اعلان‌های ایمیل

en: No payments for selected period and criteria.
fa: هیچ پرداختی برای دوره و معیارهای انتخاب شده وجود ندارد.

en: See details for more items
fa: جزئیات بیشتری برای آیتم‌های بیشتر ببینید

en: Appointment at any time
fa: قرار ملاقات در هر زمان

en: Copy of %s
fa: کپی از %s

en: The service will be created with the visibility of Private.
fa: خدمت با قابلیت مشاهده خصوصی ایجاد خواهد شد.

en: Quick search services
fa: جستجوی سریع خدمات

en: Update service setting
fa: به‌روزرسانی تنظیمات خدمت

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
fa: شما در حال تغییر تنظیمات خدمتی هستید که به‌طور جداگانه برای هر عضو کارکنان نیز پیکربندی شده است. آیا می‌خواهید آن را در تنظیمات کارکنان نیز به‌روزرسانی کنید؟

en: No, update just here in services
fa: خیر، فقط اینجا در خدمات به‌روزرسانی کنید

en: Loop over participants list
fa: حلقه بر روی لیست شرکت‌کنندگان

en: Loop over participants list with delimiter
fa: حلقه بر روی لیست شرکت‌کنندگان با جداکننده

en: Select status for newly booked appointments.
fa: وضعیت برای قرار ملاقات‌های تازه رزرو شده را انتخاب کنید.

en: Please note that this setting will be overridden by Customer Groups > General settings > <a href="%s" target="_blank">Default appointment status</a>.
fa: لطفاً توجه داشته باشید که این تنظیم توسط گروه‌های مشتری > تنظیمات عمومی > <a href="%s" target="_blank">وضعیت پیش‌فرض قرار ملاقات</a> نادیده گرفته خواهد شد.

en: Successful payment appointment status
fa: وضعیت قرار ملاقات پرداخت موفق

en: Description for customer's calendar
fa: توضیحات تقویم مشتری

en: ICS description for staff
fa: توضیحات ICS برای کارکنان

en: The value returned by {appointment_end_date} placeholder
fa: مقدار بازگشتی توسط جای‌نگهدار {appointment_end_date}

en: Choose 'Accurate date' if you want the {appointment_end_date} placeholder to return the exact end date of the appointment. Select '+1 day' if you prefer the placeholder to include an additional day in the end date calculation. Please note that this setting will affect only appointments with a duration longer or equal to one day.
fa: اگر می‌خواهید جای‌نگهدار {appointment_end_date} تاریخ دقیق پایان قرار ملاقات را بازگرداند، 'تاریخ دقیق' را انتخاب کنید. '+1 روز' را انتخاب کنید اگر ترجیح می‌دهید جای‌نگهدار یک روز اضافی را در محاسبه تاریخ پایان شامل کند. لطفاً توجه داشته باشید که این تنظیم فقط بر قرار ملاقات‌هایی با مدت زمان بیشتر یا برابر با یک روز تأثیر خواهد گذاشت.

en: +1 day
fa: +1 روز

en: Accurate date
fa: تاریخ دقیق

en: Show only business days in the calendar
fa: فقط روزهای کاری را در تقویم نمایش دهید

en: If this setting is enabled then only business days will be visible in the calendar according to the company's business hours settings
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، فقط روزهای کاری بر اساس تنظیمات ساعات کاری شرکت در تقویم قابل مشاهده خواهند بود

en: Show only business hours in the calendar
fa: فقط ساعات کاری را در تقویم نمایش دهید

en: If this setting is enabled then the visible hours in the calendar will be limited to the company's business hours
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، ساعات قابل مشاهده در تقویم به ساعات کاری شرکت محدود خواهد شد

en: Show only staff members with appointments in Day view
fa: فقط اعضای کارکنانی که قرار ملاقات دارند را در نمای روز نمایش دهید

en: If this setting is enabled then only staff members who have associated appointments will be displayed in the Day view
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، فقط اعضای کارکنانی که قرار ملاقات مرتبط دارند در نمای روز نمایش داده خواهند شد

en: Show new appointments notifications
fa: اعلان‌های قرار ملاقات‌های جدید را نمایش دهید

en: If enabled, you will see an indicator near 'Calendar' for newly created appointments
fa: اگر فعال باشد، یک نشانگر در نزدیکی 'تقویم' برای قرار ملاقات‌های تازه ایجاد شده مشاهده خواهید کرد

en: Scrollable calendar
fa: تقویم قابل پیمایش

en: If enabled, the backend calendar will occupy part of the screen and remain scrollable. If disabled, it will take up more space and scroll along with the entire page.
fa: اگر فعال باشد، تقویم بخش پشتی بخشی از صفحه را اشغال کرده و قابل پیمایش باقی خواهد ماند. اگر غیرفعال باشد، فضای بیشتری را اشغال کرده و همراه با کل صفحه پیمایش خواهد شد.

en: Month view style
fa: سبک نمای ماه

en: Select the style for displaying appointments in Month view
fa: سبک نمایش قرار ملاقات‌ها در نمای ماه را انتخاب کنید

en: Classic
fa: کلاسیک

en: Minimalistic
fa: مینیمالیستی

en: Coloring mode
fa: حالت رنگ‌آمیزی

en: If you select "By service", then the color will be taken from the service settings. If you select "By status", then the color will depend on the appointment status
fa: اگر "بر اساس خدمت" را انتخاب کنید، رنگ از تنظیمات خدمت گرفته می‌شود. اگر "بر اساس وضعیت" را انتخاب کنید، رنگ به وضعیت قرار ملاقات بستگی خواهد داشت

en: By service
fa: بر اساس خدمت

en: By status
fa: بر اساس وضعیت

en: By staff
fa: بر اساس کارکنان

en: Appointment with one participant
fa: قرار ملاقات با یک شرکت‌کننده

en: Appointment with many participants
fa: قرار ملاقات با چندین شرکت‌کننده

en: Add custom metadata to payment
fa: افزودن متادیتای سفارشی به پرداخت

en: You can specify up to 50 keys, with key names up to 40 characters long and values up to 500 characters long. Key names can contain only letters, digits and spaces.
fa: شما می‌توانید تا ۵۰ کلید مشخص کنید، با نام‌های کلید تا ۴۰ کاراکتر و مقادیر تا ۵۰۰ کاراکتر. نام‌های کلید فقط می‌توانند حروف، اعداد و فاصله‌ها را شامل شوند.

en: Add metadata
fa: افزودن متادیتا

en: 1 - 9 employees
fa: ۱ - ۹ کارمند

en: 10 - 19 employees
fa: ۱۰ - ۱۹ کارمند

en: 20 - 49 employees
fa: ۲۰ - ۴۹ کارمند

en: 50 - 249 employees
fa: ۵۰ - ۲۴۹ کارمند

en: 250 or more employees
fa: ۲۵۰ یا بیشتر کارمند

en: Select company size
fa: اندازه شرکت را انتخاب کنید

en: Website
fa: وب‌سایت

en: Industry
fa: صنعت

en: Select industry
fa: صنعت را انتخاب کنید

en: Company size
fa: اندازه شرکت

en: Phone field default country
fa: کشور پیش‌فرض فیلد تلفن

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
fa: کشور پیش‌فرض برای فیلد تلفن در مرحله 'جزئیات' رزرو را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به Bookly اجازه دهید کشور را بر اساس آدرس IP مشتری تعیین کند.

en: Guess country by user's IP address
fa: تخمین کشور بر اساس آدرس IP کاربر

en: Default country code
fa: کد کشور پیش‌فرض

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
fa: مشتریان شما باید شماره تلفن‌های خود را در قالب بین‌المللی داشته باشند تا بتوانند پیامک دریافت کنند. با این حال، می‌توانید یک کد کشور پیش‌فرض مشخص کنید که به‌عنوان پیشوند برای تمام شماره‌های تلفنی که با "+" یا "00" شروع نمی‌شوند، استفاده شود. به‌عنوان مثال، اگر "1" را به‌عنوان کد کشور پیش‌فرض وارد کنید و مشتری شماره تلفن خود را به‌صورت "(600) 555-2222" وارد کند، شماره تلفن نهایی برای ارسال پیامک "+1600555222" خواهد بود.

en: Remember personal information in cookies
fa: ذخیره اطلاعات شخصی در کوکی‌ها

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
fa: اگر این تنظیم فعال باشد، مشتریان بازگشتی فیلدهای اطلاعات شخصی خود را در مرحله جزئیات با داده‌هایی که قبلاً در کوکی‌ها ذخیره شده‌اند، پر خواهند کرد.

en: Allow duplicate customers
fa: اجازه به مشتریان تکراری

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
fa: اگر فعال باشد، یک کاربر جدید ایجاد خواهد شد اگر هر یک از داده‌های ثبت‌نام در طول رزرو متفاوت باشد.

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
fa: نمایش دیالوگ تأیید قبل از به‌روزرسانی داده‌های مشتری

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
fa: اگر این گزینه فعال باشد و مشتری اطلاعات تماس متفاوتی از سفارش قبلی وارد کند، یک پیام هشدار ظاهر خواهد شد که درخواست به‌روزرسانی داده‌ها را می‌کند.

en: Verify customer's contact information at Details step
fa: تأیید اطلاعات تماس مشتری در مرحله جزئیات

en: Select when to send a notification with a verification code to the customer by SMS or email.
fa: زمان ارسال اعلان با کد تأیید به مشتری از طریق پیامک یا ایمیل را انتخاب کنید.

en: Always verify phone
fa: همیشه تلفن را تأیید کنید

en: Always verify email
fa: همیشه ایمیل را تأیید کنید

en: Only if data is different from the previous order
fa: فقط اگر داده‌ها با سفارش قبلی متفاوت باشند

en: Bookly data upon deleting Bookly items
fa: داده‌های Bookly در هنگام حذف آیتم‌های Bookly

en: If you choose Delete, all data associated with Bookly will be permanently deleted when deleting Bookly items (Bookly, Bookly Pro, or any Bookly add-on)
fa: اگر حذف را انتخاب کنید، تمام داده‌های مرتبط با Bookly به‌طور دائمی حذف خواهند شد هنگام حذف آیتم‌های Bookly (Bookly، Bookly Pro یا هر افزونه Bookly)

en: Don't delete
fa: حذف نکنید

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
fa: یک بازه زمانی را انتخاب کنید که به‌عنوان گام در هنگام ساخت تمام بازه‌های زمانی در سیستم استفاده شود.

en: Set slot length as service duration
fa: طول بازه را به‌عنوان مدت زمان خدمت تنظیم کنید

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
fa: این گزینه را فعال کنید تا طول بازه برابر با مدت زمان خدمت در مرحله زمان فرم رزرو باشد.

en: Number of days available for booking
fa: تعداد روزهای موجود برای رزرو

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
fa: تنظیم کنید که مشتریان تا چه حد در آینده می‌توانند قرار ملاقات رزرو کنند.

en: Display available time slots in client's time zone
fa: نمایش بازه‌های زمانی موجود در منطقه زمانی مشتری

en: The value is taken from client's browser.
fa: مقدار از مرورگر مشتری گرفته می‌شود.

en: Allow staff members to edit their profiles
fa: اجازه دهید اعضای کارکنان پروفایل‌های خود را ویرایش کنند

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
fa: اگر این گزینه فعال باشد، تمام اعضای کارکنانی که با کاربران وردپرس مرتبط هستند، قادر خواهند بود پروفایل‌ها، خدمات، برنامه‌ها و روزهای تعطیل خود را ویرایش کنند.

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
fa: روش برای شامل کردن فایل‌های JavaScript و CSS Bookly در صفحه

en: Select method how to include Bookly JavaScript and CSS files on the page. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
fa: روش برای شامل کردن فایل‌های JavaScript و CSS Bookly در صفحه را انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر، به صفحه <a href="%s" target="_blank">مستندات</a> مراجعه کنید.

en: All pages
fa: همه صفحات

en: Pages with Bookly form
fa: صفحات با فرم Bookly

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
fa: با ارسال آمار استفاده ناشناس به ما کمک کنید تا Bookly را بهبود دهیم

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality
fa: اجازه دهید افزونه یک اعلان Powered by Bookly را در ویجت رزرو قرار دهد تا اطلاعاتی درباره افزونه منتشر کند. این به تیم اجازه می‌دهد تا محصول را بهبود دهد و عملکرد آن را افزایش دهد

en: Prevent caching of pages with booking form
fa: جلوگیری از کش کردن صفحات با فرم رزرو

en: Select "Enabled" if you want Bookly to prevent caching by third-party caching plugins by adding a DONOTCACHEPAGE constant on pages with booking form
fa: اگر می‌خواهید Bookly با افزودن یک ثابت DONOTCACHEPAGE در صفحات با فرم رزرو، از کش کردن توسط افزونه‌های کش شخص ثالث جلوگیری کند، "فعال" را انتخاب کنید

en: Session storage mode
fa: حالت ذخیره‌سازی جلسه

en: Select where to store session data
fa: محل ذخیره‌سازی داده‌های جلسه را انتخاب کنید

en: Prevent PHP session locking
fa: جلوگیری از قفل شدن جلسه PHP

en: Enable this option to make Bookly close the PHP session as soon as it is done with it. This should prevent locking the session, which could cause various other processes to timeout or fail
fa: این گزینه را فعال کنید تا Bookly به‌محض اتمام کار با جلسه PHP، آن را ببندد. این باید از قفل شدن جلسه جلوگیری کند، که می‌تواند باعث شود فرآیندهای دیگر به زمان‌بندی برسند یا شکست بخورند

en: Show news notifications
fa: نمایش اعلان‌های خبری

en: If enabled, News notification icon will be displayed
fa: اگر فعال باشد، آیکون اعلان خبری نمایش داده خواهد شد

en: Mail gateway
fa: درگاه ایمیل

en: Select a mail gateway that will be used to send email notifications. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
fa: یک درگاه ایمیل را انتخاب کنید که برای ارسال اعلان‌های ایمیل استفاده خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر، به صفحه <a href="%s" target="_blank">مستندات</a> مراجعه کنید.

en: WordPress mail
fa: ایمیل وردپرس

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Port
fa: پورت

en: Username
fa: نام کاربری

en: Secure
fa: امن

en: Test
fa: آزمایش

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
fa: لطفاً توجه داشته باشید، ساعات کاری زیر به‌عنوان الگو برای تمام اعضای جدید کارکنان عمل می‌کند. برای نمایش لیستی از بازه‌های زمانی موجود، سیستم فقط برنامه اعضای کارکنان را در نظر می‌گیرد، نه ساعات کاری شرکت. حتماً برنامه اعضای کارکنان خود را بررسی کنید اگر رفتار غیرمنتظره‌ای از سیستم رزرو دارید.

en: Please note that business hours you set here will be used as visible hours in Calendar for all staff members if you enable "Show only business hours in the calendar" in Settings > Calendar.
fa: لطفاً توجه داشته باشید که ساعات کاری که در اینجا تنظیم می‌کنید به‌عنوان ساعات قابل مشاهده در تقویم برای تمام اعضای کارکنان استفاده خواهد شد اگر "فقط ساعات کاری را در تقویم نمایش دهید" را در تنظیمات > تقویم فعال کنید.

en: Service paid locally
fa: خدمت به‌صورت محلی پرداخت شده

en: Currency
fa: واحد پول

en: Price format
fa: فرمت قیمت

en: Approve appointment URL (success)
fa: URL تأیید قرار ملاقات (موفقیت)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که پس از تأیید موفقیت‌آمیز قرار ملاقات به کارکنان نشان داده می‌شود.

en: Approve appointment URL (denied)
fa: URL تأیید قرار ملاقات (رد شده)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که به کارکنان نشان داده می‌شود زمانی که تأیید قرار ملاقات نمی‌تواند انجام شود (به دلیل ظرفیت، تغییر وضعیت و غیره).

en: Cancel appointment URL (success)
fa: URL لغو قرار ملاقات (موفقیت)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که پس از لغو موفقیت‌آمیز قرار ملاقات به مشتریان نشان داده می‌شود.

en: Cancel appointment URL (denied)
fa: URL لغو قرار ملاقات (رد شده)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که به مشتریان نشان داده می‌شود زمانی که لغو قرار ملاقات دیگر در دسترس نیست.

en: Reject appointment URL (success)
fa: URL رد قرار ملاقات (موفقیت)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که پس از رد موفقیت‌آمیز قرار ملاقات به کارکنان نشان داده می‌شود.

en: Reject appointment URL (denied)
fa: URL رد قرار ملاقات (رد شده)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
fa: URL صفحه‌ای را تنظیم کنید که به کارکنان نشان داده می‌شود زمانی که رد قرار ملاقات نمی‌تواند انجام شود (به دلیل تغییر وضعیت و غیره).

en: URL Settings
fa: تنظیمات URL

en: Company
fa: شرکت

en: Online Meetings
fa: جلسات آنلاین

en: User Permissions
fa: مجوزهای کاربر

en: Additional
fa: اضافی

en: Business Hours
fa: ساعات کاری

en: Holidays
fa: تعطیلات

en: Welcome to Bookly!
fa: به Bookly خوش آمدید!

en: As the ultimate appointment booking plugin for online scheduling, Bookly is designed to help you effortlessly manage your booking calendar, services, and client base.
fa: به‌عنوان افزونه نهایی رزرو قرار ملاقات برای برنامه‌ریزی آنلاین، Bookly طراحی شده است تا به شما کمک کند به‌راحتی تقویم رزرو، خدمات و پایگاه مشتریان خود را مدیریت کنید.

en: This introduction will guide you through the essential configuration steps to get you started quickly.
fa: این مقدمه شما را از طریق مراحل پیکربندی ضروری راهنمایی می‌کند تا به‌سرعت شروع کنید.

en: You can optionally skip this wizard and refer to %s or watch our %s to learn the basics and get the most out of Bookly.
fa: شما می‌توانید به صورت اختیاری از این ویزارد صرف نظر کنید و به %s مراجعه کنید یا %s ما را تماشا کنید تا اصول اولیه را بیاموزید و بیشترین بهره را از Bookly ببرید.

en: Bookly Help Center
fa: مرکز راهنمایی Bookly

en: Video Tutorials
fa: آموزش‌های ویدیویی

en: Set your company business hours. This schedule will serve as a template for all new staff members.
fa: ساعات کاری شرکت خود را تنظیم کنید. این برنامه به‌عنوان الگو برای تمام اعضای جدید کارکنان عمل خواهد کرد.

en: Select a time interval to be used as a step when creating all time slots in the system.
fa: یک بازه زمانی را انتخاب کنید که به‌عنوان گام در هنگام ایجاد تمام بازه‌های زمانی در سیستم استفاده شود.

en: Select the currency for the prices of your services.
fa: واحد پول برای قیمت‌های خدمات خود را انتخاب کنید.

en: In Bookly, 'staff' refers to any employee or resource that provides services to your clients, such as a consultant, therapist, or any other service provider. Adding staff members allows you to manage their schedules, assign services to them, and track their appointments.
fa: در Bookly، 'کارکنان' به هر کارمند یا منبعی که به مشتریان شما خدمات ارائه می‌دهد، مانند مشاور، درمانگر یا هر ارائه‌دهنده خدمات دیگر اشاره دارد. افزودن اعضای کارکنان به شما امکان می‌دهد برنامه‌های آن‌ها را مدیریت کنید، خدمات را به آن‌ها اختصاص دهید و قرار ملاقات‌های آن‌ها را پیگیری کنید.

en: In Bookly, a 'service' refers to the various offerings or activities your business provides to clients, such as consultations, treatments, classes, or other services. By adding services, you can manage their duration, cost, and assign them to specific employees.
fa: در Bookly، 'خدمت' به پیشنهادات یا فعالیت‌های مختلفی که کسب‌وکار شما به مشتریان ارائه می‌دهد، مانند مشاوره‌ها، درمان‌ها، کلاس‌ها یا خدمات دیگر اشاره دارد. با افزودن خدمات، می‌توانید مدت زمان، هزینه و اختصاص آن‌ها به کارکنان خاص را مدیریت کنید.

en: Bookly Cloud is an integral part of the Bookly booking system, offering a range of additional products and features for efficient appointment management and automation.
fa: Bookly Cloud بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم رزرو Bookly است که مجموعه‌ای از محصولات و ویژگی‌های اضافی برای مدیریت و اتوماسیون مؤثر قرار ملاقات‌ها ارائه می‌دهد.

en: Features like SMS Notifications, Zapier integration, Stripe and Square Payments, Gift Cards, Voice and WhatsApp Notifications are designed to enhance your operations and boost your online business.
fa: ویژگی‌هایی مانند اعلان‌های پیامکی، یکپارچه‌سازی Zapier، پرداخت‌های Stripe و Square، کارت‌های هدیه، اعلان‌های صوتی و واتساپ برای بهبود عملیات شما و تقویت کسب‌وکار آنلاین شما طراحی شده‌اند.

en: Discover the full range of <a href="%s" target="_blank">powerful tools here</a>.
fa: مجموعه کامل <a href="%s" target="_blank">ابزارهای قدرتمند را اینجا کشف کنید</a>.

en: Sign up today and enjoy a welcome bonus!
fa: امروز ثبت‌نام کنید و از پاداش خوش‌آمدگویی لذت ببرید!

en: Create an account
fa: ایجاد حساب کاربری

en: Already registered
fa: قبلاً ثبت‌نام کرده‌اید

en: Send recovery code
fa: ارسال کد بازیابی

en: Verify recovery code
fa: تأیید کد بازیابی

en: Set new password
fa: تنظیم رمز عبور جدید

en: Recovery code
fa: کد بازیابی

en: You are currently logged into Bookly Cloud with the account
fa: شما در حال حاضر با حساب کاربری خود وارد Bookly Cloud شده‌اید(بابت تحریم‌بوکلی کلاد تیم توسعه‌ی راست‌چین مجبور به دور زدن این مورد شده. نگران اطلاعاتتون نباشید، همه‌ی موارد روی سایت شما ذخیره میشه و اطلاعاتی خارج از سایت ذخیره نمیشه.)

en: Greetings
fa: سلام

en: Cloud
fa: ابر

en: The initial setup is complete, and you can now continue using Bookly in the admin panel.
fa: راه‌اندازی اولیه کامل شده است و اکنون می‌توانید به استفاده از Bookly در پنل مدیریت ادامه دهید.

en: You can create staff members and services, add appointments to the calendar, and manage them directly from the backend.
fa: شما می‌توانید اعضای کارکنان و خدمات را ایجاد کنید، قرار ملاقات‌ها را به تقویم اضافه کنید و آن‌ها را مستقیماً از بخش پشتی مدیریت کنید.

en: To start receiving appointments via the front-end booking form, follow these steps:
fa: برای شروع دریافت قرار ملاقات‌ها از طریق فرم رزرو در بخش جلویی، این مراحل را دنبال کنید:

en: Create a new page in WordPress.
fa: یک صفحه جدید در وردپرس ایجاد کنید.

en: Insert the following shortcode: %s
fa: کد کوتاه زیر را وارد کنید: %s

en: Save the page and visit it to see your booking form in action.
fa: صفحه را ذخیره کنید و آن را بازدید کنید تا فرم رزرو خود را در عمل ببینید.

en: Have questions? Visit our %s or reach out to our %s.
fa: سوالی دارید؟ از %s ما دیدن کرده یا به %s ما مراجعه کنید.

en: Help center
fa: مرکز راهنمایی

en: Support Team
fa: تیم پشتیبانی

en: %d sale | %d sales
fa[0]: %d فروش

en: %d review | %d reviews
fa[0]: %d بررسی

en: Discover features to extend your Bookly functionality
fa: ویژگی‌هایی را کشف کنید تا عملکرد Bookly خود را گسترش دهید

en: Explore Bookly products
fa: محصولات بوکلی را بررسی کنید

en: Demo
fa: دمو

en: Detach
fa: جدا کردن

en: You are going to detach your purchase code from this domain
fa: شما قصد دارید کد خرید خود را از این دامنه جدا کنید.

en: Get it
fa: دریافت کنید!

en: View and manage your active bundles and add-ons
fa: بسته‌ها و افزونه‌های فعال خود را مشاهده و مدیریت کنید

en: Bundles and add-ons
fa: بسته‌ها و افزونه‌ها

en: Lifetime
fa: مادام العمر

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Add-ons
fa: افزونه‌های Bookly

en: Quick search staff
fa: جستجوی سریع کارکنان

en: Show archived
fa: نمایش بایگانی شده‌ها

en: Your session has expired. Please press "Ok" to refresh the page
fa: جلسه شما منقضی شده است. لطفاً "تأیید" را فشار دهید تا صفحه تازه‌سازی شود

en: Session error.
fa: خطای جلسه.

en: Form ID error.
fa: خطای شناسه فرم.

en: Pay locally is not available.
fa: پرداخت محلی در دسترس نیست.

en: Invalid gateway.
fa: درگاه نامعتبر.

en: No time is available for selected criteria.
fa: هیچ زمانی برای معیارهای انتخاب شده موجود نیست.

en: Data already in use
fa: داده‌ها قبلاً استفاده شده‌اند

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Verify
fa: تأیید

en: Remember Me
fa: مرا به خاطر بسپار

en: Lost your password?
fa: رمز عبور خود را گم کرده‌اید؟

en: Page Redirection
fa: تغییر مسیر صفحه

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
fa: اگر به طور خودکار تغییر مسیر داده نشدید، <a href="%s">لینک</a> را دنبال کنید.

en: Powered by
fa: قدرت گرفته از

en:  and %d more item |  and %d more items
fa[0]: و %d آیتم بیشتر

en: Notification to customer about approved appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره تأیید قرار

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    این یک تأییدیه است که شما {service_name} را رزرو کرده‌اید.
    
    ما در {company_address} در تاریخ {appointment_date} ساعت {appointment_time} منتظر شما هستیم.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره تأیید قرار

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    شما یک رزرو جدید دارید.
    
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره لغو قرار

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    شما رزرو خود برای {service_name} در تاریخ {appointment_date} ساعت {appointment_time} را لغو کرده‌اید.
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره لغو قرار

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    رزرو زیر لغو شده است.
    
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Notification to customer about rejected appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره رد قرار

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    
    رزرو شما برای {service_name} در تاریخ {appointment_date} ساعت {appointment_time} رد شده است.
    
    دلیل: {cancellation_reason}
    
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره رد قرار

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    
    رزرو زیر رد شده است.
    
    دلیل: {cancellation_reason}
    
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    این یک تأییدیه است که شما {service_name} را رزرو کرده‌اید.
    ما در {company_address} در تاریخ {appointment_date} ساعت {appointment_time} منتظر شما هستیم.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    شما یک رزرو جدید دارید.
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    شما رزرو خود برای {service_name} در تاریخ {appointment_date} ساعت {appointment_time} را لغو کرده‌اید.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    رزرو زیر لغو شده است.
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    رزرو شما برای {service_name} در تاریخ {appointment_date} ساعت {appointment_time} رد شده است.
    دلیل: {cancellation_reason}
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fa: سلام.
    رزرو زیر رد شده است.
    دلیل: {cancellation_reason}
    خدمت: {service_name}
    تاریخ: {appointment_date}
    زمان: {appointment_time}
    نام مشتری: {client_name}
    تلفن مشتری: {client_phone}
    ایمیل مشتری: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    ما می‌خواهیم به شما یادآوری کنیم که شما {service_name} را برای فردا ساعت {appointment_time} رزرو کرده‌اید. ما در {company_address} منتظر شما هستیم.
    از انتخاب شرکت ما متشکریم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fa: {client_name} عزیز.
    از انتخاب {company_name} متشکریم. امیدواریم از {service_name} خود راضی بوده باشید.
    متشکریم و منتظر دیدار شما در آینده نزدیک هستیم.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
fa: سلام.
    برنامه شما برای فردا به شرح زیر است:
    {next_day_agenda}

en: Notification to customer with verification code
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری با کد تأیید

en: Bookly verification code
fa: کد تأیید Bookly

en: New staff member's Bookly Staff Cabinet mobile app access token details
fa: جزئیات توکن دسترسی اپلیکیشن موبایل کابینت کارکنان Bookly عضو جدید

en: Your Bookly Staff Cabinet mobile app access token
fa: توکن دسترسی اپلیکیشن موبایل کابینت کارکنان Bookly شما

en: Hello
fa: سلام

en: To log in to the Bookly Staff Cabinet mobile app, please use the following link
fa: برای ورود به اپلیکیشن موبایل Bookly Staff Cabinet، لطفاً از لینک زیر استفاده کنید.

en: &lt;
fa: <

en: &gt;
fa: >

en: Download ICS
fa: دانلود ICS

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
fa: شما یک رزرو برای {service_name} توسط {staff_name} در {appointment_time} در تاریخ {appointment_date} انتخاب کرده‌اید. قیمت خدمت {service_price} است.
    لطفاً جزئیات خود را در فرم زیر وارد کنید تا با رزرو ادامه دهید.

en: Please select service:
fa: لطفاً خدمت را انتخاب کنید:

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
fa: در زیر می‌توانید لیستی از بازه‌های زمانی موجود برای {service_name} توسط {staff_name} را پیدا کنید.
    روی یک بازه زمانی کلیک کنید تا با رزرو ادامه دهید.

en: Finish by
fa: پایان تا

en: I'm available on or after
fa: من در یا بعد از این تاریخ در دسترس هستم

en: Start from
fa: شروع از

en: You must accept our terms
fa: شما باید شرایط ما را بپذیرید

en: Select day
fa: روز را انتخاب کنید

en: Select month
fa: ماه را انتخاب کنید

en: Select year
fa: سال را انتخاب کنید

en: Please tell us your email
fa: لطفاً ایمیل خود را به ما بگویید

en: This email is already in use
fa: این ایمیل قبلاً استفاده شده است

en: Email confirmation doesn't match
fa: تأیید ایمیل مطابقت ندارد

en: Please select an employee
fa: لطفاً یک کارمند را انتخاب کنید

en: Please tell us your name
fa: لطفاً نام خود را به ما بگویید

en: Please tell us your first name
fa: لطفاً نام خود را به ما بگویید

en: Please tell us your last name
fa: لطفاً نام خانوادگی خود را به ما بگویید

en: Please tell us your phone
fa: لطفاً تلفن خود را به ما بگویید

en: Start over
fa: از نو شروع کنید

en: Signed up
fa: ثبت‌نام شده

en: New version of %1$s is available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="#" %5$s %6$s>update now</a>.
fa: نسخه جدید %1$s در دسترس است. <a href="%2$s" %3$s>جزئیات نسخه %4$s را مشاهده کنید</a> یا <a href="#" %5$s %6$s>اکنون به‌روزرسانی کنید</a>.

en: View %1$s version %2$s details
fa: جزئیات نسخه %2$s از %1$s را مشاهده کنید

en: Important
fa: مهم

en: You haven't entered the purchase code which results in impossibility to see if there is a new version available. Enter your purchase code in %sAdd-ons%s section.
fa: شما کد خرید را وارد نکرده‌اید که منجر به عدم امکان مشاهده‌ی موجود بودن نسخه‌ی جدید می‌شود. کد خرید خود را در بخش %sAdd-ons%s وارد کنید.

en: Though, every new version is thoroughly tested to its highest quality before deploying, we can't guarantee that after update the plugin will work properly on all WordPress configurations and completely protect it from the influence of other plugins.
fa: اگرچه هر نسخه جدید به‌طور کامل آزمایش می‌شود تا به بالاترین کیفیت برسد، اما نمی‌توانیم تضمین کنیم که پس از به‌روزرسانی، افزونه به‌درستی در تمام پیکربندی‌های وردپرس کار کند و به‌طور کامل از تأثیر سایر افزونه‌ها محافظت کند.

en: You can renew support %1$s here %3$s or %2$s I've already renewed support. %3$s
fa: شما می‌توانید پشتیبانی را %1$s اینجا %3$s تمدید کنید یا %2$s من قبلاً پشتیبانی را تمدید کرده‌ام. %3$s

en: Bookly updater
fa: به‌روزرسان Bookly

en: Please note that upon deleting this Bookly item, all data associated with it will be permanently deleted
fa: لطفاً توجه داشته باشید که با حذف این آیتم Bookly، تمام داده‌های مرتبط با آن به‌طور دائمی حذف خواهند شد

en: To save data, please set "Don't delete" in Bookly Settings > General > Bookly data upon deleting Bookly items
fa: برای ذخیره داده‌ها، لطفاً "حذف نکنید" را در تنظیمات Bookly > عمومی > داده‌های Bookly در هنگام حذف آیتم‌های Bookly تنظیم کنید

en: %s updated
fa: %s به‌روزرسانی شد

en: Please wait, we are checking updates for {checked}/{total} Bookly add-ons
fa: لطفاً صبر کنید، ما در حال بررسی به‌روزرسانی‌ها برای {checked}/{total} افزونه‌های Bookly هستیم

en: No updates available
fa: هیچ به‌روزرسانی موجود نیست

en: Custom notification
fa: اطلاع‌رسانی سفارشی

en: Appointment reminder
fa: یادآوری قرار

en: New booking
fa: رزرو جدید

en: Notification about customer's appointment status change
fa: اطلاع‌رسانی درباره تغییر وضعیت قرار مشتری

en: Notification to customer about pending appointment
fa: اطلاع‌رسانی به مشتری درباره قرار در انتظار

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
fa: یادآوری اول به مشتری درباره قرار آینده (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
fa: یادآوری دوم به مشتری درباره قرار آینده (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
fa: یادآوری سوم به مشتری درباره قرار آینده (نیاز به تنظیم cron دارد)

en: Last client's appointment
fa: آخرین قرار مشتری

en: Full day agenda
fa: برنامه کامل روز

en: Notification to staff member about pending appointment
fa: اطلاع‌رسانی به عضو کارکنان درباره قرار در انتظار

en: Invalid email
fa: ایمیل نامعتبر

en: "%s" is too long (%d characters max).
fa: "%s" خیلی طولانی است (حداکثر %d کاراکتر).

en: Invalid number
fa: عدد نامعتبر

en: Invalid date
fa: تاریخ نامعتبر

en: Invalid time
fa: زمان نامعتبر

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
fa: شما %s: %s قبلاً با یک %s دیگر مرتبط است.<br/>اگر باید داده‌های کاربری شما را به‌روزرسانی کنیم، دکمه به‌روزرسانی را فشار دهید، یا برای ویرایش داده‌های وارد شده، دکمه لغو را فشار دهید.

en: Error connecting to server.
fa: خطا در اتصال به سرور.

en: Empty password.
fa: رمز عبور خالی است.

en: Incorrect password.
fa: رمز عبور نادرست است.

en: Incorrect recovery code.
fa: کد بازیابی نادرست است.

en: Incorrect email or password.
fa: ایمیل یا رمز عبور نادرست است.

en: Recharge your account with one of the standard amounts
fa: حساب خود را با یکی از مقادیر استاندارد شارژ کنید

en: Pending sender ID already exists.
fa: شناسه فرستنده در انتظار قبلاً وجود دارد.

en: Product not found.
fa: محصول یافت نشد.

en: Recharge not available.
fa: شارژ در دسترس نیست.

en: Recovery code expired.
fa: کد بازیابی منقضی شده است.

en: Error sending email.
fa: خطا در ارسال ایمیل.

en: Subscription not available.
fa: اشتراک در دسترس نیست.

en: User not found.
fa: کاربر یافت نشد.

en: Email already in use.
fa: ایمیل قبلاً استفاده شده است.

en: Dear Bookly Cloud customer.
    We would like to notify you that your Bookly Cloud balance fell below 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly Cloud page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
fa: مشتری عزیز Bookly Cloud.
    ما می‌خواهیم به شما اطلاع دهیم که موجودی Bookly Cloud شما به زیر ۵ دلار کاهش یافته است. برای استفاده از خدمات ما بدون وقفه لطفاً با مراجعه به صفحه Bookly Cloud <a href='%s'>اینجا</a> موجودی خود را شارژ کنید.
    
    اگر می‌خواهید دریافت این اطلاعیه‌ها را متوقف کنید، لطفاً تنظیمات خود را <a href='%s'>اینجا</a> به‌روزرسانی کنید.

en: Bookly Cloud - Low Balance
fa: Bookly Cloud - موجودی کم

en: Card
fa: کارت

en: Bookly Cloud couldn't connect to your server.
fa: Bookly Cloud نتوانست به سرور شما متصل شود.

en: Please check your firewall settings.
fa: لطفاً تنظیمات فایروال خود را بررسی کنید.

en: If problem persists, please contact us at <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
fa: اگر مشکل ادامه داشت، لطفاً با ما در <a href="mailto:%1$s">%1$s</a> تماس بگیرید.

en: Purchase code is not valid
fa: کد خرید معتبر نیست

en: Purchase code is used on another account
fa: کد خرید در حساب دیگری استفاده شده است

en: You don't have enough Bookly Cloud credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
fa: شما اعتبار کافی در Bookly Cloud برای ارسال این پیام ندارید. لطفاً موجودی خود را افزایش دهید و دوباره تلاش کنید.

en: Failed to send SMS.
fa: ارسال پیامک ناموفق بود.

en: Queued
fa: در صف

en: Country out of service
fa: کشور خارج از سرویس

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Sending
fa: در حال ارسال

en: Delivered
fa: تحویل داده شده

en: Undelivered
fa: تحویل داده نشده

en: Declined
fa: رد شده

en: Incorrect sender ID
fa: شناسه فرستنده نادرست است

en: Stripe not connected
fa: Stripe متصل نیست

en: Stripe account not found
fa: حساب Stripe یافت نشد

en: Refund cannot be processed. Try again later or process it manually in your payment system
fa: بازپرداخت نمی‌تواند پردازش شود. بعداً دوباره تلاش کنید یا آن را به صورت دستی در سیستم پرداخت خود پردازش کنید.

en: %d min
fa: %d دقیقه

en: Mixed
fa: مخلوط

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: New booking notification
fa: اعلان رزرو جدید

en: Customer's birthday greeting
fa: تبریک تولد مشتری

en: Customer's last appointment notification
fa: اعلان آخرین قرار ملاقات مشتری

en: Staff full day agenda
fa: برنامه کامل روز کارکنان

en: Verify customer's email
fa: تأیید ایمیل مشتری

en: Verify customer's phone
fa: تأیید تلفن مشتری

en: Mailing message
fa: پیام پستی

en: New staff member's Staff Cabinet mobile app access token details
fa: جزئیات توکن دسترسی اپلیکیشن موبایل کابینه کارکنان عضو جدید

en: Test message
fa: پیام آزمایشی

en: Refunded
fa: بازپرداخت شده

en: Internal Notes
fa: یادداشت‌های داخلی

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
fa: برای مشاهده جزئیات این قرار ملاقات‌ها، لطفاً با مدیر وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مجوز Bookly Pro را تأیید کنید.

en: Admins
fa: مدیران

en: To get access to more <a href="%s" target="_blank">features</a>, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
fa: برای دسترسی به <a href="%s" target="_blank">ویژگی‌های بیشتر</a>، به‌روزرسانی‌های رایگان مادام‌العمر و پشتیبانی ۲۴/۷، به نسخه حرفه‌ای Bookly ارتقا دهید.

en: Start time must not be empty
fa: زمان شروع نباید خالی باشد

en: End time must not be empty
fa: زمان پایان نباید خالی باشد

en: End time must not be equal to start time
fa: زمان پایان نباید برابر با زمان شروع باشد

en: Could not save appointment in database.
fa: نمی‌توان قرار ملاقات را در پایگاه داده ذخیره کرد.

en: %s has reached the limit of bookings for this service
fa: %s به حد نصاب رزروها برای این خدمت رسیده است

en: Week
fa: هفته

en: Month
fa: ماه

en: List
fa: لیست

en: All day
fa: تمام روز

en: Timeline
fa: جدول زمانی

en: Education
fa: آموزش

en: Universities
fa: دانشگاه‌ها

en: Colleges
fa: کالج‌ها

en: Schools
fa: مدارس

en: Libraries
fa: کتابخانه‌ها

en: Teaching
fa: تدریس

en: Tutoring lessons
fa: درس‌های تدریس خصوصی

en: Parent meetings
fa: جلسات والدین

en: Child care
fa: مراقبت از کودک

en: Driving Schools
fa: مدارس رانندگی

en: Driving Instructors
fa: مربیان رانندگی

en: Other
fa: سایر

en: Beauty and wellness
fa: زیبایی و سلامتی

en: Beauty salons
fa: سالن‌های زیبایی

en: Hair salons
fa: سالن‌های آرایش مو

en: Nail salons
fa: سالن‌های ناخن

en: Eyelash extensions
fa: اکستنشن مژه

en: Spa
fa: اسپا

en: Events and entertainment
fa: رویدادها و سرگرمی

en: Events (One time and Recurring)
fa: رویدادها (یک‌بار و تکراری)

en: Business events
fa: رویدادهای تجاری

en: Meeting rooms
fa: اتاق‌های جلسه

en: Escape rooms
fa: اتاق‌های فرار

en: Art classes
fa: کلاس‌های هنری

en: Equipment rental
fa: اجاره تجهیزات

en: Photographers
fa: عکاسان

en: Restaurants
fa: رستوران‌ها

en: Medical
fa: پزشکی

en: Medical Clinics & Doctors
fa: کلینیک‌ها و پزشکان پزشکی

en: Dentists
fa: دندانپزشکان

en: Chiropractors
fa: کایروپراکتورها

en: Acupuncture
fa: طب سوزنی

en: Massage
fa: ماساژ

en: Physiologists
fa: فیزیولوژیست‌ها

en: Psychologists
fa: روانشناسان

en: Officials
fa: مقامات

en: City councils
fa: شوراهای شهر

en: Embassies and consulates
fa: سفارت‌ها و کنسولگری‌ها

en: Attorneys
fa: وکلاء

en: Legal services
fa: خدمات حقوقی

en: Financial services
fa: خدمات مالی

en: Interview scheduling
fa: برنامه‌ریزی مصاحبه

en: Call centers
fa: مراکز تماس

en: Personal meetings and services
fa: جلسات و خدمات شخصی

en: Consulting
fa: مشاوره

en: Counselling
fa: مشاوره روانشناسی

en: Coaching
fa: مربی‌گری

en: Spiritual services
fa: خدمات معنوی

en: Design consultants
fa: مشاوران طراحی

en: Cleaning
fa: نظافت

en: Household
fa: خانواده

en: Pet services
fa: خدمات حیوانات خانگی

en: Retailers
fa: خرده‌فروشان

en: Supermarket
fa: سوپرمارکت

en: Retail Finance
fa: مالی خرده‌فروشی

en: Other retailers
fa: سایر خرده‌فروشان

en: Sport
fa: ورزش

en: Personal trainers
fa: مربیان شخصی

en: Gyms
fa: باشگاه‌های ورزشی

en: Fitness classes
fa: کلاس‌های تناسب اندام

en: Yoga classes
fa: کلاس‌های یوگا

en: Golf classes
fa: کلاس‌های گلف

en: Sport items renting
fa: اجاره وسایل ورزشی

en: %d year | %d years
fa[0]: %d سال

en: %d week | %d weeks
fa[0]: %d هفته

en: %d h
fa: %d ساعت

en: From
fa: از

en: To
fa: تا

en: Custom range
fa: محدوده سفارشی

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Next month
fa: ماه آینده

en: Appointment date
fa: تاریخ قرار ملاقات

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Start at
fa: شروع در

en: Number of recipients
fa: تعداد گیرندگان

en: Cost
fa: هزینه

en: Flag
fa: پرچم

en: Price/Minute
fa: قیمت/دقیقه

en: Price with custom Sender ID
fa: قیمت با شناسه فرستنده سفارشی

en: Requested ID
fa: شناسه درخواست شده

en: Status date
fa: تاریخ وضعیت

en: Action
fa: عمل

en: Target
fa: هدف

en: Author
fa: نویسنده

en: Reference
fa: مرجع
